Médoc a Haut Médoc

Médoc Haut Médoc v Bordeaux
Médoc označuje nejznámější region Bordeaux (mapa Bordeaux zde), který se nachází na severozápadě od města Bordeaux. Je ohraničen Atlantickým oceánem na západě, na východě pak říčním tokem Girondy. Velká část nejslavnějších vinic se pak rozkládá právě na půdách blízko této řeky. Přírodně je Médoc značně bohatý, hned za vinicemi se rozkládají husté lesy a za nimi u Atlantiku, písečné duny a pláže.
Věhlas zdejších vín a vinařství je založen na místní terroiru, respektive štěrkovým půdám v kombinaci s vlivem Atlantiku. A samozřejmě dlouhá tradice pěstování révy vinné v tomto regionu. Médoc je automaticky spojován s odrůdou Cabernet sauvignon, která zde dominuje. Typické pro něj je množství tříslovin, drsnost, pevnost vín a jejich dlouhý potenciál ke zrání (až extrémně dlouhý). Proto zdejší vína téměř výhradně zrají v dubových sudech.
Klíčovým okamžikem pro vinařství z Médocu byl rok 1855,kdy vznikla klasifikace Grand cru classé, která je dodnes brána jako berná mince v kategorizaci vín (vinařství). V roce 1932 následně vznikla kategorie běžnějších vín nazvaná Cru bourgeois. Ta se na základě soudních sporů některých neúspěšných kandidátů (vinařů) byla zrušena a nahrazena prakticky stejně pojmenovaným sdružením vinařství.
Celá oblast Médoc se člení na jednotlivé apelace,tzv. „komunální“: Haut-Médoc (4750ha), Saint-Estephe (1270ha), Pauillac (1180ha). Saint-Julien (900ha), Margaux (1350ha). Trochu stranou pak dvě popelky z Médocu – apelace Moulis (560ha) a Listrac-Médoc (650ha). A co nepatří do žádné z výše uvedených apelací a přes to se tam pěstuje víno, to patří jednoduše do apelace Médoc (4750ha). Médoc (jako celek, ne jako samostná apelace) obsahuje 4 z 5 velkých Premier Grand cru classé – Ch. Margaux, Latour, Lafite Rothschild a Mouton Rothschild. To jej řadí na úplný vrchol pomyslné pyramidy vín z Bordeaux. I když Saint Emilion a Pomerol z oblasti Libourne mu vážně sekundují.
Tipy na vína se zajímavým poměrem ceny a kvality z Médocu (AOC Médoc):
Château Haut Grignon 2014 - Médoc AOC
Château Bellegrave Cru Bourgeois 2014 - Médoc AOC - baleno v dřevěné bedně po 6ks
Chateau Beauvillage 2014 - Médoc AOC - novinka
Tipy na vína se zajímavým poměrem ceny a kvality z Haut-Médocu (Haut Médoc AOC):
Chateau Senilhac 2012 - Haut Médoc
Chateau du Retout 2014 - Haut Médoc
Tipy na vína střední kategorie z Haut Médoc:
Château Clement Pichon 2011 cru bourgeois - Haut-Médoc
Château BEAUMONT 2011 cru bourgeois - Haut-Médoc
Château d´AGASSAC 2012 cru bourgeois - Haut Médoc
Tipy na vína Grand cru classé z Haut Médocu:
Château Camensac 2011 Grand cru classé - Haut Médoc
Château Cantemerle 2012 Grand cru classé - Haut Médoc
Zde najdete kompletní sortiment vín z Médocu a Haut Médocu