Slovácka vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská oblast – leží na jihovýchodě vinařské oblasti Morava. Zdejší klima je velmi různorodé a dává vzniknout unikátní škále projevů vína. Na jižním okraji oblasti nalezneme Podluží. Tradiční pro Slovácko jsou vinice umístěny na terénních vlnách v malé nadmořské výšce. Díky lehké půdě a intenzivnímu slunečnímu svitu to dává vyniknout odrůdám jako je Rulandské bílé a šedé. Na druhou stranu i zde s úspěchem nalezneme zdařilá červená vína z Frankovky, Zweigeltrebe. Do značné míry lokální specialitou je zde vypěstovaná odrůda Cabernet Moravia.

 

Severní část, nad Podlužím, je již více kopcovitá a vinice jsou zde výše umístěny. Zdejší vína jsou výraznější, plnější a plná charakteru. Pro změnu zdejší specialitou je Muškát Moravský, který zde byl vypěstován. 

 

Severní hranice vinařské podoblasti pak vede okolo Ždánic a Archlebova a zdejší parcely jsou již relativně řídké. Zhoustnou až na Kyjovsku a kolem Polešovic. Vinařská obec, kterou na Slovácku nesmíte minout, jsou Boršice u Buchlovic. Stejně taky Bzenec je jedním ze symbolů jižní Moravy. Z dřívější produkce velkých producentů – družstev se dnešní vína vyrábějí v řadě drobných rodinných podniků. Stále však existuje i tradiční známka místních vín – Bzenecká Lipka. Daří se zde Ryzlinku Rýnskému, Rulandskému bílému a Sylvánskému Zelenému. A pokud má Bzenec svou Lipku, nesmíme zapomenout zmínit Blatnici pod Svatým Kopečkem a zdejší víno Blatnický roháč.

 

Naše doporučení na producenty ze slovácké vinařské podoblasti: Krásná Hora, Zlomek a Vávra.