Mapa regionu Bordeaux

Bordeaux Mapa
Bordeaux je velká vinařská oblast na západě Francie u pobřeží atlantického ocenánu. Díky své velikosti více jak 110tis. hektarů vinic je logicky rozčleněná do několika regionů a podregionů. Základní členění je na tzv. "levý břeh" - kam patří hlavně slavný Médoc a částečně Pessc Leognan. V těchto oblastech je dominantní odrůda Cabernet sauvignon (hlavně v Médocu). Na druhou stranu "pravý břeh" - hlavně pak oblast okolo městečka Libourne je založená na dominanci odrůdy Merlot. Zde také leží dvě věhlasné apelace - Saint Emiliona Pomerol. Velká část na východ Bordeaux se nazývá "entre-deux-mers" - mezi dvěmi moři - je hlavní oblast pro výrobu bílých vín a také velké části základní apelace Bordeaux a Bordeaux superieur. Na jihu Bordeaux leží také region specializující se na výrobu přírodních sladkých likérových vín. Ta se vyrábějí v několika apelacích, nejznámější z nich je Sauternes.
PAUILLAC
Pauillac je hvězdou všech vinic v Médocu. Ne náhodou jsou 3 z 5 Premier grand cru classé právě z toho regionu Bordeaux. I v samotném Pauillacu je kvalita vín na nejvyšší úrovni, vždyť 84% produkce zdejšího vína patří do kategorie grand cru classé.
Poněkud ospalé městečko Pauillac je obklopeno těmi největšími jmény vinařského světa včetně vinice Premier grand cru classé. Na severu sousedí se Saint Estephem a na jihu se Saint Julien. Podloží Pauillacu se skládá z hluboko uložených vrstev štěrku s velkým podílem železa. Vinice jsou umístěny na dvou hlavních planinách na severozápadě a jihovýchodě od města. Vína z těchto poloh dosahují větší komplexnosti a plnosti než kdekoliv jinde v Médocu.
Největšími hvězdami Pauillacu jsou jeho tři Premier grand cru classé. Ty neleží jen na vrcholu pyramidy vín z Bordeaux ale na samotné špičce světových vín. Každé z nich je však velmi rozdílné. Momentálně nejpopulárnější je Lafite Rothschild ležící na severním okraji apelace v sousedství Saint Estephe. Je vůbec aromaticky nejbohatším vínem Pauillacu, s bohatou a intenzivní škálou tónů ovoce až po dotek kávy a tabáku. Chuť velmi sofistikovaná. Mouton Rothschild díky svému ideálnímu štěrkovitému podloží a značnému podílu Cabernet sauvignonu nabízí v ideálních ročnících ta nejbohatší vína celého Médocu s nejplnější chutí. Chateau Latour je oceňováno nejen pro špičkovost svých vín, ale také pro konstantní, pravidelnou kvalitu. Leží na druhé straně Pauillacu, na jihu u Saint Julien. Díky ideálnímu podloží má vinná réva velmi rozložité kořenové systémy a vína u Chateau Latour je značně oceňován jeho potenciálem k archivaci.
HAUT-MÉDOC
Haut Médoc je druhou největší prestižní vinařskou podoblastí Bordeaux se svými 4200 hektary. Nacházejí se zde chateau s výborným poměrem ceny a kvality stejně jako dostupná vína kategorie grand cru classé. Díky velikosti oblasti, leží uvnitř ní ty nejprestižnější apelace Bordeaux jako je Pauillac, Margaux atd. Nejčastější kategorií vína Haut Médocu je cru bourgeois, ale najdou se zde i grand cru classé jako Camensac či Cantemerle.
SAINT ESTEPHE
Saint Estephe je nejsevernější z významných apelací Médocu, na jejímž jižním okraji hraničí s Pauillacem. Na sever od Saint Estephu ještě leží další vinice, ty však patří do apelace Médoc. Pro Saint Estephe je příznačné štěrkovité podloží, často různě hluboké s častým výskytem jílu. Díky tomu si vína Saint Estephu zachovávají svěžest a ovocnost na jedné straně a plnost na straně druhé.
Špičkovost vín v Saint Estephe je přímo úměrné hloubce podloží a množství štěrku. I přes to, že se jedná o apelaci s vůbec nejmenším podílem štěrku v půdě z hlavních regionů Médocu. Na severu apelace se objevuje více jílu, což vede k produkci vín rustikálního stylu.
Mladá vína ze Saint Estephu potřebují trochu času k zaoblení. Na počátku se mohou projevovat trochu ostře, ale velmi brzo ukazují svůj potenciál. Od začátku však projevují svou fantastickou barvu a velký potenciál ke zrání. V ideálním stavu se mohou vína ze Saint Estephe rovnat jakémukoliv z Bordeaux.
MARGAUX
Margaux je jedním ze symbolů exkluzivních vín v Bordeaux. Jestliže je Pauillac považován za určitou "baštu" tradičního červeného Bordeaux, nabízí nám vína z Margaux druhou tvář tohoto regionu. Delikátní, sofistikovanou ale přesto výraznou a exkluzivní. Je to největší podapelace v Médocu rozkládající se v okrscích Cantenac, Soussans, Arsac a Labaude. Celkově je Margaux nejblíže ze všech velkých podapelací Médocu k městu Bordeaux.
Podloží je v Margaux do značné míry odlišné než ve zbytku Médocu. Připomíná spíše Pessac Leognan. Je velice kamenité, někde dokonce s převahou písku. Celkově lze říci, že díky lehkčímu charakteru půd v Margaux, získávají tamnější vína na hedvábné struktuře a příjemně výrazné vůni. To se týká hlavně vín ze středu apelace. Čím se dostáváme dále, tím stoupá podílu jílu v půdě a vína jsou méně aromatická.
Margaux je také apelací Médocu, která dosahuje největší rozmanitosti. Od špičkových a kultovních vín jako Chateau Margaux a Chateau Palmer až po malá rodinná vinařství. Navíc v poslední době prakticky všechna vinařství v Margaux výrazně zvýšila kvalitu svých vín.
SAINT JULIEN
Saint Julien je určitou „popelkou" mezi prestižními apelaci Médocu, ale jen co se rozlohy týče. Kvalita vín toho regionu je totiž dlouhodobě považována za jednu z nejstabilnějších v Bordeaux. Hned několik producentů v Saint Julien produkují vína sahající k úrovni Premier grand cru classé, která jinak v tomto regionu nemá zástupce. Věhlasné chateau leží převážně na jih od vesnice Saint Julien. Půda a podloží je štěrkové, avšak bez podílu železa, které dodává vínům sousedního Pauillacu na mohutnosti. Na celé ploše apelace čítající 700 hektarů je velmi jednolité podloží, které dodává vínům Saint Julien jednotící charakter. Elegance, harmonie a vyváženost spolu s ovocným projevem tmavého ovoce s černým rybízem v popředí, to jsou tradiční parametry vín ze Saint Julien. V ideální situaci kombinují elegancí a sofistikovanost vín z Margaux s mohutností Pauillacu.
PESSAC - LEOGNAN a GRAVES
Pessac - Leognan je nejsevernější a nejkvalitnější blast regionu Graves - podoblasti Bordeaux, která leží jižně od města Bordeaux, prakticky ještě v městské zástavbě Bordeauax. Při určitém zjednodušení můžeme řící, že vína z Pessac-Leognanu, rsp. Gravu jsou určitou rovnováhou mezi víny z Médocu, založenými na Cabernetu a z Libourne (Pomerol, Saint-Emilion) s dominancí Merlotu. V této oblasti je totiž poměr obou červených odrůd relativně vyrovnaný. V Pessacu také leží jediná vinařství z kategorie Graves - Grand cru classé (někdy označované Pessac Leognan grand cru classé). Dalším potvrzením výtečné kvality vín z Pessacu je fakt, že zde leží Chateau Haut Brion - jediný zástupce 1er grand cru classé mimo Médoc. V neposlední řadě je nutno zmínit, že Pessac produkuje také ta nejlepší bílá vína Bordeaux, často také v kategorii grand cru classé.
SAINT EMILION
Saint-Emilion, Pomerol a další menší "satelitní" oblasti z okolí města Libourne spadají do stejnojmenné podoblasti Bordeaux - Libournais. V tomto regionu panují určité odlišnosti oproti apelacím z Médocu či okolí města Bordeaux. Jednak větší vliv Merlotu dodává vínům charakter více ovocný, hebký, elegantní a rafinovaný. Výrazné rozdíly jsou ale také v označování vín. Kvalitativní rozdělení vín v Saint Emilion vychází z principů AOC používaných i v Médocu, jsou zde ale významné odlišnosti. Výrazná rozdílnost nastává v Saint-Emilionu, kde existuje jako základní stupeň stejnojmenná apelace vín (Saint Emilion), o kategorii víš jsou vína s přídomkem "grand cru",následuje kategorie "Saint Emilon grand cru classé" a 13 zámků patřící do „Saint Emilion Premier grand cru classé“. Oproti Saint Emilion je kategorizace vinic a zámků v sousední apelaci Pomerol výrazně jednodušší - žádná označení Grand cru nebo classé zde neexistují. Tamní vinaři to z důvodní tím, že hierarchie vinic je nutná k rozlišení "co je dobré a co není" a v Pomerolu je prostě všechno dobré...
POMEROL
Pomerol je francouská vinařská oblast patřící k Bordeaux, ale ležící cca 50km na východ od města. Společně se Saint Emilionem se jí říká "libournais" právě pro blízkost malého města Libourne. Pomerol je vyhlášený odrůdou Merlot, která v jejich vínech dominuje nad Cabernet sauvignonem. Průměrné chateau - vinařství v Pomerolu je relativně malé, jen cca 5-10 hektarů, což i je méně než v Saint Emilionu. Produkce místních vinařů je tedy omezená a také výrazně ceněná. Vína Pomerolu jsou oceňována pro svou mohutnost, pevnou strukturu, ale také pro eleganci ovocného vyjádření. Není náhodou, že vůbec nejdražší víno Bordeaux - Chateau Petrus - nepochází z Médocu, ale z Pomerolu.
SAUTERNES a BARSAC
Sauternes a Barsac jsou vinařské regiony patřící k Bordeaux, kde se vyrábějí ta nejušlechtilejší sladká vína světa. Bílá sladká vína vytvořená na principu botrytidy teda napadení hroznu ušlechtilou plísní a jejich následné vysušení. Tato dezertní sladká vína bez přidaného cukru či alkoholu jsou vůbec nejelegantnější a sofistikovanější svéh druhu. Kombinace kandovaných citrusů, ořechů, medu, koření a mnoho dalších prvků můžeme v těchto vínech najít. Navíc jsou to vína s vůbec největším potenciálem ke zrání. Nejsou výjimkou pitelná vína přes 100 let.