Růžová vína - jednotlivé druhy vín

 Druhy růžových vín

Růžových vín je velmi široká škála. Nelze mluvit o jednom druhu či stylů rosé. Jejich různorodost není tak bohatá jako u vín bílých či červených, ale nelze zevšeobecňovat na jeden či dva styly těchto vín. Jednak je potřeba rozlišit podle regionu původu. U nás a ve Střední Evropě jsou růžová vína velmi ovocná, s vyšší kyselinou, svěží a s dominantními tóny jahod a malin. Podstatně bohatší škála rosé je ve Francii. Tam najdeme jak polosuchá až polosladká Rosé d´Anjou, dále pak ovocná a svěží růžová Provence, lehce kořenité Cotes du Rhone, snadno pitelná a překvapivě lehce ovocná růžová Bordeaux, ale také sytá, kořenitá vína z Tavelu či Bandolu. Ta, mají také často výrazně vyšší % alkoholu, než byste u růžového vína čekali. Rosé z Nového světa (Chile, USA, Austrálie) mají často výraznou barvu, vůni a v chuti najdeme zralejší tóny červeného ovoce, často doplněno o exotické projevy.

Dalším rozlišením jsou odrůdy. Zůstaneme-li v tuzemsku, tak lehčí rosé najdeme u odrůd Modrý portugal či Svatovavřinecké vína s převážně svěžím charakterem založeném hlavně na lehkém ovoci (maliny, jahody). Frankovky a Zweigeltrebe (a André) k tomu přidávají určitou kořenitost a divokost. Další odrůdy, které najdete nejen u nás jsou pak například Cabernet sauvignon – z této statné modré odrůdy dostaneme překvapivě kvalitní rosé. To je plné aromatických tónů, hlavně černého rybízu. Když vedle postavíme další mezinárodní odrůdu – Pinot Noir – pozorujeme vín dospělejších typu, méně ovocné, více serióznější, s tóny zralejšího ovoce a plnější chuti.

A v neposlední řadě můžeme růžová vína dělit podle druhu vína samotného. Na tichá, tradiční vína. Dále pak na sladká likérová, někdy také nazývaná přírodně sladká vína. A v neposlední řadě na růžové sekty.

Doporučení na některá růžová vína:
Výraznější růžová vína: Lehčí růžová vína:
Château La Sauvageonne rosé - náš TIP Cotes de Provence rosé 
Tavel Gris blanc rosé - Gerard Bertrand
Rasteau doré (rosé) - sladké Cotes des Roses
Cotes du Rhone Rosé Alain Jaume Petula - Luberon rosé
  Guilhem rosé - Mas Daumas Gassac
 
Rosé
Zpátky na hlavní stránku Růžová vína Kompletní sortiment růžových vín