Růžová vína - naše tipy

Růžové víno je velmi populární fenomén posledních let. "Rosé sezóna začíná" , "Drink Pink" , "Růžové období je zde" - a jakýkoliv z těchto hesel evokuje začátek jara a období kdy se do našich sklenic, na naše a restaurační stoly dostávají růžová vína. A i přes to, že růžová vína se spojujeme s nejmladšími víny na trhu a pijeme je hlavně v létě, jejich potenciál je přeci jen větší. Vydrží přeci jen o něco více než ten jeden rok. Zvláště minerální, šťavnatá a lehce kořenitá vína jižní Francie. Tady máte několik našich tipů. Aktuálně jsme je otevřeli, ochutnali a sepsali poznámky o jejich současné vůni a chuti. A navíc u nich mírně zlepšili ceny:)
Cotes du Rhone rosé - Domaine Grand Veneur 2017
Cotes du Rhone rosé Domaine Grand Veneur
Růžové víno z údolí Rhôny z vinařství rodiny Jaume - Domaine Grand Veneur vyhlášené svými Chateauneud-du-Pape. Ročník 2017 je prvním, kdy je toto víno certifikováno jako Bio víno. Odrůdově: Grenache 50%, Syrah 35%, Mourvedre 15%. Aktuální charakteristika:  Tmavší lososová barva, intenzivní nasládlá vůně. Po ochutnání plné a šťavnaté, s kořenitými tóny, dlouhé a příjemně suché.
Luberon rosé - Petula 2017
Petula rosé - Luberon AOP Marrenon
Špičkové francouzské víno vinařství Marrenon z oblasti Luberon - apelace patřící k údolí Rhony. Jméno pochází po brazilské přírodovědkyni, která se v oblasti Luberon usadila a dlouhodobě propagovala tento francouzský region v zahraničí. Víno je opakově (již 10 let) oficiálním vínem tenisového turnaje Roland Garros. 95% Syrahu, 5% Grenache noir. Zlatá medaile v Prague Wine Trophy a 90 bodů Wine Enthusiast. Aktuální charakteristika: Krásně jiskřivá jemně růžová barva, jemná květinově ovocná vůně, elegantní chuť. Šťavnaté, svěží, čisté a dlouhé. Esence Provence v elegantním balení.
Gris blanc rosé - Gerard Bertrand rosé 2017
Gris Blanc rosé
Růžový hit mezi francouzskými víny - rosé z odrůdy Grenache gris a Grenache noir. Růžové víno velmi světlé barvy - tak moderní v dnešní Francii. Víno pochází z frnacouzského Languedocu - nejjižnější vinařské oblasti Francie. Stříbrná medaile v Prague Wine Trophy s ročníkem 2017. Aktuální charakteristika:  Světlounce růžová barva s nádechem šedé, jemná ovocně kořenitá vůně, lehce nasládlá chuť, příjemně dlouhé, s ovocnými tóny v závěru. Ideální pro posezení na zahradě s přáteli.
Roséfine rosé - IGP Mediterranée Marrenon 2017
Rosefine rosé Marrenon
Růžové suché víno z jižní Francie, z údolí Rhôny. Celá tato oblast je vyhlášená svými růžovými víny. Tradičně nejelegantnější s ovocným charakterem pocházejí z Provence zatímco lehce kořenité, s pevnější strukturou a delším potenciálem jsou z údolí Rhony. Toto víno kombinuje výhody obou růžových stylů. Odrůdově relativně atypické složení: GSM - to je na první pohled klasika pro vína z údolí Rhony, ale po Grenache, Syrah nepřichází Mourvedre ale Merlot. Aktuální charakteristika:  Středně růžová barva, velmi kořenitá vůně, plná ovocná chuť a krásně šťavnatý závěr lákají k dalšímu a dalšímu napití.
Coteaux Bourguignons rosé - Maison Louis Jadot 2017
Coteaux+Bourguignons+rosé
Coteaux bourguignons Rosé je růžové víno jedné z nejmladších burgundských apelací. Toto rosé z vinařství Maison Louis Jadot bylo v posledních letech prakticky výhradně určeno pro japonský a americk trh. Letos poprvé jsme jej dostali příležitost dovézt i do ČR. Narozdíl od růžového Marsannay není založeno na odrůdě Pinot Noir, ale na Gamay. I přes to, že se jedná o víno z Burgundska a nikoliv Beaujolais. Aktuální charakteristika: Hezká světle lososová barva. Hladká, plná, ovocná a svěží chuť, příjemně dlouhá a čistá. Víno, kvůli kterému si najdu čas posedět na terase nejlépe každý den.
Luberon rosé - Oris Marrenon 2016
Oris Rosé Marrenon
Unikátní růžové víno jižní Francie. Původně se jedná o identické víno jako PETULA rosé (oficiální víno Roland Garros), ale lehce zrálo na dubovém sudu po dobu 6 měsíců. Díky čemuž víno nabralo na plnosti, serióznosti a bohatší struktuře. Překvapivá kombinace, ale o to zajímavější a pitelnější. Aktuální charakteristika:  Tmavá růžová barva s nádechem oranžové. Ve vůni zralé ovoce s tóny vanilky a toastu opakující se ve výrazné chuti. Plné víno, které vynikne ve spojení se středomořskou kuchyní.