Burgundsko výhodně

Burgundsko výhodně
Burgundsko je společně s Bordeaux nejvýznamnější francouzskou vinařskou oblastí, jejíž vína již dávno dosáhla celosvětové proslulosti.Vzhledem ke své rozloze, dělí se na několik menších podoblastí. Na jihu je to Beaujolais, dále na sever Maconnais a Chalonnaise. Nejprestižnější apelace pocházejí pak z Côte de Beaune a Côte de Nuits. Nejsevernější částí Burgundska je pak Chablis. Zde více informací o Burgundsku.
Věhlas a relativně malá produkce vede dlouhodobě k zvyšování cen burgundských vín, čímž se rovnají svým kolegům z Bordeaux. Nám se po prakticky půlročním jednání s prestižním vinařstvím Maison Louis Jadot podařilo nastavit u několika vín ceny, které se Burgundsku vymykají - a to v dobrém smyslu slova.
Santenay rouge 2014 - Maison Louis Jadot - od 499,-Kč
Burgundské víno z prestižní apelace Santenay, v kategorii village za cenu lepších Bourgogne rouge... V ideální kondici k pití. Vybráno a doboručeno přímo sklepmistrem Maison Louis Jadot. Potenciál minimálně dalších 5 let. Více informací zde.
Santenay rouge
Santenay Clos des Gatsulards vertikála 2014-2016
Jedna z nejčastějších otázek je, jaký potenciál to konkrétní víno má a jak se vyvíjí v čase. Tato vertikála 1 vína a 3 ročníků vám na to přesně odpoví. Santenay rouge z konkrétní parcely Clos de Gatsulards, které mimojiné patří přímo rodině ředitele vinařství Louis Jadot, ve třech, po sobě jdoucích a výtečných ročnících - 2014-2015-2016. Více zde
Santenay vertikála
Apelace Coteaux Bourguignons vznikla v roce 2011 a je do značné míry nejlepším reprezentantem celého Burgundska. Jednak existuje ve všek třech barevných variantách a jednak v ní můžeme najít všechny hlavní burgundské odrůdy - Chardonnay, Aligoté u bílých, Gamay u růžových a navíc Pinot Noir u červené varianty.
Víno pochází z Beaujolais a hlavního Burgundska zároveň a kombinuje dvě odrůdy ze dvou různých typů půd. Dominantní burgundské Chardonnay z vápencových půd a Aligoté z oblasti Beaujolais z převážně hlinitého podloží. Ve vůni je díky Aligoté příjemně ovocné a svěží, v chuti pak Chardonnay dodává plnost a krémovost, to vše spojené jemným minerálním charakterem. Závěr je svěží, dlouhý a příjemně harmonický.
Coteaux Bourguignons rosé 2019 - od 225,-Kč
Coteaux Bourguignons rosé
Coteaux bourguignons Rosé je růžové víno jedné z nejmladších burgundských apelací. Toto rosé z vinařství Maison Louis Jadot bylo v posledních letech prakticky výhradně určeno pro japonský a americk trh. Letos poprvé jsme jej dostali příležitost dovézt i do ČR. Narozdíl od růžového Marsannay není založeno na odrůdě Pinot Noir, ale na Gamay. I přes to, že se jedná o víno z Burgundska a nikoliv Beaujolais. Krásná, světlá a elegantní růžová barva, tak typická pro Gamay a moderní růžová vína. Ovocnost a jemnost je patrná již ve vůni, tóny malin, jahod a lehký dotek lehké divokosti lesního ovoce. Štavnatost a živost se projevuje i v chuti, každý doušek vybízí k dalšímu napití Ovocná složka je v hormonii se kyselinami a dohromady vytváří překvapivě komplexní a dlouhou dochuť.
Coteaux Bourguignons rouge 2017 - od 225,-Kč
Coteaux Bourguignons rouge
Coteaux bourguignons od Louis Jadot je vínem, které spojuje Beaujolais a Burgundsko. Beaujolais mu dodává odrůdu Gamay, pěstovanou na žulovém podloží. Burgundsko zase tradiční Pinot Noir na jílovito-vápencovém podloží. Výsledkem je víno plné, vyrovnané, které vyjadřuje jemnost a aromatickou čistotu svých dvou odrůd. Tóny svěžího červeného ovoce, lehkosti, šťavnatosti. Příjemné a snadno pitelné víno.
Kompletní sortiment burgundských vín