Sancerre - perla francouzských sauvignonů

Sancerre
Drobné městečko na vrcholu kopce uprostřed Francie na první pohled nemusí evokovat, že se jedná o království odrůdy vín Sauvignon blanc. A právě ve chvíli kdy se například náhodný turista hledající zámky na Loiře dostane do této obce, je v tom nejsprávnějším místě na světě, pokud má rád vín Sauvignon blanc. Tato odrůda rsp. vína z ní vytvořená má mnoho zastánců po celém světě a je mnoho diskuzí, odkud pocházejí ty nejlepší sauvignony. Zda z Nového Zélandu či odjinud. Mnoho lokálních patriotů připomíná moravské sauvignony ze Znojma. Ale když se opravdu dostaneme k finálnímu rozhodnutí, odkud pochází Sauvignon č.1 pak prostě musíme zůstat na Loiře, ve městečku Sancerre. Zde vyjádření terroiru, mikroklima i tradici vytvořily unikátní mix, který nám do skleniček dodává špičková vína.
Nesmíme však zapomenout, že Sancerre není pouze a jen o odrůdě Sauvignon blanc (i když na ní tato apelace tzv. "stojí"). Nalezneme zde i Sancerre rosé a červený Sancerre z odrůdy Pinot Noir (rulandské modré).
A v neposlední řadě musíme zmínit sousední apelaci Sancerru - Pouilly Fumé, rovněž založenou na odrůdě Sauvignon blanc. Není to ani tak konkurent jak kolega ve speciální soutěži o "nejlepší sauvignon světa." Vína z Pouilly se (již podle francouzského názvu) odlišují od Sancerre svým výrazem podloží, minerality a hlavní kouřovosti (fumé) ve svých vínech.
Vína ze Sancerre najdete ZDE.
Všechna vína z údolí Loiry pak ZDE.
A více informací o vinařství JOSEPH MELLOT - ZDE