Ventoux AOP - Côtes de Ventoux

Ventoux a Luberon
Apelace Ventoux nepatří mezi nejznámější vinařské oblasti Francie, a to ani v její domovině. Jednak donedávna byla označována jako Côtes de Ventoux a pak také poněkud „trpí“ ve stínu sousední, slavnější apelace Côtes du Rhône. V posledních 20 letech však vinaři a vína z Ventoux udělali obrovský kvalitativní skok vzhůru. To samé do značné míry platí i o sousední apelaci Luberon. Vinice jsou umístěny na úpatí a v okolí stejnojmenné hory Mont de Ventoux, které je proslavená také jako jedne z vrchařských etap Tour de France. Ventoux je zároveň od roku 1990 na seznamu chráněných přírodních oblastí UNESCO. Vinice jsou navíc obklopeny tradičními sady třešní, olivovníku, či levandulovými poli.
V oblasti Ventoux se réva pěstuje již od starověku; archeologické nálezy kolem vesnice Mazan odkryly hrnčířskou dílnu z 1. století před naším letopočtem, kde se vyráběly první známé vinařské amfory ve Francii. Vinice vzkvétaly během avignonského papežství a po staletí byla vína Ventoux, spolu s dalšími předními francouzskými víny, podávána francouzským králům u královského dvora. V roce 1939 založili vinaři z oblasti Ventoux svaz Syndicat des Vins de Ventoux, který propagoval kvalitu a vlastnosti regionálních vín. Díky jejich úsilí získala jejich vína v roce 1953 status Vin Délimité de Qualité Supérieure (VDQS) a v roce 1973 byla povýšena na AOC. Mapa oblasti Ventoux
Vinice leží na východě údolí Rhôny, v katastru 51 obcí ve Vaucluse, ohraničené na jihu Calavonem. Mírné středomořské podnebí, do určité míry ovlivněné blízkostí hor. (Mont Ventoux a hory Vaucluse). Terroir apelace Ventoux ve Vaucluse jsou tvořeny sedimenty uloženými mořími v treťohorách na úpatí vápencového masivu Mont Ventoux. Ukazují úžasnou škálu geologických útvarů včetně tří typů půdy:
* červené půdy vzniklé degradací vápence;
* půdy obsahující směs písku a okrové hlíny
* detritické půdy s pokrytím zaoblených oblázků nebo vápencových sutí odlomených z hory.
Důležitá čísla: 53,5% červených vín, 40,5% růžových a 6% bílých. Průměrný výnos 45 hl/ hektaru, celková plocha vinohradů 5675 hektarů, klíčové odrůdy: Grenache a Syrah. 
Zde najdete všechna vína apelace Ventoux v našem sortimentu.