Archivní portská vína

Archivní portská vína
Colheita
Druh archivního portského vína jednoho ročníku, který zrál v dřevěných sudech minimálně 7 let. Praxí jsou však výrazně starší Colheity. K jejich lahvování dochází až těsně před opuštěním vinařství. Styl vína odpovídá dlouhodobému zrání v sudu. Velmi tmavá barva, bohatá vůně, sametově strukturovaná chuť. Díky přesnému označení roku sklizně (Colheita) je ideální jako dárek. Rozdíl mezi vintage (ročníkovým) portským a Colheita je v právě ve zrání. Ročníková vína v lahvích, Colheita v sudech. Vintage je často Ruby, zatímco Colheita pak Tawny portská vína.
Zde najdete všechna portská vína Colheita. Konkrétní ročníky: 2000, 1990, 1982, 1970 a 1962
Late bottled vintage (LBV)
Typ portského vína s doslovně přeloženým názvem „pozdě lahvovaný ročník“ je určitým kompromisem mezi Colheita (dlouho zrající v sudu a pak lahvována) a portským Vintage – ročníkovým (výběrovým portským zrajícím v lahvi). Jedná se o portská vína se zajímavým poměrem ceny a kvality. Lahvování probíhá mezi 4 a 6 rokem, ale následně ještě musí minimálně 3 roky v lahvi, než se uvede na trh. Konkrétní ročník vína je uveden na lahvi.
Zde najdete konkrétní vína LBV
Datované portské Tawny
Datované portské Tawny - jedná s o cuvée různých šarží portský vín typu Tawny. Může se jednat i o vína různých ročníků. Hodnota - staří se pak určuje jako jejich průměr. Neudává se tedy konkrétní rok, ale průměrné staří vín - 10, 20, 30 a 40let. Styl jednotlivých vín je odlišný. Mladší mají červenou barvu, s věkem přicházejí hnědé tóny až jantarová barva.
Zde najdete archivní datovaná vína Tawny:  10 let. 30 let (baleno v dárkové karafě) , 40 let
Ročníková portská
Ročníková (vintage) portská stojí na pomyslném vrcholu kvalitativní pyramidy portských vín. Oproti Colheita či Armagnacu, nevyrábí se každý rok, ale maximálně 3x za desetiletí, ve výtečných ročnících. Vína na počátku zrají alespoň 24 měsíců v dřevěných sudech, lahvování však musí proběhnout nejpozději 36 měsíců od sklizně. Ročníková portská jsou vyráběna tak, aby mohla ve sklepě zrát další desítky let. Není výjimkou potenciál ke zrání přesahující 40 let.
Zde najdete všechny ročníková portská vína Vintage.
---
Zde najdete kompletní sortiment portských a portugalských vín
Další ročníkové fortifikáty (sladká vína podobná stylu portských vín)
1947, 1948, 1955, 1964, 1967, 1969, 1971, 1972, 1977, 1979,
Portugalská vína