Regionální odrůdy vína

Odrůdy vína lokální
Lokální moravské odrůdy // Globální odrůdy // Regionální zahraniční odrůdy
Stejně jako má střední Evropy své tradiční odrůdy vína (viz výše) platí to i pro další vinařské země a oblasti. Navíc často platí, že se tyto odrůdy ve vínech kombinují a vína samotná jsou pojmenovávána po apelacích (regionech, vinicích, oblastech, odkud pocházejí hrozny) - tzv. apelační systém. Odrůd je více jak 1000, proto zde jen stručný seznam:
Regionální odrůdy bílé:   Regionální odrůdy modré (červené):
Viognier   Grenache
Její původ není zcela jasný, pochází pravděpodobně z divoké révy na březích severní Rhony. Podle egendy je původem z Dalmácie a do Gálie se dostala v době římského císaře Proba. Nejznámější vínem, které má povolenou odrůdu pouze Viognier, je Condrieu, raritou pak je jedna z nejmenších francouzských apelací pro bílá vína Chateau Grillet (3,5 ha), která má navíc jen jednoho producenta. Mimo Evropu je nejznámějším producentem Viognier Kalifornie, kde je tato odrůda vinifikována samostatně nebo ve směsích s Chardonnay, Chenin blanc či odrůdou Colombard.   Velmi kvalitativní odrůda s raným rašením a pozdním zráním. Ve Francii základní odrůda směsí na jižní Rhoně včetně Chateauneuf du Pape. Ve Španělsku scelována s odrůdami Tempranillo tvoří podstatu vín Rioja. Monoodrůdová vína Grenache jsou plná, alkoholická, ale přitom ovocná. Ve vůni kombinace papriky, bylinek a ostružin. V některých oblastech se z této odrůdy vyrábějí vína rancio (zrají v sudech a jsou pomalu podrobeny oxidaci) či Vin doux naturel (sladké fortifikáty).
Cortese   Malbec
Bílá odrůda původem z Itálie, provincie Alessandria v Piemonte. Osázeno 2.951 ha.(Údaj z roku 1998). Barva žluté slámy s odstínem do zelena. V ústech drsné, ovocné s tónem do mandlí. Nejdražší je víno Cortese di Gavi. Málokdy je ale vinifikováno samotné, většinou je ve směsi s odrůdami Trebbiano, Garganega a Friuliano   Původní jméno Mavro (řecky černý), patří do rodiny cotoidních odrůd (barvířky), stejně jako Negrette nebo Tannat. Na jihozápadě Francie se nazývá Cot nebo také Auxerrois (pozor, neplést s bílou s Auxerrois z Alsaska). V roce 1868 ji začal v Argentině pěstovat francouzský agronom Michel Pouget. Tamní klima i podloží odrůdě velmi vyhovuje, ve 20. století nastal boom – 50 000 hektarů. Sytě tmavá barva, bohaté na taniny. Vyžaduje dobře vyzrálé hrozny, při nedozrálosti má travnaté tóny s hořkou příchutí. V Bordeaux se používání ke scelování zejména k odrůdě Merlot a Cabernet sauvignon.
Odrůdy vína
Chenin blanc
  Primitivo
Hlavní bílá odrůda oblasti Anjou na Loiře, podle posledních ampelografických studií z roku 2010 vznikla křížením odrůd Sauvignon blanc a Tramín červený. Pokud dobře dozraje či přezraje, dává unikátní sladká vína, avšak v mnohých apelacích dává i výborná suchá vína. Má silný, ovocný buket (broskve, meruňky, lískové oříškyú, vyzrálé má tóny medu. Chenin postupně získává dobrou reputaci, kterou odrůda ztratila v době, kdy ji vinaři sklízeli nezralou a víno tudíž sladili cukrem, což mnohdy vyvolávalo druhotné nežádoucí kvašení.   Jiho-italská odrůda červených vín dávající vínům tmavou barvu, vyšší obsah alkoholu, aroma višní, sušených švestek, čokolády a tabáku. Původ odrůdy sice není v samotné jižní Itálii, ale v samotné Apulii (Puglia) zdomácněla již od 17. století. Výzkumy DNA v posledních desetiletích bylo dokázáno příbuzenství s odrůdou Zinfandel (jedná se prakticky o stejnou odrůdu), stejně tak s historickou chorvatskou odrůdou Tribidrag, o které jsou záznamy až ze začátku 16. století. Její název v překladu znamená "brzy" - tedy alternativo k Primitivo, kde primo znamená první. Odrůda roste středně rychle, preferuje půdu s vyšším obsahem vápence. Vyhovují jí vyšší denní a noční teploty.
Vermentino    Carmenere
Vermentino bývá tradičně spojováno s Itálií, hlavně s regiony Piemont, Sardinie a Toskánsko. Paradoxně ale největšího věhlasu dosahuje v jižní Francii, kde bývá občas označována jako Rolle a někdy po původním názvem Vermentino. Vyskytuje hlavně na Korsice a údolí Rhôny, případně lokálně v Languedocu. Vína z této odrůdy mají osobitý charakter, jsou šťavnatá, pitelná, s příjemnou aromatickou. To platí od Piemontu na severu až po Sardinii na jihu.   Původem francouzská odrůda, která získala na významu v Chile, kde byla dlouho zaměňována za Merlot. Barva tmavá, aroma lesních plodů, chuť plná, kořenitá, připomíná hořkou čokoládu i tabák, nádech třešní, vyniká ve směsích s jinými odrůdami, nejlépe s Merlot a Cabernet sauvignon. Vinifikace je vhodná samostatně. Vhodné k archivaci.
Semillon   Sangiovese
Bílá francouzská odrůda původem z Bordeaux Z pěstitelského hlediska je tato odrůda dokonalá. Daří se jí na všech půdách, zejména pokud je vysázena na svazích. Je náchylná na napadení ušlechtilpou plísní, což jí velmi prospívá. Sémillon tvoří 80% vín v Sauternes a Barsac. Dává sladkost, olejovou konsistenci a trvanlivost. Víno je zlaté barvy, likérové. Vůně lipového a akátového medu. Téměř bez kyselin, což působí dojmem, že postrádá svěžest. Proto se zceluje s odrůdami Sauvignon blanc a Muscadelle. Vyhlášené je botrytické víno. Vyhlášená suchá bílá vína z Bordeaux jsou v drtivé většině kombinací Sauvignonu a Semillonu (50:50).   Jméno odrůdy Sangiovese pochází od Sangue (krev) a Giove (Jupiter) a znamená tedy Krev Jupiterova. Je rozšířená v různých kultivarech po Toskánsku. V Itálii je registrováno 15 klonů této odrůdy. Kromě Chianti se z ní vyrábí Brunelo di Montalcino, Vino nobile di Montepulciano nebo Carmignano. Z Toskánska se odrůda rozšířila do Umbrie a Emilia Romagna. Celkově v Itálii zabírá 10% plochy vinic. Pěstuje se i v Argentině, Austrálii, Tunisku, Rumunsku a na Korsice. Celosvětová výměra je 19.000 ha.
Odrůdy vína
Glera   Pinotage
Odrůda ze severní Itálie, z Veneta a Friulli. Vyrábí se z ní tradiční italské šumivé víno Prosecco. Pouze v bílé variantě, proto neexistuje růžové Prosecco, ale tato vína se označují jen jako spumante. Dříve existovala i tichá varianta vín z Glery, ale pro nezájem se přestala vyrábět. Záměnu občas způsobí fakt, že název odrůdy byl dříve uváděn jako Prosecco, což někdy stále mylně přežívá. Odrůda dodává šťavnatá, na kyseliny bohatá vína ideální na tvorbu šumivých vín, s mírným zbytkovým cukrem.   Vinné odrůdy Pinotage je modrá odrůda vína původem z Jižní Afriky. Byla tam vyšlechtěna v roce 1925 jako kříženec Pinot noir a Cinsaut (Cinsaut byl známý jako „Hermitage“, odtud název „Pinotage“). Pinotage je tmavě červené odrůdové víno s kouřovou, ostružinovou a zemitou chutí, někdy s tóny banánů a tropického ovoce, občas kritizované za stopy po vůni acetonu. Pinotage je často používána pro výrobu kupáží.
Grenache blanc   Nebbiolo
Bílá varianta odrůdy Grenache. V roce 2004 zaujímala ve Francii 6.460 hektarů, téměř výhradně u Středozemního moře. Je součástí vinic v Chateauneuf du Pape, Lirac, Rasteau, Maury či Rivesaltes. Ve Španělsku se pěstuje v regionech Tarragone, Aragon a Navarra. Zde zaujímá 7.455 hektarů. Kyseliny nahrazuje mineralita, charakteristická odrůdová chuť, při menších výnosech plné, tělnaté víno. Tradiční bílá odrůda velkých bílých vín jižní Francie.   Odrůda původem z italského Piemonte v severozápadní Itálii. Kromě Itálie se pěstuje v Mexiku, Kalifornii a Austrálii. Má nízký výnos, je náročná na pěstování, dlouhé vegetační období, citlivá na teplotní výkyvy = odlišné ročníky. Má vysoký obsah taninů, robustní s intenzívním aroma éteru připomínající vadnoucí růže a fialky. Granátově červená barva s oranžovými tóny. Je určeno k delší archivaci. Nejznámějším vínem, jehož základ z této odrůdy je Barolo – stejnojmenná obec
Marsanne   Nero d´Avola
Marsanne je bílá odrůda, která se nachází hlavně v severní a jižní části francouzského regionu údolí Rhôny. Často se kombinuje s Roussanne. Existuje i v Savojsku a Švýcarsku. Dále pak ve Španělsku, Novém Zélandu, Austrálii a dokonce i Kanadě. Dodává vína hluboké barvy s bohatými tóny ořechů, koření a hrušek. Má tendence k vysokému alkoholu a vína často zrají v dubových sudech.   Jedna z vyhlášených modrých odrůd na Sicílii, pěstuje se prakticky jen tam, říká se jí Sicilský princ.Obsahuje hodně kyselin, což umožňuje nejlepším vínům dlouhé zrání. Vůně červeného ovoce a fialek. Chuť švestková a kořenitá. Někdy se podobá vínům odrůdy Syrah. Je hlavní odrůdou vín DOCG (od roku 2005) Cerasuolo di Vittoria.
Rousanne   Tempranillo
Bílá odrůda pocházejícíc z údolí řeky Rhony ve Francii. Je typickou složkou vín AOC v obcích Tain-l’Hermitage, Crozes – Hermitage a Larnage v departementu Drome – apelace na pravém břehu severní Rhony. Najdeme jí také v bílé variantě Châteauneuf-du-Pape. Vína jsou květnatého charakteru s dotekem ovoce, hlavně hrušek spolu s kořenitými a ořechovými tóny. Vína mají potenciál k dlouhému zrání.   Tempranillo je tradiční španělská odrůda vína. Je jedním z nejrozšířenějších a nese často titul „královská odrůda Španělska.“ Projevuje se tmavě červenou barvou. Vůně obsahuje náznaky ostružiny, třešní, často i vanilku a lehký projev zrání v sudu. Vína z Tempranilla jsou často mohutná, plná, s více vrstevnatou strukturou.
Nascetta   Barbera
Středně aromatická odrůda ze severoitalského Piemontu, z regionu Langhe. Má velký potenciál ke zrání. Historické texty jej přirovnávají k velkým ryzlinkům z Rýnu. Vína žluté barvy, velmi ovocné ve vůně s dotekem exotických plodů a medu. Chuť často svěží, minerální s dlouhou dochutí.   Barbera je tradiční modrá odrůda italského regionu Piemont. Je to do značné míry odrůda „kolega-konkurent“ místní hvězdy Nebbiola. Najdeme jí však i v jiných italských regionech, jak ve středu tak na jihu Apeninského poloostrova. Charakteristika je založená na vyšší úrovní kyselin, koncentrovaném projevu zralého ovoce, jako jsou třešně nebo švestky. Ideální je často také použití zrání v dubových sudech.
Odrůdy vína
Macabeo   Cabernet franc
Díky pomalé oxidaci je vhodné zrání v sudu. Zlatavá barva, aroma ananasu, melounu s dubovou dochutí. Vína ale nepříliš dobře vyzrávají. V regionu Rioja, kde je rané vinobraní, se pije jako mladé víno bohaté na kyseliny, je lehké a ovocné s květnými aroma. Je tradiční odrůdou pro vznik španělského šumivého vína Cava.   Nejčistší vína této odrůdy pocházejí z údolí Loiry, zvláště z BourgueilChinonu a Saumur-Champigny. Nedosahuje věhlasu odrůdy Cabernet sauvignon, ale nelze si bez ní představit žádné velké víno z Bordeaux, protože by mu chybělo to podstatné: ovocnost, tělo a síla. Cabernet franc samotný je lehké a příjemné víno s větším obsahem kyselin a tříslovin. Aroma připomíná maliny (Bourgueil) a fialky (Chinon). Původ: Je matkou modrých odrůd, vznikla selekcí z lesní révy. 
Cava   Mourvedre 
  Nemá mnoho kyselin, ale výraznou taninovou strukturu, má bohaté aroma a schopnost dlouhé archivace. Mladé víno je velmi tvrdé, doporučuje se pít nejdříve po 10 letech. Často je používána ke scelení s ostatními výše uvedenými odrůdami. Růžové víno této odrůdy je považováno za jedno z nejlepších na světě, může se archovovat až 15 let. Jeden z častých odrůd používaných v Chateauneuf-du-Pape.
  Carignan
    Ve Francii si znovu získala reputaci, když vinaři v Corbieres začali používat karbonickou maceraci. (80 léta). To umožnilo, aby vynikly její vlastnosti: ovocité aroma, silná tříslovinová struktura a schopnost vína dlouho zrát. K charakteristickým rysům vín této odrůdy patří jejich tmavá barva a specifická vůně připomínající inkoust, švestky a pepř. Chuťově je víno drsné a silné. Často slouží k produkci růžových vín, spolu s Gamay si vysloužila nespravedlivou reputaci nekvalitních vysokovýnosných odrůd. (60 hl na hektar).
    Pinot Meunier
    Stará francouzská modrá odrůda, vznikla spontánní mutací Pinot noir. Pochází z Burgundska, první písemná zmínka pochází z 16.století. V roce 2011 bylo ve Francii evidováno 15 klonů na 11.090 hektarech, většinou v Champagne, kde zabírá třetinu plochy vinic. Je jednou ze tří stěžejních odrůd (spolu s Chardonnay a Pinot noir) pro výrobu šampaňského.
Lokální moravské odrůdy // Globální odrůdy // Regionální zahraniční odrůdy