Bordeaux versus Beaujolais
Polovina listopadu tradičně patří mladým vínům. Ať z Moravy jako Svatomartinská či z francouzského Beaujolais jako Beaujolais Nouveau. Francouzský region je s produkcí svých mladých vín do značné míry spojen, ale bylo by velkou "vinařskou" chybou kvůli Nouveau přehlížet právě standardní produkci této francouzské vinařské oblasti.
My jsme do určitého protikladu postavili vína z Bordeaux a to nejlepší z Beaujolais. Nejsou prakticky mezi francouzskými červenými víny dva větší protiklady. A právě proto doufáme, že si mezi těmito víny najdete favorita / favority, kteří budou vyhovovat vašim chuťovým pohárkům. Navíc u 4 zástupců Bordeaux jsme snížili do 20. listopadu cenu. Aby jejich soupeření s cenově výhodnějším Beaujolais bylo trochu více fér.
Bordeaux
Nejznámější francouzská vinařská oblast. Často označována za vinařský "stát ve státě." Odrůdově založená vína na Cabernet sauvignonu a Merlotu. Jedno z klíčových dělení vín také vychází z toho, která z těchto odrůd ve víně dominuje. Velmi hojně používané zrání na dubových sudech. Jednotlivá podregiony Bordeaux mají různě komplexní dělení dle kvalit vín / vinic. Nejkomplexnější je to v Saint Emilion a oblasti Médoc. Na pomyslném vrcholu stojí 6 desítek vinařství kategorie Grand cru classé v Médocu a hrstka vinařství 1er Grand cru classé v Saint Emilionu. Špičková, ale přeci jen ve stínu svých červených variant, jsou zde i vína bílá
Beaujolais
Region ležící na jih od Burgundska k němu bývá občas připojován. Narozdíl od severního souseda se zde nepěstuje Pinot Noir, ale odrůda Gamay. Věhlas (i zkázu) regionu přinesla mladá vína Beaujolais Nouveau. Ta zastiňují tradiční a velmi kvalitní produkci ovocných, pitelných a minerálních červených vín. To nejlepší z celého regionu pochází ze severní část. Zde se produkuje 10 cru de Beaujolais, v drtivé většině pojmenovaných po vesnicích, z kterých pocházejí. Vína z Beaujolais jsou perfektním doprovodem nejen francouzské, ale i české gastronomie. Štavnatost a plnost těchto vín je velkým pozitivem stejně jako příjemný poměr ceny a kvality.
Château Beaumont Haut Médoc   Château Tour de Mons - Margaux
Chateau Beaumont   Chateau Tour de Mons
Château Camensac - Haut Médoc   Château d´Agassac - Haut Médoc
Chateau Camensac   Chateau d´Agassac
Sada toho nejlepšího z Beaujolais
Sada toho nejlepšího z Beaujolais
Nebo vybraná vína jednotlivě:    
Moulin-á-Vent Cru de Beaujolais    
Fleurie - Cru de Beaujolais    
Beaujolais Villages - Château Chatelard