Globální odrůdy vína

Globální odrůdy vína
Lokální moravské odrůdy // Globální odrůdy // Regionální zahraniční odrůdy
Ještě před několika desítkami let se světovými trh s víny prakticky omezoval jen na Francii, Itálii, Španělsko, Německo a částečně Portugalsko (a to jen se svými portskými víny). Pak přišel nástup vín tzv. Nověho světa. Nejdříve vína z Kalifornie (posléze z dalších států USA), rychle po ní Chile, Austrálie, JAR a ArgentinaNový Zéland se svými sauvignony na sebe také nedal dlouho čekat. A před 20 lety se probudila střední Evropy. Rakousko, Maďarsko, Slovensko i Slovinsko se úspěšně dralo na světové vinné výsluní. Ale tím to nekončilo. Dnes můžete nalézt vína ze severní Afriky, Indie, Brazílie, Thajska a Číny. Za exotickými víny však nemusíte na druhý konec zeměkoule. Víno se totiž vyrábí (i když stále velmi málo) i v Polsku, Nizozemí, Belgii či Velké Británii
Každá země má svá specifika a odrůdy, které jsou pro ní více či méně tradiční. Ale čím více zemí a regionů na vinné mapě najdeme, tím častěji se opakují odrůdové stálice - ty, které jsou všeobecně známé a vinařům zaručují určitou pevnou půdu pod nohami. Sázka na všeobecně známou odrůdu však neznamená automaticky garantovanou kvalitu. Ne náhodou mnohá velmi špatná vína pocházejí z nejznámějších odrůd Cabernet sauvignon či Chardonnay. Ze stejných odrůd, kterým vděčíme za jedny z nejlepších vín vůbec. Zde stručný přehled globálních odrůd:
     
Bílé globální odrůdy:   Modré (červené) globální odrůdy:
Chardonnay   Cabernet sauvignon
Chardonnay je nejoblíbenější odrůdou vína současného vinařského světa. Pochází z Burgundska a její vznik je připisován křížením odrůdy Pinot Noir (rulandské modré) a Heunisch. Protože patří do rodiny odrůd Pinot, často bylo považováno za klon Pinot blanc. To se však nepotvrdilo. V tuzemsku se vína z Chardonnay dlouhodobě pěstovala v malém množství a prakticky vždy v kombinaci na vinici s Rulandským bílým. V současnosti nespochybnitelně kraluje "velké" trojici bílých odrůd ve společnosti Ryzlinku a Sauvignonu blanc. Zde najdete další podrobnosti o Chardonnay.   Cabernet sauvignon je odrůda vytvářející nepopiratelně královská vína. Téměř všechna nejlepší vína současnosti josu založena na Cabernet sauvignon. Víno, kterému Cabernet dominuje je plné, výrazné a hlavně má velký potenciál ke zrání. To je jedna ze zásadních výhod této odrůdy oproti jiným. Ta největší vína z Cabernetu mohou zrát i více jak 40 let. Díky velkému množství tříslovin, je ideální nechat víno zrát v dubových sudech. Zvláště v Bordeaux slaví velký úspěch kombinování Cabernetu v cuvée s dalšími odrůdami jako napříkad Merlot. Zde jsou další podrobnosti o Cabernet sauvignon.
Sauvignon blanc   Merlot
Sauvignon blanc je tradiční oblíbenou odrůdou vína. Víno z této odrůdy společně s Chardonnay a Ryzlinkem vytváří celosvětově nejpopulárnější vína. Tradičním původem této odrůdy je francouzské údolí Loire společně s Bordeaux. Špičková vína ze sauvignonu však najdeme také na Novém Zelandu, ItáliiChile a také u nás na Znojemsku. Odrůda zřejmě vznikla křížením Chenin blancu a Tramínu. Další podrobnosti o odrůdě Sauvignon blanc.   Merlot je přední odrůda vína. Původem z Francie, kde se používá v Bordeaux hlavně v cuvée s Cabernet sauvignonem, Cabernet francem a Petit Verdot a společně vytvářejí ta největší vína světa. Mimo region Bordeaux je Merlot častý také jedno-odrůdově. Například v Languedocu či Itálii. Věhlasu však tato odrůda dosáhla ve vínech z Nového světa - ChileArgentině či Austrálie. V těchto zemích najdete ve víně 100% Merlot bez kombinaci s jinými odrůdami. Zde další podrobnosti o Merlot.
Shiraz
Ryzlink rýnský   Syrah / Shiraz 

Ryzlink je králem vín. Tato odrůda pro bílé víno pěstovaná v celé střední Evropě, hlavně v Německu. Ale Ryzlink nebo riesling najdeme ve všech významných zemích světa od francouzských vín po Austrálii. Popularita ryzlinků pochází z Německa, kde se tradičně pěstoval již od středověku. Charekter těchto vín je velmi různorodý, od lehkých po velmi nazrálé a plné archivní ryzlink s velmi specifickou chutí a vůní. Vína z odrůdy Ryzlink rýnský mají často zelenožlutou barvu a s přibývající zralostí se objevují postupné zlatavé odstíny, u bobulových výběrů či archivních vín až jantarově zlatavé. Ryzlink dokáže nabídnout vína vynikají širokou škálou vůní podle půdního typu a ročníku. Vůně mohou být ovocné – broskev, nezralé jablko, citronová kůra, kdoule a u měkčích vín i meruňka, ananas. Detaily o Ryzlinku.

  Syrah či Shiraz jsou názvy odrůdy vína pěstované jednak v jižní Francie, dále pak v Austrálii a dalších zemích tzv. Nového světa jako například ChileArgentina nebo americká Kalifornie. Vna z každého koutu světa se však u této odrůdy projevují odlišně. V jižní části Rhony - ve vínech jako Châteauneuf-du-Pape či Gigondas dodávají do cuvée několika odrůd vínům ovocnost, vůně a tzv. "ženskou" složku. Jen o několik desítek kilometrů severně narazíta na vína založená jen na odrůdě Syrah, která jsou v plném kontrastu. Víno ze severní Rhony je jako mladé velmi drsné, tříslovinové a s vysokým množstvím kyselin. Tato vína se až postupem času zaoblují a stávají se exkluzivními. Další podrobnosti o Shiraz.
Rulandské šedé   Odrůdy Pinot Noir
Rulandské šedé je odrůda vína velmi oblíbená zvláště ve střední Evropě. Víno vytvořené z rulandského šedého tradičně pocházelo z Burgundska, dnes však nejvýznamnější vína pocházejí z Itálie, francouzského AlsaskaMoravyRakouska a Německa. Různorodost vín založených na této odrůdě je velká. Italská vína z Venetajsou spíše přímá, ovocná a svěží. Na druhou stranu moravské rulandské šedé je velmi často plné, mohutné bílé víno, které je možné kombinovat i s tuzemskou tradiční kuchyní. Více o Rulandské šedé.  
Rulandské bílé   Pinot Noir (Rulandské modré)
Původ: Francouzská odrůda, první zmínky o ní pocházejí ze 14.století. Je součástí rodiny Pinotů, které pocházejí z Burgundska. Je bílou variantou Pinot noir, uvádí se rovněž, že vznikla pupencovou mutací z Pinot gris. Ve Francii je osázena 1 600 hektarech. Rozezná-váme nejméně 3 druhy: Pinot blanc opravdové  (izolováno Viktorem Pulliatem v Burgundsku), Pinot blanc alsaské, selektováno Christianem Oberlinem a Pinot blanc rané, určeno v Německu Carlem Bronnerem. Zde najdete vína z Rulandského bílého   Pinot Noir je ušlechtilá odrůda červeného vína. Víno z odrůdy Pinot Noir nebo-li Rulandské modré se původně pěstovalo v Burgundsku, ale postupně se z tohoto francouzského regionu rozšířilo do celého světa. Burgundsko je však stále tou vinařskou oblastí, kde najdete ta nejlepší vína z Pinot Noir. Klasické Pinot Noir z Burgundska je velmi jemné a sofistikované víno, které si můžete vychutnat celý věčer a stále ve víně objevovat nové a nové zažitky. Je to také víno, které je kdykoliv ideálním společníkem, když se chcete jen bavit a víno si vychutnat jen jako požitek. Více o odrůdě Pinot Noir.
Lokální moravské odrůdy // Globální odrůdy // Regionální zahraniční odrůdy