Gerard Bertrand - novinky 2018

Gerard Bertrand – osoba a stejnojmenné vinařství patřící neodmyslitelně k sobě. Vinařská firma vedená stejnojmenným vizionářem s cílem pozvednout Languedoc mezi prestižní francouzské a světové vinařské oblasti. Se sídlem v rodinném Château l'Hospitalet uprostřed masivu de la Clape u Narbonne, navazuje na tradici započatou svým otcem kombinující své nadšení pro víno, středomořský způsob života a snahu o vytvoření moderního vína, které bude v souladu s tradicemi. To dělá z Gerarda Bertranda průkopníka mezi prémiovými víny z Languedocu. Ať mluvíme o osobě či vinařství. Původním povoláním Gerarda Bertranda byl paradoxně profesionální sport - byl jedním z nejvýznamějších francouzských hráčů ragby. Pro představu - popularita tohoto sportu, zvláště pak v jižní Francii, je srovnatelná s oblíbeností hokeje u nás. Už během své sportovní kariéry pomáhal svému otci budovat rodinné vinařství. Po otcově smrti pak převzal otěže rodinné firmy na plno. Z 40 hektarů se postupně vypracovali na 500 rozšířených po celém Languedocu v 12 různých vinařských usedlostech. Od počátku bylo strategií Bertrandů zaměřit se na premiová vína a změnit vnímání Languedocu jako oblasti výroby levných vín. Za svou dlouhodobou snahu získal mnohá ocenění včetně: "Francouzské vinařství s nejlepším poměrem ceny a kvality" - Wine Spectator, "Vinař červených vín roku" - ISWC či "Evropské vinařství roku" - Wine Enthusiast.
Languedoc
Languedoc - Rousillon jako vinařská oblast patřila po dlouhou dobu k opomíjeným koutům francouzské vinařské mapy. Languedoc byl znám pouze jako dodavatel obrovských objemů levných stolních vín, které po kvalitativní stránce nedosahovaly všeobecných standardů. V průběhu posledních 15-20 let však došlo k prudkém obratu, místní vinaři si uvědomili, že jediná možnost vývoje je cesta zvyšování kvality a její upřednostnění před množstevními aspekty vinařské velkovýroby v regionu Languedoc. Proto se nyní můžeme setkat s prudkým nárůstem kvality vín z tohoto jihofrancouzského regionu, který je zapříčiněný značnými investicemi do technologií a zahraničními zkušenostmi zdejších vinařů. Naštěstí přírodní podmínky jsou zde pro pěstování vinné révy více jak příhodné a dodávají vínům nezaměnitelný charakter -koncentraci ovocných tónů v kombinaci s projevem terroiru. A to jak u vín bílých, tak červených. Navíc stále můžeme profitovat z faktu relativní neznámosti vín této oblasti, případně jejich ne příliš vysoké renomé, což se projevuje více jak příznivými cenovými podmínkami. Gerard Bertrand vinař roku
Narbo Martius
Jedná se o novinku v sortimentu vinařství Gerard Bertrand a svébytnou řadu vín Název Narbo Martius je odvozen od vůbec první římské kolonie v starověké Gálii (Francii). Ta ležela v okolí dnešního Narbonne a odtud také pocházejí hrozny do těchto vín. Je to jihofrancouzský region s tradicí výroby vína přes 2000 let. Zdejší region, na půli cesty mezi Francií a Španělskem, těží z ideálních přírodních podmínek, stálých teplot a blízkosti moře. Mezi víny Narbo Martius najdeme jak jednoodrůdová vína, tak Reservu skládající se ze tří špičkových lokálních odrůd. Do konce září ke každému z níže uvedených vín platí následující akce: 
Ke každým 6 lahvím jednoho druhu těchto vín vám přidáme při expedici sedmou láheb zdarma. Nebo-li 6+1 ZDARMA.
Narbo Martius Chardonnay Narbo Martius Chardonnay
Chardonnay z Languedocu pocházející z vinic v blízkosti pobřeží a města Narbonne. Toto jihofrancouzské Chardonnay se projevuje citrusovými plody, zralým jablkem a květnatými tóny. Chuť překvapivě svěží a šťavnatá na víno z jihu Francie. Celkovým projev je však plný a bohatý se smetanovým závěrem.
Narbo Martius Merlot Merlot Narbo Martius
Tento Merlot pochází z viničních parcel v bezprostřední blízkosti moře a částečně zrál na bariku. Štavnaté víno s tóny švestek a červeného ovoce. Středně plné, kulatá textura s jemnou dochutí.
Narbo Martius Cabernet sauvignon Cabernet sauvignon Narbo Martius
Plný, výrazný a texturovaný cabernet s intenzivní vůní černého rybízu, ostružin, švestek, čokolády s dotekem kořenitosti. Harmonické a vyrovnané víno ve svých tříslovinách. 
Narbo Martius Réserve Narbo Martius Réserve
Červené víno z jihofrancouzské oblasti Languedoc. Skládá se ze tří lokálních odrůd - Grenache, Syrah a Marselan. Každá z nich je pěstována odděleně, na vybraných viničních polohách tak, aby výsledné hrozny dosáhly ideální zralosti a umožnily výslednému vínu projevit kvalitu a potenciál zdejšího terroiru. Víno tmavé barvy s fialovými odlesky. Vůně mohutná, která postupně odhaluje tóny tmavého ovoce, zralého a marmeládového, ostružiny a lékořici. Chuť plná, šťavnatá, kopírující tmavé a zralé tóny vůně spolu s kořenitostí, která spolu s taniny dodává vínu dlouhou dochuť. Zvláštností tohoto vína je použití odrůdy Marselan, staré, tradiční odrůdy révy vinné v Languedocu, jejíž uplatnění je však v posledních desetiletích velmi vzácné.
Corbieres - Domaine Georges Bertrand  Corbieres Georges
Víno apelace Corbieres z vinařství Gerard Bertrand. Pochází z rodinné usedlosti pojmenované po otci Gerarda - Georges Bertrandovi, který zde spolu se synem stál na začátku budování tohoto vinařského imperia. Po jeho předčasné smrti se řízení vinařství ujal Gerard Bertrand a postupně začal budovat svou vinařskou společnost do dnešních rozměrů. Statné červené víno asi nejznámější apelace celé oblasti Languedocu. Divokost ve vůni je indikovaná již temnou barvou. Chuť se opírá o pevné třísloviny odlehčené ovocnými tóny, avšak ve zralé až přezrále variantě. Divokost a kořenitost. Tradiční pro vína z Domaine Georges Bertrand je použití starých keřů odrůdy Carignan.
Gris Blanc rosé
Růžový hit mezi francouzskými víny - rosé z odrůdy Grenache gris a Grenache noir. Růžové víno elegantní světlé barvy, velmi minerální ovocné a snadno pitelné. Růžové víno velmi světlé barvy. Vůně i chuť vína si zakládají na své ovocnosti. Jemná perlička na jazyku evokuje svěžest a právě podporuje vystupující ovocné tóny. V závěru chuti velmi šťavnaté. Víno netradičně vyrobeno z odrůdy Grenache gris (šedá Grenache). Ta se vyskytuje prakticky v celé jižní Francii, byť je výrazně zastíněna svou "sestrou" Grenache noir. Dělají se z ní hlavně dva druhý vín - jako v tomto případě světle růžová vína a pak překvapivě i vína Vins doux naturel tedy sladká vína. Stříbrná medaile v Prague Wine Trophy s aktuálním ročníkem 2017. Víno máme i v lahvi MAGNUM o objemu 1,5L. Gris blanc rosé