Šumivá vína z celého světa

Šumivá vína jsou symbolem oslav, výjimečných okamžiků a radosti. U nás zdomácnělý výrat "šampaňské", který onačuje prakticky vše šumiuvé a hlavně to ze Starého Plzence, je velmi nepřesný respektivě špatný. Nejkvalitnější šumivá vína se tradičně vyrábějí ve francouzském regionu Champagne. I zde je škála vín obrovská. Od velkých firem po malé vinaře. Od neročníkových vín brut po ročníková až po prestižní cuvée (v Champagne se ročník na víně uvádí jen v případě výjimečně kvalitní sklizně - následně tedy vína).
Ale i jinde ve Francii mimo region Champagne narazíme na kvalitné šumivá vína. Ale není možné je označovat jako Champagne či "šampaňské" - označují se výrazem Cremant. Mimo Francii je hlavní mekou vína s bublinkami Itálie. Vyhlášené Prosecco ze severovýchodu této země je tradiční ve své variantě s lehkým zbytkovým cukrem (paradoxně nazvané Dry a Extra Dry) ale čím dál tím oblíbenější je i varianta suchá - brut. Navíc v Itálii najdeme velmi zajímavá vína z jiných odrůd a jiných regionů. Ty mají velmi často atraktivní poměr ceny a kvality.
Novou hvězdou na nebi šumivých vín je pak Španělsko a jejich cava (výslovnost "kava" svádí k slovním hříčkám). Charakterem se blíží spíše francouzským Cremantům, ale cenově je velmi dostupná. Ale i Nový svět má co nabídnout. Austrálie, Jižní Afriky i Argentina často vyrobí špičkové šumivé víno konkurující střední kategorii v Evropě. A jižní Morava? Zde jsou samozřejmě všechny snahy o kvalitní sekt ve stínu dominantního producenta. I přes to zde najdeme špičková vína. Ale cenově se spíše blížíme zahraniční konkurenci než vínu v "akčním letáku." Každopádně je nabídka šumivých vín bohatší a zajímavější, než kdy jindy.
Potřebujete více informací o šumivých vínech a jeho druzích? Zde najdete podrobnosti o Šumivých vínech
Cremant - šumivé víno
Cremant - francouzský sekt vzniklý stejnou (či velmi podobnou) metodou jako šumivá vína v Champagne, ale pocházející z jiné oblasti Francie. Nejčastěji pak z Alsaska, Burgundska, Bordeaux, v poslední době i z údolí Loiry, Rhony či Languedocu.
Cremant de Bordeaux    Cremant de Bordeaux rosé    Code Rouge - Cremant de Limoux Gerard Bertrand
Cremant de Bordeaux   Cremant de Bordeaux rosé   Code rouge - Cremant de Limoux
Champagne - ročníková a prestižní
Jen ve výjímečných ročnících se vinaři v Champagne rozhodnou svá vína označit rokem vzniku. Na pomyslném vrcholu vín každéh vinařství stojí tzv. prestižní cuvée - nebo-li to nejlepší víno, které vinař (vinařský dům) dokázal vyrobit. Zde najdete kompletní sortiment vín z Champagne.
Champagne Bauget Jouette Blanc de Blanc    Champagne Bauget Jouette Brut    Champagne Bauget Jouette cuvée Jouette
Bauget Jouette blanc de blanc   Champagne Bauget Jouette brut    Bauget-Jouette cuvée Jouette
Prosecco šumivé víno Itálie
Prosecco je tradiční šumivé italské víno z odrůdy Glera (dříve nazývané i Prosecco) a jejich lokálních vinných klonů. Vína Prosecco pocházejí z oblasti Veneto severně od Benátek. Nejkvalitnější vína pak z regionu Valdobbiadene a ta jsou také označena DOCG. Vína se vyrábějí z tradiční odrůdy Prosecco zde nyní zvané Glera. Velmi raritně také existuje prosecco ve variantě tichého vína. Avšak celosvětovou proslulost si získalo díky eleganci, jemnému perlení, příjemné citrusovo-květinové vůni a ovocné chuti. Vyrábí se zde i růžová varianta šumivého vína, ale protože se při její výrobě nepoužívá odrůda Glera, nemůže se jmenovat Prosecco a jedná se tedy o víno spumante. Zde najdete kompletní informace o šumivých vínech Prosecco a celý jejich sortiment.
Prosecco Sylvoz   Prosecco Cruner DOCG Dry   Prosecco Gerardo DOCG Le Colture
Prosecco DOC Sylvoz brut   Prosecco DOCG Cruner Dry   Prosecco DOCG Gerardo
Šumiví vína Itálie
Itálská šumivá vína, to není jen kultovní Prosecco. Najdeme zde celou řádku zajímavých vín z různých regionů a rozličných odrůd, která nás často velmi příjemně překvapí svou cenou.
  Polloni spumante   Millesimato spumante
    Polloni spumante   Milesimato spumante
Španělská cava - šumivé víno
Španělské šumivé víno pocházející z katalánského regionu Penedes. Je vyrobeno tzv. tradiční metodou. Španělská šumivá vína nedosahují věhlas svého vzoru Champagne, ale do značné míry vycházejí ze stejných principů. A to již od 19. století. Použité odrůdy jsou však velmi odlišné, v případě bílých: Macabeo, Xarello a Parellada a v případě rosé: Garnacha, Pinot Noir a Monastrell. Zde najdete kompletní sortimetn vín CAVA.
Cava Mont marcal reserva   Cava Mont Marcal brut Extramadura   Cava Mont Marcal rosado
Cava Mont Marcal brut reserva   Cava Extremarium reserva   Cava Mont Marcal rosado brut
Nejen západní Evropa vyrábí špičkové sekty a šumiví vína. Ale i země tak zvaného Nového světa nebo-li zámoří, kde se často na produkci vína "vrhli" přistěhovalci z Evropy a přinesli se sebou i své kulturní zvyky - konzumaci a výrobu šumivých vín. A v neposlední řadě i na jižní Moravě (a v Čechách) najdeme již celou řádku sektů, které mohou bez potíží konkurovat svým západním "kolegům"