Primitivo a Zinfandel

Odrůdě se říká Primitivo, protože je ve všech ohledech napřed, kvete, zabarvuje hrozny i dozrává velmi brzo. Sklizeň Primitiva probíhá od půlky srpna nejpozději do poloviny září. Název odrůdy je odvozen od latinského „primativus“ nebo italského „primaticcio“, v obou případech znamenající „brzo dozrávající“. Historickým střediskem odrůdy Primitivo je v Apulii městečko Gioia del Colle. Právě zde na konci 18. století vysadil Don Francesco Filippo Indellicati první vinici věnovanou pouze Primitivu a odsud se následně začala odrůda šířit napříč regionem. Co se týká původu odrůdy Primitivo, tak ten byl dlouho obestřen tajemstvím, jako je tomu u řady jiných odrůd. Až v roce 1967 učinil profesor Austin Davis z kalifornské univerzity UC Davis objev a potvrdil, že Primitivo je geneticky totožné s odrůdou Zinfandel. A v roce 2001 se pak definitivně přišlo na to, že obě odrůdy mají původ na Balkáně, konkrétně v odrůdě Crljenak Kaštelanski, která byla v Chorvatsku známá již v 15. století.
---
Odrůda Crljenak Kaštelanski (pribidrag, kaštelanac, starinski plavac, zinfandel, primitivo, primitivo di Gioia): je stará chorvatská autochtonní odrůda vinné révy. Tento druh je před vymřením. Důležitost tohoto druhu je v tom, že z něj vznikly italské primitivo, americký zinfandel a plavac mali. Americký zinfandel je genetický identický s crljenkem kaštelanským a plavac vznikl křížením crljenka s odrůdou dobričić
---
Za posledních deset let se výsadba Primitiva v Apulii zvýšila o slušných 40 % a dnes dosahuje více než 11 000 hektarů vinic. Nejlepší Primitiva se dnes lahvují poblíž Bari – Primitivo Gioia del Colle a jižněji v okolí městečka Manduria. Podmínky v Gioia del Colle jsou odlišné od těch v Mandurii a výsledná vína proto nemají identický charakter. Negroamaro (zřídka Negro amaro; znamená "černé nebo hořké") je odrůda červeného vína pocházející z jižní Itálie. Pěstuje se téměř výhradně v Apulii a to zejména v oblasti Salento, na poloostrově, který lze vizualizovat jako „patu“ Itálie. Odrůda dává vína velmi hluboké barvy. Vína vyrobená z Negroamara mají sklon být velmi rustikální, kombinují parfémovost s zemitou hořkostí a vyrábí se z něj některá z nejlepších červených vín Apulie, zejména ve směsi s vysoce vonnou Malvasia Nera, jako v případě Salice Salentino.
Sady 4+2 ZDARMA
Misseti Capolavoro
---
Sada Primitivo Zinfandel Kalifornie akční cena
Sada Primitivo Zinfandel Lodi
---
Novinky
Black´s Devil Bourbon Barrel Zinfandel
Black´s Devil Zinfandel Negroamaro --- Zinfandel Bourbon barrel
---
Sázka na jistotu
Gran Maestro Zinfandel Wente
Primitivo di Manduria Gran Maestro --- Zinfandel Beyer ranch Wente
Bestsellery
Primitivo Manduria Zolla Primitivo Carlomagno
Primitivo di Manduria Zolla --- Primitivo Carlomagno
---
A něco trochu jiné
Zolla Susumaniello Cinque Autoctoni
Sasumaniello Zolla Edizione Cinque Autoctoni
---
Bag-in-Boxy
Primitivo Nero di Troia Vanita Zinfandel Outlaw
3L bag in Box Primititov Nero di Troia 3L bag in Box Zinfandel Outlaw
---
Všechna vína z odrůdy Primitivo a jejich americké verze Zinfandel
Odrůda Primitivo