Cave de Tain - severní Rhona

"Cave de Tain je jedno z nejlepších vinařských družstev Francie, které vyrábí jedny z nejvýtečnějších vín severní Rhôny" - Robert Parker, The Wine Advocate. 
Cave de Tain
Cave de Tain sídlí na levém břehu řeky Rhôny v městečku Tain l´Hermitage, které se nachází mezi Valence a Lyon, v srdci francouzské oblasti zaslíbené (nejen) odrůdě Syrah. Vinařství leží přímo na úpatí kopce Hermitage, který dal i jméno zdejšímu nejslavnějšímu vínu. K založení společnosti došlo v roce 1933, kdy se pod vedením Louise Gamberta de Loche podařilo seskupit a sjednotit zdejší vinařství ve společenství Cave de Tain, a který se aktivně zasloužil o vznik zdejší apelace. Jako odkaz „otci zakladateli“ je po něm pojmenována vlajková loď vinařství, prestižní – Hermitage rouge – Gamberd de Loche. Cave de Tain logo
V historickém centru severní částí vinařské oblasti údolí Rhôny produkuje Cave de Tain vína z 5 zdejších cru – apelací Hermitage, Crozes Hermitage, Saint Joseph, Cornas a Saint Peray, a to v červené i bílé variantě, pokud to pravidla apelace dovolují. Celkovou škálu vín doplňují zemská vína v kategorii vín IGP. Celková rozloha vinic je 1000 hektarů, což z tohoto vinařství činí jednoho z předních producentů severní Rhôny.
Cave de Tain a jejich vinice, patřící k severní části údolí Rhôny se od jižní (známější především díky Châteauneuf-du-Pape) liší hlavně stylem. To neznamená, že by se zde vína vyráběla z jiných odrůd, ale jejich poměr je odlišný. Pro červená vína je to výhradně Syrah, ke kterému se historicky dovoluje přidávat malé množství bílých odrůd. Těmi jsou Marsanne, Roussane a Viognier, které se však používají především na výrobu vín bílých.
Charakter zdejších vín v lecčems připomíná více Burgundsko než jižní sousedy z Gigondas či Châteaneuf-du-Pape. Už pro převažující jedno-odrůdové složení vín – tak tradiční v Burgundsku a tak vzácné na jižní Rhôně. Nebo důraz na jednotlivé parcely a konkrétní viniční polohy, které definují charakter konkrétních vín a určují výrazné rozdíly mezi nimi.
Rozdíl je i v podloží zdejších vinic. Sever je o žulovém či břidlicovém podloží. Jižní Rhôna daleko více o jílu a vápenci. Vinice severní Rhôny mají mnohem prudší sklon na březích řeky, který na první pohled vylučuje použití mechanizace. Vinice na jihu oproti tomu jsou výrazně mírněji zvlněné a lépe dostupné.
Zde najdete kompletní sortiment vinařství Cave de Tain
Vína z Cave de Tain jsou dlouhodobě oceňována nejen R. Parkerem, ale prakticky všemi světovými hodnotiteli vín: Wines Spectator, Decanter, Guide Hachette atd.