Müller-Thurgau

Původ odrůdy:  Bílá odrůda, jejímž autorem je prof. Herman Miller (pocházel z kantonu Thurgau) ze semene ve vinařském institutu v Gensenheimu (Německo) v roce 1882. Prof.Müller se domníval, že kříží Ryzlink rýnský a Sylvánské zelené. Pozdějším rozborem DNA však bylo zjištěno, že odrůda nemá dědičné vlohy po Sylvánském, proto se usuzovalo, že je semenáčem pouze a jen Ryzlinku rýnského. Nejtěsnější podobnost má totiž s odrůdou Rabaner, která je křížením dvou klonů ryzlinku rýnského. Dle posledních analýz je Müller Thurgau kříženec Ryzlinku rýnského s Madlenkou královskou (Madelaine royale). U nás tvoří 10% plochy vinic. Světová výměra je 50 000 hektarů. Nejvíce Německo – 14 000 hektarů. Odrůda se hojně pěstovala i na N.Zélandu (1200hektarů), ale dnes je na ústupu na úkor Sauvignonu.

Vlastnosti: Raná odrůda, zraje v polovině září, málo odolná proti houbovým chorobám a proti mrazům. Nesnáší suché, písčité a kamenité půdy.

Víno: Žlutozelená barva, muškátová vůně s tóny broskví. V chuti nízký obsah kyselin, extraktivní. Příjemné odrůdově charakteristické aromatické látky.  Víno se pije mladé (do 2 až 3 let), nevhodné pro archivaci.

 

Nastavit sestupně

1 položek

Nastavit sestupně

1 položek