Bordeaux Primeurs 2017

Bordeaux Primeur 2017
VÍNA ENPRIMEUR JIŽ NENABÍZÍME
Co to je nákup velkých vín z Bordeaux enprimeur se dozvíte zde
2017 – očekávání
Popisem aktuální ročníku velkých vín v Bordeaux paradoxně začneme v roce 2010. Tento dnes kultovní a pomalu již nedostupný ročník nastavil cenovou a kvalitativní laťku na dlouhé roky dopředu. Porovnatelný je snad jen z 2000 a následně s 2015. Nicméně logicky po špičkovém (kultovním) ročníku musel následovat ročník klasický, kvalitní či průměrný. A přesně takto trajektorie následovala – 2011,2012, 2013. První dva by byly považovány za více než úspěšné, kdyby nenásledovaly po 2010. Vzpomeňte třeba na 2001, která po svém předcházejícím ročníku prostě nemohla uspět i kdyby byla sebelepší. A pak přišel 2013 – ročník, o kterém se ve slušné společnosti nemluví…Ročník, který se až na pár výjimek nepovedl a kterému se ve Francii říká „ročník vinaře.“ Od roku 2014 nastala stoupající tendence s vrcholem v roce 2015 a velmi podobným ročníkem 2016. A nyní přichází 2017 – pokračování trendu nebo opět pád dolu?
2017 – realita
První faktor ovlivňující tento ročník byly nenadále mrazy v dubnu, které zredukovaly sklizeň až o 40%. V některých částech Bordeaux letos aktuálně čelí podobné nepřízni, tentokráte ve formě krupobití. Nicméně dopad na sklizeň v roce 2017 byl velmi různorodý. Větší opad měl na pravém břehu, v oblasti s dominantním Merlotem. A tato různorodost je jedním z hlavních popisů tohoto ročníku v Bordeaux. Výhodou ročníku bylo následně pozvolné dozrávání hroznů, které způsobilo, že vína tohoto roku budou pitelná daleko dříve než jindy. Nabídne plnost a šťavnatost stylu Bordeaux bez toho, abyste na to dlouhá desetiletí museli čekat.
Na co se zaměřit
Vliv počasí byl v roce 2017 větší než kdy jindy a mapa vítězů do značné míry kopíruje i mapu dopadu dubnových mrazů. Sázkou na Cabernet sauvignon a Cabernet franc nemáte v 2017 co zkazit. Oproti tomu Merlotu se úplně nedařilo. Mnohá velká vína to ustála, ale vinice v nižších polohách prostě mráz poškodil a následně i jejich vína. Prostě v Médocu je škála zajímavých vín mnohem bohatší než v Saint Emilionu a Pomerolu. Tam, kde nemůžete šlápnout vedle jsou bílá vína. Není to kultovní ročník, ale velmi kvalitní a příjemně svěží. A stejně příznivě dopadly i sladká botrytická vína.
Ceny a hodnocení jednotlivých vín z Bordeaux
Všechna dostupná vína, jejich ceny a mezinárodní hodnocení máme pro vás připraveny v přehledné tabulce. Pokud máte zájem o nákup vín enprimeur, napište si o naší aktuální nabídku na info@kupmeto.cz
Bordeaux Primeur 2017