Burgundské hity a tipy

Burgundsko je fenomenální vinařská oblast Francie, která z několika pár odrůd (4 konkrétně) vytváří v 100 různých apelacích a nekonečnou škálu chutí. Jednou z hvězd tohoto regionu je Maison Louis Jadot. Sortiment vín neustále rozšiřujeme a rádi bychom doporučili některá vína. Jak hity, které stojí za pozornost, tak tipy, které jsou nově zařazeny do sortimentu. Kompletní sortiment burgundských vín je zde.
Maison Louis Jadot
Hity Burgundska   Tipy na novinky z Burgundska
Rully   Bouzeron
První z našich tipů – RULLY – není vůbec žádným základním bílým burgundským vínem. Ale nejen končit se má v nejlepším, ale i začínat. Ale jak říká jeden z nadšených fanoušků Burgundska „U tohoto Rully začíná to pravé Burgundsko.“ Paradoxně ale však apelace RULLY neleží v „hlavním“ Burgundsku – v Côte d´Or, ale v jižnější oblasti Côte Chalonnaise. To je oblast, která kromě Rully obsahuje i apelace Givry, Bouzeron, Mercurey a Montagny. Z pohledu prestižních oblastí Côte de Beaune a Côte de Nuits (obě v Côte d´Or) a jejich vinařů je Chalonnaise poněkud „rustikální.“ Ale objektivním pohledem milovníka vína ukazuje toto víno velmi zajímavou formu burgundského Chardonnay. Nikoliv založeném jen na citrusových tónech s vyššími kyselinami, ale s minerální notou, dotekem zrání na sudu (12 měsíců) a velmi elegantní a rafinovaným projevem nazrálosti. Celkový dojem působí jako víno daleko vyšší kategorie. A stále si zachovává to, co na burgundských vínech také milujeme – pitelnost a šťavnatost.   Naše doporučení na novinky začneme bílým burgundským vínem, které…vůbec není z Chardonnay. Ale z odrůdy Aligoté. Určitě jste slyšeli, že odrůdově je to v Burgundsku jednoduché. Bílé je Chardonnay, červené Pinot noir. Ale ono to není tak jednoduché. Ono je tu jakési Gamay a pak také Aligoté. To vytváří apelaci BOUZERON. Jen jednu v rámci celého Burgundska, ale své místo na slunci si zaslouží. Minerální, šťavnaté s překvapivou, ale příjemnou hořkostí v dochuti. Ale nelekejte se, je to hořkost grepů, jen chuťový dotek, který vás vyzívá k dalšímu napití. Rozhodně víno a odrůda, která stojí za to poznat.
Pouilly Fuissé   Marsannay rosé
Jestliže předchozí Rully pocházelo z oblasti Chalonnaise, následující tip – POUILLY FUISSÉ je ještě z jižnější části Maconnais. Je to vrcholná apelace této oblasti, do značné míry královna Maconu:). Předností tohoto vína jsou dvě. Svěžest, pitelnot a šťavnatost na jedné straně a elegance, lehký nádech ořechů a mandlí na straně druhé. Máte-li rádi Chardonnay, které není podbízivé, které vám odhalí jednotlivé chuťové vrstvy postupně a kterého vypijete více než jste původně plánovali…je POUILLY FUISSÉ ideální.   Růžová vína, to je fenomén minimálně posledních 10 - 15 let. Ale Burgundsko vypadá, že je proti tomuto jevu imunní. Vždyť zde jsou jen vína bílá a červená… Chyba. V Côte d´Or (velké Burgundsko) je jedna apelace, která je i růžová. A to je MARSANNAY. Pinot noir v růžové variantě kombinuje šťavnatost tak očekávanou u růžových vín, tak eleganci, tak tradiční pro burgundská vína. Výsledkem je růžové víno, které je univerzálním průvodcem pro širokou škálu jídel. A když jsme u růžových vín z Burgundska, v dalších podoblastech můžete ještě najít Beaujolais rosé, Coteaux Bourguignons rosé a Macon rosé.
Burgundská vína Louis Jadot
Petit Chablis   Mercurey
Chablis – to je nejznámější víno Burgundska a mezi bílými víny mu lze do značné míry přisoudit i primát i v rámci Francie. Zdejší vína se dělí do čtyř kategorií – PETIT CHABLIS, Chablis, Chablis Premier cru a Chablis Grand cru. První z nich, „malé“ Petit Chablis je často považováno za neobjevenou popelkou – kategorii vína, které je prostě „přeskakováno.“ A toto PETIT CHABLIS je přesně tím typem vína, které dokazuje, že je to chyba. Všechna vína Chablis jsou založena na mineralitě pocházející z podloží vinic… Kombinace svěžesti a ovocnosti, to je všeobecná charakteristika minimálně 3 prvních úrovní vín v Chablis. Toto PETIT CHABLIS k očekávané svěžesti přidává i rafinovanost a určitou vyváženost, tak málo očekáváno u „jen Petit“ Chablis.   Mezi hity jsme popisovali bílého zástupce oblasti Chalonnaise – POUILLY FUISSÉ. Červenou variantou je zde apelace MERCUREY. Víno oplývající příjemnou vůní červených květů a plodů s dotekem divokostí. Chuť je elegantní a zároveň zemitou formou Pinot Noir. Jsme v Chalonnaise a zdejší vína mají v dobrém slova smyslu sedlácký charakter – přímočarý, ale pitelný a líbivý. Plnosti tohoto vína navíc pomáhá výtečný ročník 2015. V neposlední řadě se jedná o jedno z burgundských vín se zajímavým poměrem ceny a kvality.
Morgon    
Když se řekne Beaujolais, většině z nás se v lepším případě vybaví mladé Beaujolais Nouveau. V horším případě negativně zavrtíme hlavou a odmítneme se o takovém víně bavit. Ale to je škoda. MORGON je totiž cru de Beaujolais. A ta stála vždy za to. A v poslední době to platí dvojnásob. Cru de Beaujolais je nejsevernější (rozumějte nejlepší) část toho podregionu Burgundska. Sousedí s Maconnaise (viz POUILLY FUISSÉ výše) a zdejší vína se nejmenují vůbec Beaujolais. Jsou pojmenovány po zdejších vesničkách (případ MORGON) nebo větrném mlýnu (případ MOULIN-A-VENT). Morgon tradičně nabízí velmi plné, strukturované a překvapivě tříslovinové víno založené nikoliv na odrůdě Pinot noir, ale Gamy. A tento MORGON je krásným důkazem. Díky věku je již v lahví „rozkoukán“, ale stále ukazuje, že Gamay není odrůda na rychlé pití, ale má překvapivě velký potenciál ke zrání.    
Zde najdete kompletní sortiment burgundských vín