Rhona 2013
ORTAS - Cave de Rasteau
Vinařství Ortas je obchodním názvem vinných sklepů vesnice Rasteau. Ta leží v severní části údolí Rhony a vinice této stejnojmenné apelace jsou jedny z vůbec nejvýše položené celého regionu. Dříve se zde vyrábělo víno kategorie Cotes du Rhone Villages Rasteau. Dlouhodobá kvalita vín z Rasteau však zapříčinila ojedinělý fakt a to "povýšení" vín z Rasteau mezi cru de Rhone a vznik vlastní apelace Rasteau AOC. Ta sice existovala již dříve, ale jen pro tradiční červená sladká vína z Rasteau. Nyní tedy i tichá vín této vesnice nesou hrdý název Rasteau AOC...pokračování popisu zdeVína z Ortas najdete ZDE.
Le Plan 
Le PLAN GT - Dirk Vermeersch
Zakladatel vinařství - Dirk Vermeersch - má dvě vášně - automobilové závody a víno. Objema svým vášním se věnuje na plno, tak jak je jeho zvykem. Zároveň se snaží obě tyto vášně spojit. Při prvním pohledu na lahve jeho vín Cotes du Rhone je zřejmé, že zde nemáme co do činění se standardním vinařem z údolí Rhony. Už proto, že Dirk je Belgičan...pokračování popisu zdeVína z Domaine Le Plan GT najdete ZDE.
Jaillance
JAILLANCE
Šumivá vína ve Francii, to není jen Champagne. Téměř každý region produkuju svůj druh šumivých vín. Ať již je to Alsasko nebo třeba Burgundsko, cremanty a sekty často nabízejí kvalitu blížící se slavnějším kolegům z Champagne, ale za zlomek ceny. Vůbec největší producent kvalitních šumivých vín ve Francie (mimo Champagne) je Jaillance... pokračování popisu zde.    Vína z Jaillance najdete ZDE.
Marrenon
MARRENON - Caves de Luberon
Vinařství rsp vinařské družstvo Caves de Luberon je důkazem, že i vinařská Francie je schopná dynamické změny. Producent svými rozměry jednoznačně nad standardem jižní Francie (2. místo v údolí Rhony s produkcí přes 30 milionů litrů vína ročně hospodařící na více jak 8tis. hektarech vinic) se sice stále opírá o velkou část svých vín, které jsou zacílená hlavně na výtečný poměr ceny a kvality a které jsou určeny pro každodenní či "každo-víkendovou" příjemnou konzumaci vín, ale za posledních 10 let učinil obrovský kvalitativní skok vpřed....pokračování popisu zde.    Vína z Marrenon najdete ZDE.
Chateau Beauchene
Chateau Beauchene
Při prvotním výběru vinařství, která budeme z Rhony dovážet jsme na vinařství Chateau Beauchene přijeli s výraznou časovou ztrátou, která nám neumožňovala uskutečnit ochutnávku a prohlídku vinařství. Přijali jsme proto nabídku zastavit se zde na konci našeho putování po Rhoně před návratem do ČR. Když jsme se zde opravdu po týdnu opět objevili, měli jsme pocit, že jsem své favority z Rhony již objevili a zastávku na Chateau Beauchene jsme považovali již jen za formalitu. Po prohlídce vinařství a hlavně po přechutnání prvních vín, jsme pochopili, že naše dosavadní rešerše nebyly kompletní a že s víny z Chateau Beauchene v našem portfoliu budeme rozhodně počítat....pokračování popisu zde... Vína z Beauchene najdete ZDE.
Jaume
Domaine Grand Veneur
Vinařství Domaine Grand Veneur, které provozuje Alain Jaume a jeho dva synové je jedním z výjimečných producentů současné vinařské Francie. U málokterého vinařství ve Francii je vidět takový dlouhodobý a zároveň výrazný nárůst kvality jako u vinařství rodiny Alaina Jauma. Tato dynamika je v přímém protikladu k povaze jak otce tak obou synů, kteří jsou svým klidem a rozvážností až nakažliví... pokračování popisu zde...  Vína z Domaine Grand Veneur najdete ZDE.