Sonberk v roce 2018

Vinařství Sonberk je stálicí našeho sortimentu, navštěvujeme jej minimálně jendou ročně a vždy připravujeme podrobnou analýzu jejich aktuálního sortimentu včetně potenciálu ke zrání. Letošek není výjimkou. Důvodem našeho zájmu o Sonberk není atypické umístění vinařství ve viničním svahu, originální architektura s vlnitou střechou speciálně vytvořenou k sušení hroznů pro slámová vína ani neopakovatelný výhled na Pálavské vrchy. Ale tak se přiznáme, trochu to má také vliv:) Ale to hlavní jsou jejich vína. Originální a na první pohled skromná skladba jen několika odrůd. Stálá a spolehlivá kvalita, kterou velmi často můžeme považovat za nastavenou laťku konkrétní odrůdy na Moravě. Některá vína nám chutnají více, některá méně. Některý ročník nemá chyb a některý je výzvou pro vinaře. Ale vždy se zde vyplatí zastavit, ochutnat a uklidnit se, že svět je ještě v pořádku - Martin Kozák, Kupmeto CZ.
Sonberk vinařství
Ryzlinky
Sonberk nemá odrůdovou skladbu nijak bohatou. Což považuji jedině za pozitivní. Prostě se specializují jen na to, v čem jsou opravdu dobří. A vůbec nejlepší jsou v Ryzlincích (rýnských). Ten není na Sonberku označován za královskou odrůdu náhodou. Ryzlinky ze Sonberku toto vinařství proslavily a pro mnohé jiné producenty nastavily laťku kvality. Proto je zde tato odrůda vlajkovou lodí. Naštěstí pro Sonberk se však nejedná o jedinou odrůdu, ve které jsou dobří.   Vinařství Sonberk
Stříbrný Sonberk - Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr
Jasný bestseller vinařství. Hlavní odrůda, prakticky největší produkce, tradičně elegantní vyjádření ryzlinku a nejnižší cenová hladina. To je kombinace,které se nedá odolat. Vůně kombinuje citrusy a květinové tóny. Oproti předchozímu ročníku působí svěžím a šťavnatějším dojmem. Pokud ze Sonberku odjet s jednou lahví, tak vždy s touto.
Velký Sonberk - Riesling VOC 2016
Hlavní víno Sonberku. Největší šarže a zřejmě největší potenciál ke zrání. Je to moravský ryzlink ve vrcholné kondici. Elegantní aroma je doplněno plnou, na citrusech založenou chutí. To doplňuje dotek sušeného ovoce, medu a koření. 
Velký Sonberk - Ryzlink Rýnský 2012 pozdní sběr
Chcete-li důkaz, že moravská bílá vína mohou zrát a nejsou jen otázkou jedné dvou sezón, zde jej máte. Kombinace zralých citrusových tónů s náznakem botrytických projevů ve vůni (víno je však suché). Ryzlink z velkého ročníku, oceněný zlatou medailí v Prague Wine Trophy. 
Velký Sonberk - Ryzlink Rýnský 2014 Výběr z cibéb 0,5L Sonberk výhled na Pálavu
Sonberk má velkou tradici výroby ušlechtilých sladkých a raritních vín s obrovským potenciálem ke zrání. Toto víno kombinuje archivační potenciál ryzlinku se sladkostí kategorie výběr z cibéb (139g/l zbytkového cukru).
Sauvignony
Sauvignon hrál v Sonberku vždy ne druhé odrůdové housle, ale dělal vždy ryzllinkům "parťáka" - druhou hlavní odrůdu vinařství. Oproti Ryzlinkům, které mají sice velký potenciál k archivaci, ale také jsou líbivé a pitelné od prvního okamžiku, sauvignony (a zvláště z Velkého Sonberku) vždy potřebují trochu čas na "rozkoukání."
Stříbrný Sonberk - Sauvignon 2016 pozdní sběr
Toto víno převzalo štafetu čistě jedno-odrůdových Sauvignonů na Sonberku. Jak je v řadě Stříbrný Sonberk zvykem, jedná se o elegantní až decentní víno. Nečekejte hluchavky, tuny černého rybízu či angreštu. Vůně jemná, založená na citrusech a mineralitě. Chuť plná, dospělá a vyrovnaná. I když ve vyšší řadě již v aktuálním ročníku Sauvignon nenajdeme, toto je velmi slušný zástupce této odrůdy.
Velký Sonberk - Sauvignon 2011 pozdní sběr
Víno, které zaujme ty, kteří hledají lahvově zralá vína, s pobytem v lahvi již "smířená", která opustila primární aromatika a dají chuťovým pohárkům ochutnat i komplexnější a skryté tóny. 
Velký Sonberk - Semillion + Sauvignon 2015 pozdní sběr
Již etablovaná novinka u Sonberku. V řadě Velký Sonberk opustilo toto vinařství čistě sauvignonová vína a vrhlo se na toto speciální cuvée, které do značné míry kopíruje styl velkých bílých vín z Bordeaux včetně Grand cru classé. Jak to udělali? Prostě dali dohromady odrůdu Semillon (70%) a Sauvignon (30%). A podařilo se jim to? To si buďte jisti, že ano. Víno zrálo chvíli v dubových sudech, což jej ještě více přibližuje ke svým francouzským vzorům. Plné, harmonické, šťavnaté víno. A stále také "sauvignonové" i když je ho tam jen 30%.

Sauvignon Semillon Velký Sonberk

Sonberk vinice pod Pálavou

Pálavy
Mýtický výraz pro vína z jižní Moravy. Kombinace Pálavských vrchů, malebných vinic a aromatické, často nasládlé odrůdy, to je mix, kterému mnozí těžko odolávají. Včetně těch, kteří se zjevný nedostatek této odrůdy snaží doplnit od "kolegů" z Moldávie, Makedonie a Maďarska - rozumějte falšují tuzemskou Pálavu. Pokud jste opravdový milovník Pálavy a je vám jasné, že "PET-ka" za 70,- nemůže obsahovat nic dobrého ani původního, jste na Sonberku dobře. Více než dobře. Zdejší vína z této odrůdy sklízejí za poslední roky ocenění, o kterých se drtivé většině vinařů může jen zdát. Do značné míry tak přebírá úlohu druhé hlavní odrůdy Sonberku.
Stříbrný Sonberk - Pálava 2016 pozdní sběr
Co k tomu dodat. Je to Pálava. I když vinař napíše jméno této odrůdy na cokoliv, hned se to prodá... V tomto případě si můžeme být jisti, že se jedná o skutečného zástupce této odrůdy a ne maďarský / moldavský falsifikát. Ve vůní citíme lehkou plnost a náznak subjektivní sladkosti. V chuti jsme však doma, u čistě suché Pálavy ze Sonberku.
Velký Sonberk - Pálava výběr z hroznů 2016 0,5L
Co naděláte, sladká Pálava táhne milovníky vína. Najdeme jí i na Sonberku.Cukr naštěstí nezastínil eleganci odrůdy a projev vína. Růžové lístky, šťavnatá hroznová chuť a nádech kořenitosti v chuti. To vše zabaleno příjemnou sladkostí. A jako bonus značný potenciál ke zrání.
Velký Sonberk - Pálava 2016 VOC
Víno, které to má od začátku těžké. Nic neprovedlo, je výborné. Ale přichází po Pálavě 2015 ze Sonberku, která získala historický úspěch v Decanteru (nejlepší suché aromatické bílé víno). Paradoxem je, že je možná i lepší. Dostala dokonce od Decanteru znovu i medaili - Decanter World Wine Awards 2018 UK - Stříbrná medaile. Elegantní vůně růžových lístků, exotického koření a citrusové šťavnatosti v něm najdete tak jako v ročníku 2015, stejně tak jako elegantní plnou chuť. A co je nejlepší. Je 3,5x levnější než předchozí ročník.
Tramíny
Tato odrůda byla dříve na Sonberku spíše popelkou, často se nevyráběla, či jen ve velmi malých šaržích nebo jako sladká, raritní vína. Situace se změnila a Tramín už je pravidelnou součástí sortimentu 
Velký Sonberk - Tramín pozdní sběr 2016
Tramín, který pochází rovnou ze 3 klonů této odrůdy. Jeden z německého Pfalze a rovnou dva alsaské. Výsledkem je tramín s velmi jemnou vůní s lehkým projevem exotického ovoce. Chuť na první dojem spíše jemnější a svěží, ale postupně se přetváří do praktického opaku - plnosti, šťavnatosti a kořenitosti.  Sonberk vinice pod Pálavou
Velký Sonberk - Tramín 2014 pozdní sběr 
Kvalita vinaře se projevuje v obtížných ročnících. V dobrém či špičkovém ročníku udělá slušné víno prakticky kdokoliv. Ale když se příroda proti vinaři spikne, je potřeba si opravdu sáhnout na dno, aby výsledek stál opravdu za to. Ne náhodou ve Francii nemají výraz pro špatný ročník, ale říkají "ročník vinaře." Tento tramín ve špičkové řadě Velký Sonberk dokazuje, jak zdatně se s přírodními podmínkami roku 2014 vyrovnal Sonberk. A na Velký Sonberk za velmi příznivé cenové podmínky.
Cuvée Rulandské šedé + Chardonnay
Směska. Této nálepky se moravská cuvée ještě nějaký čas bohužel nezbaví. Přičemž kombinování více odrůd je starý, tradiční a osvědčený způsob výroby kvalitních vín. Ve velké části vinařského světa. A mnohé moravské odrůdy jsou na synergii s dalšími přímo nastaveny. Kombinace Rulandské šedé a Chardonnay (ve Stříbrném Sonberku je více RŠ, ve Velkém zase CH) je unikátní v tom, že již delší dobu se tyto dvě odrůdy samostatně v Sonberku nevyskytují (rozumějte nevyrábějí). O to zajímavější jsou tato dvě cuvée, svěží ve Stříbrném a plné, komplexní ve Velkém. Obě dokazují, že cuvée, tedy směska, má na moravě význam:)
Stříbrný Sonberk  - RŠ a CH 2016 pozdní sběr
Malý bratříček velkých bílých vín Sonberku. U tohoto zástupce řady Stříbrný Sonberk ještě dominuje Rulandské šedé. Elegantní, svěží varianta dvou oblíbených a šťavnatých odrůd. Nezraje na bariku, proto do popředí více vystupují citrusové a minerální linky tohoto vína. 
Velký Sonberk - RŠ a CH 2015 pozdní sběr Sonberk vinařství
Víno, o kterém již od ročníku 2011 tvrdím, že je tou nejvěrnější alternativou k velkým vínům z Burgundska. Naslepo by jej do tohoto regionu "poslal" snad každý a tvrdil by, že je to "asi víno z Rully nebo něco okolo":) Podíl rulandského dodává vínu na plnosti a šťavnatosti, ale nijak mu neubírá na stylu dominantního Chardonnay. Zrání na dubovém sudu postupně odeznívá a stává se z toho "velká bílá Morava." Toto je víno, kterým se v zahraničí můžeme chlubit.
Velký Sonberk - RŠ a CH pozdní sběr 2013
Chcete zrychlit čas a zjistit, jak předchozí velké víno ze Sonberku bude chutnat za dva roky? Zde máte možnost. Navíc je toto víno důkazem , že cuvée na jižní Moravě již A) chtějí vyrábět a za B) již umějí vyrábět.  Chardonnay a Rulandské šedé 2013 je v plné kondici respektive na kvalitativním vrcholu, který je dokladem (a důkazem) pro moravské lokální patrioty, že tuzemská vína snesou porovnání se zahraniční špičkou.
Merlot
"Červená vína z Moravy se nemohou rovnat těm zahraničním" - pokud hledáte víno, které tuto větu postaví na hlavu, je Merlot ze Sonberku sázkou na jistotu. Extrémně nízká produkce, vysoká cena, ale trvale špičková až vrcholná kvalita červeného vína z Moravy.
Velký Sonberk - Merlot vyběr z hroznů 2015
K tomuto vínu mám osobní vazbu. Tradičně soutěžilo v Prague Wine Trophy s našimi dvěma víny (Chateau Bernateau Saint Emilion Grand cru a Merlot Max reserva Errazuriz) o pozici nejlepšího Merlotu na trhu. Občas vyhrálo, občas bylo druhé či třetí. Ale hrdě můžeme říci, že vlastně vždy jsme nejlepší merlot na trhu měli v porfoliu. Víno se vyrábí v malých šaržích. Zraje v dubových sudech. Je elegantní, porovnatelné se zahraniční konkurencí. Proto je drahé. Cena není racionální hodnota. Jednoduše, chceme-li špičkový moravský Merlot, tady je. Tady je to o vrcholu červených vín Moravy. Merlot Sonberk