Dobrý ročník + vína Luberonu

Luberon
Tuzemské televize opakování uvádějí vinařský film DOBRÝ ROČNÍK (více ZDE). Děj filmu se odehrává v jihofrancouzském regionu LUBERON, i když ve filmu je popisován ne zcela přesně jako Provence. Ta je totiž velkým administrativním celkem jižní Francie, ale také relativně menší vinařskou oblastí na úplném jihu u Marseille. LUBERON tedy patří k (úředně) Provence, ale nikoliv vinařské. Je to součást údolí Rhôny.
Pokud jste po shlédnutí toho filmu dostali chuť na vína z LUBERONu a protože se považujeme za specialisty na vína tohoto regionu, připravili jsme pro Vás celou řadu tipů. Kde se LUBERON přesně nachází?
V jižní Francii, v oblasti údolí Rhony, na jihovýchod od velké apelace Cotes du Rhone směrem k mořskému pobřezí. Pro milovníky kol a Tour de France je možná také důležitá informace, že jedna z vyhlášených etap – na horu Ventoux se jede prakticky „hned vedle.“ Navíc vína LUBERONu mají prakticky vždy velmi zajímavý poměr ceny a kvality.
 Orientační mapa regionu:

Luberon Mapa

A nyní k tipům z Luberonu:
Začneme novinkou, dvě vína zmiňované apelace LUBERON, které jsou do značné míry „sourozenci“ – stejné odrůdy, stejný styl, jen umístění vinic se liší. LUBERON VERSANT NORD a SUD jsou si velmi podobná a zároveň velmi odlišná vína. Můžete na nich krásně zmapovat vliv polohy vinic na styl vína. Odrůdově a technologicky jsou to naprosto stejně vystavěná vína. Rozdíl je pouze v umístění vinic. NORD má, logicky, severní nastavení vinohradu.  SUD pro změnu jižní. Jedno je ovocnější a jemnější, druhé výraznější, kořenitější. Možná překvapivě, to výraznější je  NORD.
Oficiální víno tenisového turnaje Roland Garros je již po 8 let Luberon rosé PETULA.
Růžová vína patří k jižní Francii a Provence a toto víno je toho velmi elegantní ukázkou - ZDE. 
Luberon vína Francie
Velká vína Luberonu:
Francouzskou alternativou k americkému novináři Parkerovi je porota vinařského průvodce Guide Hachette, který každoročně hodnotí přes 10tis. vín. Jen výjimečně je některé víno oceněno poznámkou  „coup de coeur“ nebo-li „chytlo porotu za srdce“ – získají to vína, která převyšují standardy své kategorie. A toto ocenění získalo s ročníkem 2011 i víno Grand Marrenon. Stejné víno, jen v následujícím ročníku 2012, získalo v Německu titul "nejlepší francouzské víno na německém trhu do 15EUR." Aktuálního pokrčovatele této úspěšné řady ročníku najdete zde - Grand Marrenon
Velké víno k archivaci v dřevěné bedýnce (pro 6ks) – ano i toto nalezneme v LUBERON - GARDAREM. Posledních 30 lahví ročníku 2011 uvolňujeme do prodeje a zbylé bedýnky "schováme" a opět je vypustíme na světlo až za 3-5 let. Je to jedno z vůbec největších vín jižní Francie. Paradoxně nebo právě proto založené na odrůdě Syrah. Každoročně získává vrcholná hodnocení v soutěži Syrah du Monde a předchozí ročníky získali i v ČR titul "Nejlepší Syrah v ČR" - Prague Wine Trophy. Pomyslný vrchol mezi bílými víny zajišťuje jednak bílé Grand Marrenon a hlavně Luberon blanc Les Vallons z řady Inventa, což jsou vína z konkrétních vinic (single vineyard). Les Vallons je jediné bílé z nich. Červené z nich pak jsou Les Combes a Le Roc. Každé velmi odlišného charakteru, reflektující odlišné mikroklima.
luberon
Vína s ideálním poměrem ceny a kvality:
Bílý Luberon Classic  - víno elegantního designu, ale hlavně obsahu. Kombinace odrůd bílá Grenache, Vermentino a Ugni blanc vytváří přirozenou rovnováhu mezi ovocnocností a svěžestí na jedné straně a plné šťavnatosti a chuti na straně druhé. Přirozený důkaz, že i jižní Francie dokáže vytvořit elegantní svěží vína. Vyšší, komplexnější alternativou tohoto vína je Luberon Blanc Amountanage
Červený Luberon Classic - červené víno kombinují dvě tradiční jihofrancouzské odrůdy. Grenache a Syrah. Ale v gardu opačném, s lehkou dominancí Syrahu (60%). Tradičně jsou vína toho regionu plná, kořenitá a s vysokým alkoholem. Rukopisem vinařství Marrenon, odkud všechna tyto vína Luberon pocházejí, je i zachování ovocné svěžesti a elegance ve víně. Luberon classic rouge je dokladem jemného červeného ovoce, které lehce kombinuje ovocnou a kořenitou složku.
Doufáme, že Vás výše uvedená vína zaujmou. Zde najdete všechna vína apelace LUBERON
Vína Luberonu