Rakouské veltlíny a ryzlinky

Rakouska sada vín - veltlíny a ryzlinky
Není na světě snad progresivnější vinařská země než Rakousko. Zdejší vinaři za posledních 30 let povýšili vína z dříve podceňované odrůdy veltlínské zelené mezi nejuznávanější a nejvyhledávanější bílá vína světa. Oblasti jako Wachau, Kremstal či Kamptal se staly často skloňovanými pojmy mezi milovníky minerálních vin. Není to ale pouze Veltlín či špičkové Rieslingy, co může tato mala země nabídnout. V Burgenlandu vznikají možná nejlepší Frankovky a Zweigly v Evropě, Štýrsku zase vévodí výrazně Sauvignony ci Chardonnay.
Stift - Gruner Veltliner WeinviertelV DAC Weinviertel Veltlínu nehledejte žádné složitosti. Je příjemně kořenitý, svěží, naprosto čistý a precizně vyrobený, dobře pitelný. Skvěle se hodí k salátům, vepřovým a telecím řízkům, ke chřestu. Nepřepije se ani u druhé lahve, nezrujnuje domácí rozpočet.
Stift - Gruner Veltliner Weinviertel DAC Vom Urgestein 2018 - typický pepřový veltlín Weinviertlu ze starých keřů vyhlášené vinice Urgestein. Aromatika letního ovoce, koření, zeleného pepře a citrusů. V chuti dominují ovocné a minerální tóny, svěžest a středně dlouhý kořenitý závěr.
Stift - Riesling Vom Urgestein 2018  - štavnatý, ovocný a prudce pitelný Riesling ze starých keřů vinice Urgestein. Tóny meruněk, grepů a letních jablek, v chuti dominující minerálně kořeněné prvky a pikantní svěžest. Krásně suchý a výborně pitelný.
Zde více informací o vinařství Stift
Stagard -Grüner Veltliner Urban 2018 -  Rakouské suché bílé víno z odrůdy Veltlínské zelené. Každý, kdo věří, že víno a zelenina se nemohou setkat, by měl vyzkoušet Urban Gruner Veltliner. Grapefruit, vápno, sůl a pepř nebo jen minerální a kořeněné, čerstvé, jemné a filigránské. Šťavnaté, základní víno s dostatečnou hloubkou a charakterem. Krásné tóny pepře, tak typické pro veltlín ve spojení s úžasnou živostí a ovocnosti.
Stagard - Grüner Veltliner Handwerk 2017 - Jeden z nejlepších veltlínů oblasti Kremstal. Vysoko položené, staré vinice na terasách přímo na řekou Dunaj a městečkem Krems. Handwerk je vyšší řada vín vinaře prezentující to nejlepší z terroir Kremstal. Dlouho spontánně kvašené, s minimem zásahů, určené pro delší ležení. (90 bodů Parker i Suckling)
Stagard - Riesling Urban 2018  - Příjemně svěží, minerální a ukázkově suchý Riesling s typickým dotekem terroir Wachau. Ano správně Wachau - neb vinice se nachází na terasách přímo na předělu mezi oblastmi Wachau a Kremstal, vysoko v kopcích nad městečkem Krems. Výrazná minerální a citrusová vůně, pikantní kyselinka a středně dlouhá, minerální dochuť.
Stagard  - Riesling Handwerk 2017 - Naprosto čistý a vyrovnaný Riesling z vysoko položených břidlicových vinic. Struktura a rovnováha. Nádherná souhra čerstvé ovocné kyselinky a přesný výraz ovoce je pro velké RIESLINGY to rozhodující. Přesně takový je Riesling Handwerk. Elegantní, harmonický, ovocný a zvonivě čistý. Tohle nesmíte minout! Řídká kamenná břidlicová půda, vinice až 600 metrů nad mořem. Přesný a kompaktní minerál.
Zde více informací o vinařství Stagard
Allram - Grüner Veltliner Hasel 2018  - Charakterní a příjemně minerálně kořenitý veltlín z náhorní plošiny Hasel. Nízká vrstva sprašů a blízkost mateční horniny, odvádějící rychle vodu z vinice pryč, dává tomuto veltmnlínu do vínku výraznou expresivnost, mineralitu a plnost.
Allram - Riesling Strass 2018 - Riesling pojmenovaný podle městečka, kde vinařství sídlí. Selekce hroznů z několika vinic v okolí města ideální pro dosažení komplexnosti a vyváženosti vína. Široká, příjemně meruňková až broskvová vůně, výrazná chuť a delší závěr vína.
Zde více informací o vinařství Allram