Španělská vína

Španělská vína
Španělsko se svými 1,17 miliony hektarů patří na první místo světa v rozloze vysázených vinic. V produkci vína mu pak patří třetí místo za Francií a Itálií. To je způsobeno nižšími výnosy a řídce vysázenou révou, často značného stáří, v mnohých regionech Španělska. Co se konzumace týče, jsou Španělé až na 9 místě, přičemž na hlavu připadá méně než 40 litrů  vína.
Odrůdy:
Pro zdejší vinice jsou typické lokální odrůdy. Celkově jich zde najdeme přes 400, ale drtivá většina vína (80%) pochází z pouhých 20 odrůd. Nejčastější pak jsou modré Tempranillo, Garnacha a Monastrell. Mezi bílými pak Albariño, Palomino, Airen a Macabeo. Pro tradiční šumivé víno Cava se pak používají Parellada, Xarel·lo a Macabeo.
Oblasti:
Španělsko má mnoho vinařských regionů, navíc se prolínají administrativní části, vinařské regiony a významné apelace. Mezi nejznámější patří jednoznačně Rioja a Ribera del Duero, které se proslavily svým mohutnými víny z Tempranilla. Dále pak například Valdepeñas svými vína s výhodným poměrem ceny a kvality, Jerez – domov fortifikovaných vín Sherry. Pro bílá vína například Rías Baixas na severozápadě. V Katalánsku najdeme šumivá vína Cava, ale také výtečné vinařské regiony Penedès a Priorat region.
Klasifikace vín:
Španělský vinařský zákon vytvořil systém apelací Denominación de Origen (DO) v roce 1932, který byl inovován v roce 1970. Princip je velmi podobný francouzskému AOC či portugalskému a italskému DOC. V současnosti nalezneme ve Španělsku kolem 80-ti apelaci DO. Navíc zde v Rioja a Prioratu narazíme na DOC vína – z apelací, které mají dlouhodobou nadstandardní kvalitu. Podle kategorií se španělská vína člení na:
Vino de Mesa (VdM) – stolní vína, ale i zde, stejně jak v Itálii, najdeme vinaře-rebely, kteří nedodržují lokální vinařská pravidla, ale vyrábějí špičková vína. Ta pak nemohou být zařazena do vyšších kategorií, ale kvalitou i cenou by tam patřila. Do značné míry je to alternativa k italským super-toskánským vínům.
Vinos de la Tierra (VdlT) – zemské víno či alternativa k francouzskému VdP (dříve), dnes IGP.
Vino de Calidad Producido en Región Determinada (VCPRD) – stejně jako francouzské VSQS je to určitý mezistupeň k apelačním vínům, který však ustupuje do ústraní.
Denominación de Origen (DO) – hlavní stupeň kvalitních vín ve Španělsku. Apelační systém.
Denominación de Origen Calificada (DOCa/DOQ) – alternativa k italskému DOCG. Zatím se s touto nejvyšší kategorií můžeme setkat pouze v Rioja a Priorat.
Vino de Pago (DO de Pago) – alternativa k DO, pro individuální vinařství s mezinárodním renomé. Aktuálně tento status drží pouze 15 vinařství.
Kompletní sortiment španělských vín najdete ZDE
 
Označení na etiketách:
Jedním s klíčů pochopení označení španělských vín je staří vína. Pokud je označeno jako joven či sin crianza, je pravděpodobné, že vůbec víno nezrálo v sudech či jen krátce. Ročníková vína mohou být označená vendimia nebo cosecha. Tak pak musí obsahovat minimálně 85% vína z daného ročníku. Nejdůležitější však jsou tři kategorie: Crianza, Reserva a Grand Reserva:
Crianza - červené víno musí zrát 2, roky z čehož 6 měsíců v sudu. Bílé a rosé musí zrát 1 rok a z toho 6 měsíců v sudu.
Reserva – červené víno zraje 3 roky, z čehož 1 rok v dubovém sudu. Bílá a rosé pak 2 roky, z čehož 6 měsíců v sudu.
Gran Reserva – vyrábí se často jen ve výjimečných ročnících. Vyžaduje 5 let zrání, z čehož 18 měsíců v sudu a 36 v lahvi. U bílých vín pak 4 roky a z toho 6 měsíců v sudu.
Cava    
Cava je španělské šumivé víno vyráběné tradiční francouzskou metodou jako v Champagne. Vzniklo v Katalánsku v 19. století. Původně se mu říkalo Champan a až v roce 1970 se přešlo na označení Cava. Používají se tři tradiční odrůdy Macabeo, Parellada a Xarel·lo, ale někteří producenti experimentují také s odrůdami z Champagne – Chardonnay a Pinot Noir. Výroba Cavy je dnes autorizována v oblastech Katalánska, Aragonu, Kastílie, Valencie, Extramadury, Navarry a Baskicka. Většina však stále pochází z Katalánska. 
 Kompletní sortiment španělský vín najdete ZDE
Španělský týden