Novinky ve Vinařství Mádlovi 2021

Každoročně navštěvujeme vinařství Hany a Františka Mádlových, které v posledních letech přebírá jejich syn David. Loňský a letošní rok je v tomto směru řekněme specifický. I přes to, se u Mádlů neustále něco děje, mají nová vína a další novinky. A my se o ně s vámi chceme podělit. Některé jsou tak žhavé, že o nich nenajdete ani zmínku na webu vinařství…
Sada Vinařství Mádlovi
Aktuální novinky jsme pro přehlednost sestavili do degustační sady 5+1. Jednak proto, že obsahují hodně rozličná vína, ale také proto, že některé z položek prostě chcete ochutnat společně. Nebo by se pro porovnání měla ochutnat společně. Ale nepředbíhejme…V posledních letech milovníci vína od Mádlů zaregistrovali na etiketách některých vín tohoto vinařství nezvyklou věc. Betonový mix. Ano. Vidíte správně. Betonový mix. Není to pozůstatek neodebraných lahví nějakou betonárkou, ale velice vtipně a přímo deklarovaný způsob zrání vín, které jsou pod tuto etiketou.
O co se jedná. O velký návrat zrání vín v betonech. Po celých dekádách nerezových tanků a dubových sudů „vrací beton“ úder a je zpět na hřišti zvaném „zrání vína“. Nejedná se však o betonové nádoby, které známe z hodně starých vinařství. Jedná se o moderní, menší objemy, kde je stejně jako u nerezových tanků kontrolovaná teplota. A pro tvar těchto moderních nádob se jim ne náhodou říká „vajíčka“ A když se podíváte nyní na etiketu s betonovým mixem, zjistíte, že vlastně jedno takové vajíčko veze. Etiketa Beton
Jaký je efekt. I přes to, že beton působí neprodyšně, není tomu tak zcela. Dochází zde k drobné mikroxidaci, tedy lehkém kontaktu vína s okolním vzduchem, které napomáhá zrání vína. Do určité míry podobně jako u barikových sudů. Až na to, že to vínu nepřidává žádnou vanilku či kouřové tóny. Jedním z patrných efektů betonu je snížení úrovně kyselin, takže vína působí kulatěji, subjektivně jim lze až připisovat vyšší zbytkový cukr .
V aktuálních novinkách jsou dvě nová vína z řady Beton – Veltlínské zelené a Rulandské šedé. Obě v novém ročníku 2019. Rulandské šedé je největší klasikou v tomto vinařství. Oproti klasice v etiketě se sklepní uličkou, tak jak jsme na to u Mádlů zvyklí, je toto víno díky zmíněnému zrání zakulacené, šťavnaté a při prvním ochutnání ve mně evokovalo až pocit polosuchosti. A to do té míry, že jsem hned volal Davidu Mádlovi, zda není chyba na etiketě. Není.  Veltlínské zelené oproti tomu nevykazuje tyto „náznaky“ zbytkového cukru. Beton zde lehce potlačil tradiční kořenitost, či chcete-li pepřovost a zvýšil ovocnost a šťavnatost. Je to veltlín, který doslova vybízí k dalšími napití.
Ještě větší novinkou v portfoliu Mádlů jsou sekty. Ano moravské sekty. Vína, která jsme sami nečekali a o to větší radost z nich máme. Vytvořili hned tři varianty. A my doporučujeme všechny tři. Odrůdově se jedná vždy o Rulandské modré 2016 a Zweigeltrebe. To je rovnou zde dvou ročníků – 2014 a 2015. Všechny tři varianty zrály 36 měsíců v lahvích. Rozdíl mezi nimi je poměr. Buď 50:50 nebo 60:40 ve prospěch Rulandského anebo dokonce 70:30. Každé víno má svůj charakter, eleganci, harmonii a šťavnatost. Jsou to opravdu velké moravské sekty, které snesou porovnání s šumivými víny na západ od našich hranic.
Posledním novinkou a vínem v aktuální sadě je do značné míry neobvyklé víno. Už jen název: Freestyle. Nebo odrůdou: Frankovka. Ale to bílé šumivé (blanc de noir). Jedná se o moravské zemské víno, jemně perlivé a polosladké. Ideálně varianta na jaro, léto, ale i podzim i zimu. Po všech komplikovaných a sofistikovaných vínech je toto přesně to, co vám vždy zvedne náladu a potěší vaše chuťové pohárky.
Sadu novinek od Mádlů najdete zde.     Martin Kozák - jednatel KUPMETO CZ Mádl sekty