Údolí Loiry (Vallée de la Loire)

Vinařská oblast údolí řeky Loiry je jednou z nejrozsáhlejších ve Francii. A to ani ne tak do co rozlohy vinic (i když jejích 50 tis. hektarů je úctyhodných), ale hlavně do plochy, kterou na mapě Francie zabírá. Jedná se o pás téměř jednoho tisíce kilometrů táhnoucí se od praktického středu Francie na západ, k jejímu atlantickému pobřeží. Díky svým rozměrům, člení se údolí Loiry na další 4 vinařské podoblasti: region Nantaise, Tourraine, Anjou a Centre (od západu na východ). Vinařská bohatost této oblasti nepramení pouze z rozlohy vinice a jejich rozdílného umístění, ale také z množství  různých apelací vín a druhů vín. Proto na Loiře najdeme prakticky kompletní škálu vína, jejich charakterů, vůní a chutí.

VŠECHNA VÍNA Z LOIRY ZDE // SANCERRE ZDE // VINAŘSTVÍ JOSEPH MELLOT ZDE

Charakteristika vín údolí Loiry:

Loira nám poskytuje komplexní škálu všech druhů vín:

  - bílá vína suchá, polosuchá, sladká a likérová

  - růžová vína jak slavná polosuchá, tak příjemně jemná suchá.

  - červená suchá vína

  - sekty vyráběné tzv. tradiční metodou

Mapa vinařské oblasti Údolí Loiry
Mapa Loiry
Odrůdy vinné révy:
Jako hlavní odrůdou pro Loiru je často označován Sauvignon blanc. Z této odrůdy se zde vyrábějí ta nejznámější vína, ale rozhodně to není odrůda jediná. Rozmanitost vinic na Loiře je podstatně bohatší: Folle blanche, Gamay, Cabernet Sauvignon i Cabernet franc, Melon de Bourgogne (Muscadet), Pinot Noir, Pinot gris i Pinot blanc. Dále pak Aligoté, Romorantin  a Pinot meunier.
Region Centre
Nejvýchodnější část vinařské oblasti Loiry se nazývá díky svému umístění uprostřed Francie – centre. Patří k ní věhlasné apelace proslavené sauvignonem blanc - Sancerre, Quincy, Menetou Salon a Pouilly-Fumé. Naprostou dominanci mají vína bílá a suchá založená na zmiňovaném Sauvignonu.
Pouilly-Fumé

Sveží, mimořádně suchá vína pěstovaná v 6 vesnicích kolem městecka Pouilly-sur-Loire dávají jedny z nejlepších sauvignonů na světě.

Sancerre

Dnes je tato vesnice (městečko) vyhlášeno svými až kultovními sauvignony, ale v dřívějších dobách to byla odrůda Pinot Noir, která zde hrála prim a s ni i červená varianta tohoto vína. Ta je dnes, společně se Sancerre rosé, poněkud upozaděna. Také proto, že bílý Sancerre je často považován za světový Sauvignon blanc č.1

Quincy

Velmi suchý a aromatický Sauvignon, který svým charakterem spojuje vlastnosti Pouilly-Fumé a Sancerre do velmi příjemného a pitného vína.

Pohled na Sancerre
Sancerre
Region Nantaise (Nantes):

Dominantní pro tento region je výroba suchých bílých vín označených Muscadet a vyráběných z odrůdy Melon de Bourgogne (nikoliv muškát). Často jsou tato vína ponechána na kvasinkových kalech a nesou označení Sur Lie. Z dalších odrůd tu nejdeme ještě Folle blanche, Gamay, Cabernet Sauvignon i Franc, Pinot gris i blanc.

Region Anjou:

Jeden z historicky tradičních vinařských regionů nejen Loiry, ale celé Francie. Základy vinařské kultury zde již byly za Galů a následně ve středověku zdejší vinohrady získaly na důležitosti. Anjou se proslavilo hlavně díky svým růžovým vínům, i když nemůžeme opomenout ani vína červená. Plocha vinic je cca 15 tis. hektarů a poměrem produkce je cca 40% bílých, 45% růžových a 15% červených vín. Z tohoto regionu také pocházejí vína Saumur a Saumur Champigny.

Region Tourraine (město Tours)

Region vyhlášen nejen vínem, ale také slavnými zámky na Loiře. Dominanci zde mají červená vína, ale také vína růžová a šumivá stojí za pozornost. Nejčastější modré odrůdy jsou Gamay, Cabernet, Cot (Malbec), Pineau d'Aunis a Grolleau, z bílých pak: Chenin blanc, Chardonnay a Sauvignon. Červená Touraine jsou lehká, ovocná (maliny, ostružiny) vína s květinovými odstíny. Přidáním Cabernetu a Cotu získávají

Naše vína z region údolí Loiry: