Sonberk - návštěva vinařství 2017

Sonberk
Sonberk je tradiční zastávka našeho putování po jižní Moravě. Prakticky každý rok se zde zastavíme. Můžu zmínit originální architekturu budovy vinařství včetně unikátní střechy, která umožňuje vysychání hroznů pro zdejší slámová vína. Stejně tak úžasný výhled z terasy na pálavské vrchy. Ale ten jsem zmiňoval mnohokrát, proto tentokrát rovnou k vínům. Čekali nás z velké části novinky z ročníku 2016.
Kompletní sortiment vinařství SONBERK najdete zde
Dostupná kategorie vín se na Sonberku jmenuje stříbrný Sonberk. Všeobecně jsou to odrůdově čitelná, čistá, elegantní vína bez doteku dřeva. Vína, která jsou pitelná nyní ale i za několik let. A velká výhoda a rozdíl oproti většině moravských vinařství – nejsou jich tucty různých druhů – odrůd. Na Sonberku prostě dělají jen to, co opravdu umějí špičkově.
Sauvignon pozdní sběr 2016 Stříbrný Sonberk
Toto víno převzal štafetu čistě jedno-odrůdových Sauvignonů na Sonberku. Jak je v řadě Stříbrný Sonberk zvykem, jedná se o elegantní až decentní víno. Nečekejte hluchavky, tuny černého rybízu či angreštu. Vůně jemná, založená na citrusech a mineralitě. Chuť na mladost ročníku překvapivě plná, dospelá a "rozkoukaná." I když ve vyšší řadě již v aktuálním ročníku Sauvignon nenajdeme, toto je velmi slušný zástupce této odrůdy.
Pálava pozdní sběr 2016 Stříbrný Sonberk
Co k tomu dodat. Je to Pálava. I když vinařs napíšu jméno této odrůdy na cokoliv, hned se to prodá. V tomto případě si můžeme být jisti, že se jedná o skutečného zástupce této odrůdy a ne maďarský / moldavský falsifikát. Ve vůní citíme lehkou plnost a náznak subjektivní sladkosti. V chuti jsme však doma, u čistě suché Pálavy ze Sonberku.
Ryzlink rýnský pozdní sběr 2016 Stříbrný Sonberk
Jasný bestseller vinařství. Hlavní odrůda, prakticky největší produkce a tradičně elegantní vyjádření ryzlinku. Vůně kombinuje citrusy a květinové tóny. Oproti ročníku 2015 působí svěžím a šťavnatějším dojmem. Pokud ze Sonberku odjet s jednou lahví, tak s touto
Rulandské šedé + Chardonnay ps 2016 Stříbrný Sonberk
Malý bratříček tohoto cuvée, které popisuji o něco níže. Elegantní, svěží varianta dvou oblíbených a šťavnatých odrůd. Nezraje na bariku, proto do popředí více vystupují citrusové a minerální linky tohoto vína. 
Vrcholem na Sonberku jsou vína označená Velký Sonberk. Zde často najdete skutečné legendy celé jižní Moravy. Tak jako loňskou Pálavu, která získala historické ocenění v Decanteru. Zásadní změnou u těchto vín je výrazný příklon k Ryzlinku (což je hlavní „brand“ Sonberku) a Pálavě (nemá smysl dedukovat proč) na rozdíl od Sauvignonu. To je také důvod proč zde aktuálně najdete tuto odrůdu jen v kombinaci s odrůdou Semillon. A nutno poznamenat, že v kombinaci velmi úspěšné.
Semillon + Sauvignon blanc pozdní sběr 2015 Velký Sonberk
Novinka u Sonberku. V řadě Velský Sonberk opustil čistě sauvignonová vína a vrhli se na toto speciální cuvée, které do značné míry kopíruje styl velkých bílých vín z Bordeaux včetně Grand cru classé. Jak to udělali? Prostě dali dohromady odrůdu Semillon (70%) a Sauvignon (30%). A podařilo se jim to? To si buďte jisti, že ano. Víno zrálo chvíli v dubových sudech, což jej ještě více přibližuje ke svým francouzským vzorům. Plné, harmonické šťavnaté víno. A stále také "sauvignonové" i když je ho tam jen 30%.
Ryzlink rýnský VOC 2016 Velký Sonberk
Hlavní víno Sonberku. Největší šarže a zřejmě největší potenciál ke zrání. Je to moravský ryzlink ve vrcholné kondici. Elegantní aroma je doplněno plnou, na citrusech založenou chutí. To doplňuje dotek sušeného ovoce, medu a koření. 
Tramín pozdní sběr 2015 Velký Sonberk
Tramín, který pochází rovnou ze 3 klonů této odrůdy. Jeden z německého Pfalze a rovnou dva alsaské. Výsledek je tramín s evelmi jemnou vůní s lehkým projevem exotického ovoce. Chuť na první dojem spíše jemnější a svěží, ale postupně se přetváří do praktického opaku - plnosti, šťavnatosti a kořenitosti. 
Pálava VOC 2016 Velký Sonberk – suché
Víno, které to bude mít těžké. Nic neprovedlo, je výborné. Ale přichází po Pálavě 2015, která získala historický úspěch v Decanteru (nejlepší suché aromatické bílé víno). Paradoxem je, že 2016-ka je možná i lepší. Ale nemá medaili (zatím?). Nicméně vůni růžových lístků, exotického koření a citrusové šťavnatosti v něm stále najdete stejně jako elegantní plnou chuť. A co je nejlepší. Je 3x levnější než byla 2015-ka...
Pálava výběr z hroznů 2015 0,5L – sladké
Co naděláte, sladká Pálava táhne milovníky vína. Najdeme jí i tady. Cukr naštěstí nezastínil eleganci odrůdy a projev vína. Růžové lístky, šťavnatá hroznová chuť a nádech kořenitosti v chuti. To vše zabaleno příjemnou sladkostí. 
Chardonnay + Rulandské šedé pozdní sběr 2015 Velký Sonberk
Víno, o kterém již od ročníku 2011 tvrdím, že je tou nejvěrnější alternativou k velkým vínům z Burgundska. Na slepo by jej do tohoto regionu "poslal" snad každý a tvrdil by, že je to "asi Rully nebo něco okolo":) Podíl rulandského dodává víno na plnosti a šťavnatosti ale nijak mu neubírá na stylu Chardonnay. Zrání na dubovém sudu postupně odeznívá a stává se z toho "velká bílá Morava." Toto je víno, kterým se v zahraniční můžeme chlubit.
Merlot výběr z hroznů 2015 Velký Sonberk
K tomuto vínu mám osobní vazbu. Tradičně soutěžilo v Prague Wine Trophy s našimi dvěma víny (Chateau Bernateau Saint Emilion Grand cru a Merlot Max reserva Errazuriz) o pozici nejlepšího Merlotu na trhu. Občas vyhrálo, občas bylo druhé či třetí. Ale hrdě můžeme říci, že vlastně vždy jsme nejlepší merlot na trhu měli v porfoliu. Víno se vyrábí v malých šaržích. Zraje v dubových sudech. Je elegantní, porovnatelné se zahraniční konkurencí. Proto je drahé. Cena není racionální hodnota. Prostě chceme-li špičkový moravský Merlot, tady je. Chceme-li Frankovku za 99,- "Vašut" určitě něco doporučí. Ale to je jiný příběh než zde na Sonberku. Tady je to o vrcholu červených vín Moravy.
Martin Kozák - jednatel KUPMETO CZ
Kompletní sortiment vinařství SONBERK najdete zde