Dobrý ročník + vína Luberonu

Luberon
Letošní 28. září (Den české státnosti) bude vysílat TV stanice Prima Max vinařský film DOBRÝ ROČNÍK (více ZDE). Děj filmu se odehrává v jihofrancouzském regionu LUBERON, i když ve filmu je popisován ne zcela přesně jako Provence. Ta je totiž velkým administrativním celkem jižní Francie, ale také relativně menší vinařskou oblastí na úplném jihu u Marseille. LUBERON tedy patří k (úřední) Provence, ale nikoliv vinařské. Je to součást údolí Rhôny.
Pokud jste po shlédnutí toho filmu dostali chuť na vína z LUBERONu a protože se považujeme za specialisty na vína tohoto regionu, připravili jsme pro Vás celou řadu tipů. Kde se LUBERON přesně nachází?

V jižní Francii, v oblasti údolí Rhony, na jihovýchod od velké apelace Cotes du Rhone směrem k mořskému pobřezí. Pro milovníky kol a Tour de France je možná také důležitá informace, že jedna z vyhlášených etap – na horu Ventoux se jede prakticky „hned vedle.“ 

Navíc vína LUBERONu mají prakticky vždy velmi zajímavý poměr ceny a kvality.

 Orientační mapa regionu:

Luberon Mapa

A nyní k tipům z Luberonu:

Začneme novinkou, dvě vína zmiňované apelace LUBERON, které jsou do značné míry „sourozenci“ – stejné odrůdy, stejný styl, jen umístění vinic se liší. LUBERON VERSANT NORD a SUD jsou si velmi podobná a zároveň velmi odlišná vína. Můžete na nich krásně zmapovat vliv polohy vinic na styl vína. Odrůdově a technologicky jsou to naprosto stejně vystavěná vína. Rozdíl je pouze v umístění vinic. NORD má, logicky, severní nastavení vinohradu.  SUD pro změnu jižní. Jedno je ovocnější a jemnější, druhé výraznější, kořenitější. Možná překvapivě, to výraznější je  NORD.

Oficiální víno tenisového turnaje Roland Garros je již po 8 let Luberon rosé PETULA.
Růžová vína patří k jižní Francii a Provence a toto víno je toho velmi elegantní ukázkou - ZDE. 
Luberon vína Francie

Velká vína Luberonu:

Francouzskou alternativou k americkému novináři Parkerovi je porota vinařského průvodce Guide Hachette, který každoročně hodnotí přes 10tis. vín. Jen výjimečně je některé víno oceněno poznámkou  „coup de coeur“ nebo-li „chytlo porotu za srdce“ – získají to vína, která převyšují standardy své kategorie. A toto ocenění získalo s ročníkem 2011 i víno Grand Marrenon. Stejné víno, jen v následujícím ročníku 2012, získalo v Německu titul "nejlepší francouzské víno na německém trhu do 15EUR." Aktuálního pokrčovatele této úspěšné řady ročníku najdete zde - Grand Marrenon 2013

Velké víno k archivaci v dřevěné bedýnce (pro 6ks) – ano i toto nalezneme v LUBERON - GARDAREM. Posledních 30 lahví ročníku 2011 uvolňujeme do prodeje a zbylé bedýnky "schováme" a opět je vypustíme na světlo až za 3-5 let. Je to jedno z vůbec největších vín jižní Francie. Paradoxně nebo právě proto založené na odrůdě Syrah. Každoročně získává vrcholná hodnocení v soutěži Syrah du Monde a předchozí ročníky získali i v ČR titul "Nejlepší Syrah v ČR" - Prague Wine Trophy.

Vína s ideálním poměrem ceny a kvality:

Bílý Luberon Classic  - víno elegantního designu, ale hlavně obsahu. Kombinace odrůd bílá Grenache, Vermentino a Ugni blanc vytváří přirozenou rovnováhu mezi ovocnocností a svěžestí na jedné straně a plné šťavnatosti a chuti na straně druhé. Přirozený důkaz, že i jižní Francie dokáže vytvořit elegantní svěží vína.

Červený Luberon Classic - červené víno kombinují dvě tradiční jihofrancouzské odrůdy. Grenache a Syrah. Ale v gardu opačném, s lehkou dominancí Syrahu (60%). Tradičně jsou vína toho regionu plná, kořenitá a s vysokým alkoholem. Rukopisem vinařství Marrenon, odkud všechna tyto vína Luberon pocházejí, je i zachování ovocné svěžesti a elegance ve víně. Luberon classic rouge je dokladem jemného červeného ovoce, které lehce kombinuje ovocnou a kořenitou složku.

A nějaké archivní víno? Ano i to zde najdeme. Ne doslova archivní, ale rozhodně v plné kondici ukázat svou lahvovou zralost. Luberon rouge Private Gallery 2010 je krásným dokladem, jak vína z Luberonu postupně dozrávají. Je o několik let starší než všechna ostatní, stále si však zachovává mineralitu a eleganci. Jeho potenciál je ještě další 2 roky

Doufáme, že Vás výše uvedená vína zaujmou a zpříjemní vám letošní podzim.

Vína Luberonu