Burgundsko výhodně

Burgundsko výhodně
Burgundsko je společně s Bordeaux nejvýznamnější francouzskou vinařskou oblastí, jejíž vína již dávno dosáhla celosvětové proslulosti.Vzhledem ke své rozloze, dělí se na několik menších podoblastí. Na jihu je to Beaujolais, dále na sever Maconnais a Chalonnaise. Nejprestižnější apelace pocházejí pak z Côte de Beaune a Côte de Nuits. Nejsevernější částí Burgundska je pak Chablis. Zde více informací o Burgundsku.
Věhlas a relativně malá produkce vede dlouhodobě k zvyšování cen burgundských vín, čímž se rovnají svým kolegům z Bordeaux. Nám se po prakticky půlročním jednání s prestižním vinařstvím Maison Louis Jadot podařilo nastavit u několika vín ceny, které se Burgundsku vymykají - a to v dobrém smyslu slova. 
burgundsko
COTEAUX BOURGUIGNONS - bílé, růžové, červené
Apelace Coteaux Bourguignons vznikla v roce 2011 a je do značné míry nejlepším reprezentantem celého Burgundska. Jednak existuje ve všech třech barevných variantách a jednak v ní můžeme najít všechny hlavní burgundské odrůdy - Chardonnay, Aligoté u bílých, Gamay u růžových a navíc Pinot Noir u červené varianty. Víno pochází z Beaujolais a hlavního Burgundska zároveň a kombinuje dvě odrůdy ze dvou různých typů půd. Dominantní burgundské Chardonnay z vápencových půd a Aligoté z oblasti Beaujolais z převážně hlinitého podloží. Ve vůni je díky Aligoté příjemně ovocné a svěží, v chuti pak Chardonnay dodává plnost a krémovost, to vše spojené jemným minerálním charakterem. Závěr je svěží, dlouhý a příjemně harmonický.
Coteaux Bourguignons blanc 2018 
Víno pochází z Beaujolais i Burgundska zároveň a kombinuje dvě odrůdy ze dvou různých typů půd. Dominantní burgundské Chardonnay z vápencových půd a Aligoté z oblasti Beaujolais z převážně hlinitého podloží. Ve vůni je díky Aligoté příjemně ovocné a svěží, v chuti pak Chardonnay dodává plnost a krémovost, to vše spojené jemným minerálním charakterem. Závěr je svěží, dlouhý a příjemně harmonický.
Coteaux Bourguignons blanc
burgundsko
Coteaux Bourguignons rosé
Coteaux bourguignons Rosé je růžové víno jedné z nejmladších burgundských apelací. Toto rosé z vinařství Maison Louis Jadot bylo v posledních letech prakticky výhradně určeno pro japonský a americký trh. Poslední dva roky jsme jej dostali příležitost dovézt i do ČR. Narozdíl od růžového Marsannay není založeno na odrůdě Pinot Noir, ale na Gamay. I přes to, že se jedná o víno z Burgundska a nikoliv Beaujolais. Krásná, světlá a elegantní růžová barva, tak typická pro Gamay a moderní růžová vína. Ovocnost a jemnost je patrná již ve vůni, tóny malin, jahod a lehký dotek lehké divokosti lesního ovoce. Štavnatost a živost se projevuje i v chuti, každý doušek vybízí k dalšímu napití Ovocná složka je v hormonii se kyselinami a dohromady vytváří překvapivě komplexní a dlouhou dochuť.
Coteaux Bourguignons rosé
burugnsko
Coteaux Bourguignons rouge 2017 - od 235,-Kč
Coteaux bourguignons od Louis Jadot je vínem, které spojuje Beaujolais a Burgundsko. Beaujolais mu dodává odrůdu Gamay, pěstovanou na žulovém podloží. Burgundsko zase tradiční Pinot Noir na jílovito-vápencovém podloží. Výsledkem je víno plné, vyrovnané, které vyjadřuje jemnost a aromatickou čistotu svých dvou odrůd. Tóny svěžího červeného ovoce, lehkosti, šťavnatosti. Příjemné a snadno pitelné víno.
Coteaux Bourguignons rouge
Bourgogne Gamay - Maison Louis Jadot
popis
Bourgogne Gamay
Bourgogne rouge Pinot Noir Cote d´Or - Maison Louis Jadot 2018
Bourgogne Côte d’Or (nová apelace v Burgundsku) je vyrobeno z hroznů pěstovaných pouze v horních partiích svahů Côte d´Or. Pro ročník 2018 byla použita část vín z regionálního označení Bourgogne a také sudy obsahující vína z pojmenovaných vesnic Côte d’Or jako jsou Givry, Monthélie, Santenay, Chorey nebo Marsannay. Barva je poměrně hluboká a vůně odhaluje intenzivní aroma třešní a tmavých bobulí. Polovina vína pro toto cuvée zrála v sudu a propůjčuje směsi rafinované tóny koření a toastu. Taniny jsou jemnozrnné a elegantní,  závěr je dlouhý a šťavnatý. Hrozny se sklízejí ručně. Část vín byla vinifikována v Givry, část v Beaune, po dobu tří až čtyř týdnů. Stárnutí probíhá částečně v dubových sudech po dobu až 18. měsíců
Bourgogne rouge Cote d´Or
Domaine du Bouchet Chardonnay Mâcon-Lugny
Mâcon-Lugny je lehké, rozvážné, vyznačuje se vůní bílých květů a jablek, s lehkým nádechem citrusů. Výborně se hodí k lehčím úpravám drůbeže, smažených nebo grilovaných ryb a jemných sýrů. Vinice Mâcon-Lugny se nachází v oblasti Mâcon-Villages v jižní části Burgundska, poblíž Beaujolais. Mâcon-Villages je největší podoblast v Mâconnais, která pokrývá asi 6 250 akrů vinic a 43 samostatných obcí a pod tímto označením se smí produkovat pouze bílá vína z odrůdy Chardonnay. Malá vesnice Lugny je jednou z nejznámějších oblastí v Mâconnais. Vinice se rozkládají na pohoří Monts du Mâconnais, jehož vápencové podloží dodává hroznům Chardonnay ideální znaky minerality, květinové složitosti a jemnosti.
Macon Lugny Louis Jadot
Beaujolais Lantignié - Domaine des Cristaux
Lantignié patří do jedné ze tří oficiálních oblastí Beaujolais-Villages. Je to malá vesnička vedle Beaujeu a poblíž Villié-Morgon. Nejlepší vinice se nacházejí na strmých kopcích s pěkným slunečním zářením.  Vinice Lantignie jsou vysazeny na granitické půdě, s nízkým podílem hlíny. Sběr hroznů a třídění probíhá výhradně ručně, vinifikace a stárnutí v sudech z nerezové oceli, aby u vína byla zachována jeho ovocnost a svěžest. Ideální teplota pro podávání je 14-16 °C. Recenzi toho vína najdete také na stránce Jižní svah
Beaujolais Lantigní Louis Jadot
Bourgogne rouge Pinot Noir - Domaine des Croix Perrieres
Louis Jadot Pinot Noir z Domaine des Croix Perrières krásně vyjadřuje plnou a sytou chuť zralých hroznů. Jedná se o Burgundský Pinot noir, který je více v mužském stylu s intenzivní a rustikální chutí, s harmonicky vyváženými tóny ostružin a černého rybízu, vláčnou kyselinovou strukturou s jemnými kořeněnými nuancemi v závěru. Díky dobré kyselosti může víno doprovázet pokrmy s drůbeží a zvěřinou, ale bude také schopno odolat určité tučnosti pokrmů např. hovězí nebo jehněčí maso.
Bourgogne Rouge Pinot Noir Domaine des Croix Perrieres
Santenay rouge 2014 - Maison Louis Jadot - od 499,-Kč
Burgundské víno z prestižní apelace Santenay, v kategorii village za cenu lepších Bourgogne rouge... V ideální kondici k pití. Vybráno a doboručeno přímo sklepmistrem Maison Louis Jadot. Potenciál minimálně dalších 5 let. Více informací zde.
Santenay rouge
Santenay Clos des Gatsulards vertikála 2014-2016
Jedna z nejčastějších otázek je, jaký potenciál to konkrétní víno má a jak se vyvíjí v čase. Tato vertikála 1 vína a 3 ročníků vám na to přesně odpoví. Santenay rouge z konkrétní parcely Clos de Gatsulards, které mimo jiné patří přímo rodině ředitele vinařství Louis Jadot, ve třech, po sobě jdoucích a výtečných ročnících - 2014-2015-2016. Více zde
Santenay vertikála
Burgundsko
Kompletní sortiment burgundských vín