Médoc - cru bourgeois

Zapátráme-li v historii, zjistíme, že název Médoc pochází z výrazu (Pagus) Medullicus neboli země Medullů, jak se nazývali galští obyvatelé obývající území u ústí řeky Garonny. Tato oblast leží východně od města Bordeaux a proslula především vínem, které se posledních čtyři sta let zde pěstuje. Vyrábí se zde, mimo jiných, i jedny z nejlepších a nejdražších červených vín světa.  Nejsou zde však jen vinice a vinohrady, kterých bychom tu napočítali asi 1500, ale i borové lesy a dlouhé písčité pláže.
Haut-Medoc je jeho velkou částí a horním (haut) se nazývá nikoliv proto, že by ležel ve vyšší nadmořské výšce, ale protože je výše proti proudu řeky Garony. Také je to název apelace, která zahrnuje zdejší vinice. Představuje dvě třetiny poloostrova Medoc a produkuje se zde více kvalitního vína na akr než kdekoli jinde na světě.
Cru Bourgeois Bordeaux
Oblast Haut-Medoc je domovem nejen "slavné čtyřky" Bordeaux apelací - Margaux, Pauillac, Saint-Estephe a Saint-Julien, ale také méně známých Listrac a Moulis. Těchto šest apelací produkuje většinu zde vyráběných vín. Další vína potom nesou přímo označení Haut-Medoc.
Půda ve zdejší oblasti je v blízkosti řeky tvořena převážně hustými štěrkovými vrstvami, které v průběhu času naplavila řeka Garona a nyní jsou usazeny na bázi těžké jílovité hlíny. Teplé, dobře odvodněné, štěrkové terasy poskytují ideální podmínky pro růst a zrání hroznů odrůdy Cabernet Sauvignon, jež ovládá výsadby v Medocu.
Dále do vnitrozemí se půdy mění na hluboké usazeniny směsi písků a hlíny, na kterých se dobře daří odrůdě Merlot. Tyto dvě nejrozšířenější odrůdy ještě doplňují Cabernet franc, Petit verdot a Côt (Malbec). Oč menší zastoupení ve vinicích Haut Médocu tyto odrůdy mají, o to důležitější jsou pro vytváření nezaměnitelné chuti zdejších vín
Naše doporučení na vína kategorie Cru Bourgeois:
Chateau BEAUMONT Haut Médoc cru bourgeois 2011 - PŘIPRAVENÉ K PITÍ
Chateau Beaumont
Chateau du Retout Haut Médoc 2014 - ULOŽIT, PÍT ZA 2 ROKY
Chateau du Retout
Chateau du Retout Haut Médoc 2015 - ULOŽIT, PÍT ZA 3-4 ROKY
Chateau du Retout
Chateau La Tour de Mons Margaux 2011PŘIPRAVENÉ K PITÍ
Chateau Tour de Mons
Chateau La Tour de Mons Margaux 2012PŘIPRAVENÉ K PITÍ
Chateau Tour de Mons
Chateau La Tour de Mons Margaux 2014 - ULOŽIT, PÍT ZA 2 ROKY
Chateau Tour de Mons
Chateau d´Agassac Haut Médoc 2011PŘIPRAVENÉ K PITÍ
Chateau d´Agassac
Chateau d´Agassac Haut Médoc 2012PŘIPRAVENÉ K PITÍ
Chateau d´Agassac
Chateau Clement Pichon Haut Médoc 2011PŘIPRAVENÉ K PITÍ
Clement Pichon
Chateau Pontac Lynch Margaux 2014 - ULOŽIT, PÍT ZA 2 ROKY
Chateau Pontac Lynch
Closerie du Chateau Camensac Haut Médoc 2014 - ULOŽIT A PÍT ZA 1 ROK
Closerie du Camensac
Chateau Haut Bages Monpelou Pauillac 2012 - PŘIPRAVENÉ K PITÍ
Chateau Haut Bages Monpelou
Zde najdete na jednom místě všechna vína ketegorie Cru bourgeois
A zde je ucelená sadu 6 vín z kultovního ročníku 2015.