Mikulovská vinařská podoblast

Mikulovská vinařská podoblast

Mikulovská vinařská podoblast patří pod vinařskou oblast Morava (jižní). Nejznámější prvkem tohoto regionu jsou Pavlovské vrchy. V jeho okolí je podloží vápeníte s množstvím jílu, částečně doplněné písky. Mikulov je jedním z hlavních vinařských center jižní Moravy (společně se Znojmem a Valticemi). Vinice však najdete na široké škále parcel v celém regionu, nejev v bezprostředním okolí města Mikulov. Protiváhou k němu jsou pak Valtice, kde v rámci Valtického zámku můžete také najít unikátní sbírku nejkvalitnějších vín jižní Moravy – Salon vín České republiky. Nejkvalitnější vína z mikulovské vinařské podoblasti nejčastěji pocházejí ze Sedlece, Novosedel, Bavor, Pavlova, Perné a Dolních Dunajovic.

 

Tradiční a nejúspěšnější odrůdy Mikulovska  - nemůže začít ničím jiným než Ryzlinkem vlašským, vyhlášeným svou mineralitou. Hned vedle něj stojí zdejší Rulandské bílé a samozřejmě hlavní bílá odrůda – Chardonnay. Ale škála zajímavých vín tím nekončí. Veltlínské zelené či Müller Thurgau – tyto často přehlížené odrůdy, získávají zde na nadstandardní kvalitě.

 

Pokud preferujte spíše decentní a méně známé odrůdy, tak vás nezklame Neuburské a Sylvánské zelené. Ale jedním z fenoménu této oblasti je Pálava, případně Tramín.

 

Naše doporučení na vinařství z mikulovské vinařské podoblasti: Sonberk, Volařík, Tanzberg, Mikros, Reisten