Marrenon - Caves de Luberon

Vinařství rsp vinařské družstvo Caves de Luberon je důkazem, že i vinařská Francie je schopná dynamické změny. Producent svými rozměry jednoznačně nad standardem jižní Francie (2. místo v údolí Rhony s produkcí přes 30 milionů litrů vína ročně hospodařící na více jak 8tis. hektarech vinic) se sice stále opírá o velkou část svých vín, které jsou zacílená hlavně na výtečný poměr ceny a kvality a které jsou určeny pro každodenní či "každo-víkendovou" příjemnou konzumaci vín, ale za posledních 10 let učinil obrovský kvalitativní skok vpřed. Jeho prestižní cuvée dokazují, že i ve velkých objemech mohou vzniknout perly. Ne náhodou je růžové víno PETULA oficiálním vínem Rolland Garros, víno GRAND MARRENON je oceněno jako nejlepší francouzské víno na německém trhu do 15EUR a hned za ním, na druhém místě v Německu je jeho kolega z apelace Ventoux - ORCA. Drtivá většina vinic v Marrenon leží v apelacích Luberon (většina celé apelace) a Ventoux, ale najdeme zde i vína Cotes du Rhone a samozřejmě i zemská IGP.

Vína z Marrenon najdete zde..

Marrenon Luberon a Ventoux

Stručný cestopis z návštěvy vinařství - Martin Severa:

Marrenon a víno pro všechny Peťuly.

Marrenon bylo nejvzdálenější vinařství, které jsme navštívili. Na severní straně Luberonu v městečku Petruis. No…vinařství…. Spíše gigantické družstvo  sdružující 1200 vinařů, kteří obhospodařují 7600 hektarů vinic v Luberonu a Ventoux. Čekal jsem něco jako víno továrního typu, ale naštěstí jsem se mýlil. Každé z vín pečlivě sledují enologové a není dne, kdy by neochutnali několik desítek vzorků. Přístup všech zainteresovaných vinařů je dán skutečným příběhem, který stál u vzniku tohoto podniku: Kdysi v dávných dobách zdědila bohatá Brazilka Pétula Garcia hájovnu jménem Marrenon v centru masivu Luberon. Podlehla šarmu krajiny, usadila se a zvala své přátele z celého světa. Pořádala nespočet setkání a k tomu pochopitelně potřebovala mnoho kvalitního vína. A tak požádala vinaře Luberonu, aby vyrobili víno, které pak nazvala Marrenon. Jeho věhlas se rychle šířil, a tak se postupně přidávali další a další vinaři, až v roce 1973 vzniklo družstvo.

Marrenon Ventoux AOC a Luberon AOC

Dnes tvoří  85% produkce vína z Luberonu a  15% z oblasti kolem Mont Ventoux, z toho je polovina z departementu Vaucluse, jehož správním střediskem je Avignon. Vyváží se 50% produkce do 25 zemí. Těžko popsat rozdílnosti těch 40 vín, které jsme za necelou hodinku ochutnali – nejlépe uděláte, když sami okusíte, nakonec, nemusíte ani jezdit tak daleko, stačí napsat do vyhledávače Marrenon…. Já si vína Marennon spojuji s háčkem. Totiž: když jsme projížděli kolem bilboardu s reklamou na naši Škodovku, všimli jsme si neobvyklého úkazu. Nad S byl háček – jev v zahraničí dosud nevídaný. Když Škoda, tak proč ne Peťula? Myslím si, že jeden marketingový háček by u nás zvýšil odbyt do všech rodin, kde se vyskytuje jméno Petra…ano, jedno z vín se jmenuje Petula. Odrůdově 95% Syrah a 5% Grenache a je růžové z apelace patřící k údolí Rhony.