Bílá vína

Bílá vína
 
Bílá vína, to je kategorie, kterou není třeba dlouze představovat. Odrůdy jako Rulandské šedé, Chardonnay či Ryzlink rýnský jsou už notoricky známé. Vyrábí se typicky z bílých, růžových, červených, ale i modrých hroznů révy vinné.
Právě fakt, že bílé víno může vzniknout i z modrých odrůd, už tak známý není. Jedná se odrůdy tradičně používané pro červená vína jako Cabernet sauvignon, Frankovka či Zweigeltrebe. Pokud se hrozny těchto odrůd zpracují stejně jako u bílých vín, tedy nedojde k maceraci neboli barvení vína, vznikne víno bílé či bílému velmi blízké. Takové víno označujeme jako klaret.
Bílá vína najdeme hned v několika skupinách rozdělených podle obsahu kyselin.Můžeme je tedy zařadit mezi vína:
 • s přirozeně vyšším obsahem kyselin,kam patří suchá a polosuchá vína, která jsou ovocná, šťavnatá, s výraznější chutí kyseliny. Z této kategorie ochutnejte například Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský nebo Sauvignon.
 • s nižším obsahem kyselin,kde najdeme především vína polosuchá, která jsou příjemně svěží a ovocné, přitom obsah kyseliny není tak výrazný. Velmi oblíbená jsou vína jako Rulanské bílé, Rulandské šedé či Chardonnay.
 • aromatická, sladší až kořenitá.Sem patří například velmi vyhledávaná Pálava, Tramín červený či Muškát moravský. Najdeme zde vína polosladká i polosuchá.
Moravská bílá vína (a bílá vína z Čech) tradičně vznikají v drtivé většině jako jedno-odrůdová vína. Odrůd je u nás celá řada a jsou zaznamenány v Odrůdové knize. Zde najdete některé z těchto odrůd. Menší skupinou jsou pak vína známková, které konkrétní víno nepojmenovávají po odrůdě, ale známce (značce, brandu, jak chcete). Mohou to být vína jedno-odrůdová, tak složená z několika odrůd (takzvané cuvée). Další klíčové členění moravských bílých vín je podle přívlastku. Relativní novinko mezi moravskými (nejen) bílými víny je kategorie VOC. Ta vychází z takzvaného apelačního systému, který se používá v Západní Evropě. Hlavní myšlenkou je, že pro víno je určující původ (region) hroznů. Tak u nás vznikla VOC Znojmo, VOC Pálava, VOC Modré Hory, VOC Mikulov, VOC Blatnice.
Bílá vína Střední Evropy nebo-li vína ze Slovenska, Maďarska, Německa, Rakouska a části Balkánu mají některé společné jmenovatele a podobnost s tuzemskými moravskými a českými víny. Jednak je to důraz na bílá vína v neprospěch vín červených. Pak použití totožných odrůd jako je Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé, společně s globálními odrůdami Chardonnay a Sauvignon. A pak samozřejmě důraz na jedno-odrůdová vína a jejich označení po názvu odrůdy (tedy ne jako v apelačním systému podle regionu). 
Bílá vína
 
Bílá vína Západní Evropy, tedy Francie, Itálie a Španělska, jsou svět sám pro sebe. Každá země má nepřeberné množství vlastních odrůd a stylů vín. Ve Francii dominuje Chardonnay a Sauvignon, ale rozhodně ne výrazně. V Itálii známe nejvíce Pinot Grigio, ale co třeba Vernacchia či Cortese...A Španělsko se svým Macabem? Co země, co region, to odlišný styl. Navíc se vína často kombinují a nazývají po regionech, vinicích odkud pocházejí hrozny.
Nový svět nebo-li mladé vinařské země mimo Evropu je relativně snadný na pochopení, co se bílých vín týče. Doposud mají absolutní dominanci dvě odrůdy: Chardonnay a Sauvignon. Nově se k nim vinaři postupně přidávají Ryzlink či Pinot Gris (rulandské šedé), ale jsou to spíše první vlaštovky.  Nejdůležitější vinařské země z takzvaného Nového světa jsou: Chile, Argentina, USA, Jižní Afrika a Austrálie
Zde najdete výběr z našeho sortimentu bílých vín.