Vinařství Gotberg v roce 2019

Gotberg
Letošní návštěva vinařství Gotberg byla v mnoha směrech výjimečná či atypická. Jednak nás tentokrát cesta pod Pálavskými vrchy nezavadla do tradiční destinace – sousedního vinařství Sonberk. A navíc jsme sebou na Gotberg přivezl zvláštní návštěvu – francouzského vinaře z oblasti údolí Rhony. S ním jsme den před tím pořádali degustaci francouzských vín v „jámě lvové“ – v Ostrožské Nové Vsi. A nutno říci s úspěchem. A aby došlo k vyrovnání pomyslných světových vinařských sil, vzali jsme jej hned po ránu na Gotberg.
Zde najdete celý sortiment vinařství Gotberg včetně Rulandské šedého 5+1 zdarma
První, co vás na tomto vinařství zaujme, je výhled. Pokud si vypůjčíme termín z dnes již klasického díla, Gotberg a sousední Sonberk stojí jak dvě pomyslné věže naproti Pálavským vrchům a nabízejí scenérii, za kterou by každý milovník (nejen) moravského vína…prodal alespoň tchýni. Není na Moravě moc lepších vín, kam vzít zahraniční návštěvu, aby to na ní udělalo větší první dojem. Vinařství Gotberg
Váš druhý pohled bude směřovat na samotnou budovu vinařství. Začíná respektive začalo být dobrým zvykem na jižní Moravě investovat při stavbě nového vinařství (záměrně psáno s malými písmeny:)) do architekta. A Gotberg je toho čestným příkladem. Administrativní budova, částečně prosklená, s prostory pro ubytování návštěvníků, je na první pohled oddělená od technologické – sklepní budovy. Tento dojem máte až do chvíle, než projdete mezi nerezovými tanky a dubovými sudy do degustační místnosti, malého foyer a hle, po schodech jste zpět v původní administrativní části. Klobouk dolu a palec nahoru architektovi a samozřejmě investorovi.
Ale rovnou k vínům, přechutnali jsme téměř celou škálu zdejších vín. Vynechali jsme jen bariková a sladké speciály. Na předním místě je nutné vypíchnout Rulandské šedé, které je právě v nabídce 5+1 zdarma. Je pravda, že moravští vinaři s trochou nadsázky prodají vše na čem je nápis „rulandské šedé“ – popularita této odrůdy je bezmezná. Alespoň zatím. Šťavnatost, plnost a určitá zralost se subjektivní sladkostí dělá z této varianty pro mnoho milovníků vína velkého favorita. Nicméně Rulandské šedé z Gotbergu je jiným typem. Nepodbízí se, nehraje na první dojem, je elegantní, jemné. Jako by si mineralitu a jemnost vzalo od své „sestry“ – Rulandy bílé. Je to „šedák“, který můžete pít celý večer, a stále vás neomrzí. Vinařství Gotberg
Velkým překvapením a rozhodně příjemným bylo Sylvánské zelené. Když jsem na odchodu dostal na výběr, jaké víno bych si sebou přál odnést jako vzorek, moje volba padla přesně na toto víno. Zcela upřímně, sylvánské je součástí skupiny „prokletých“ odrůd pod vedením Müller Thurgau, Svatovavřineckého, Neuburku a stále částečně i Veltlínského zelené a Frankovky. Prostě odrůdy, které máme stále zafixovány jako ty podřadné, z kterých se dělala jen ty nejzákladnější vína a nejsou to ty „fajnové“ Chardonnay či Sauvignony. Ale o to větší překvapení je, když zjistíme potenciál těchto odrůd a jak skvělá vína mohou vytvořit. Sylvánské zelené je toho příkladem. Minerální, dlouhé a přitom nepodbízivé, strohé, introvertní, ale zároveň postupně odhalující jednotlivé chuťové nuance. Lehká kořenitost, citrusové tóny a náznak tradiční plné, chcete-li olejovité konzistence.
Merlot rosé 2018 – pokud jsem u dvou předchozích vín uváděl, že jsou nepodbízivá, spíše až introvertní, pro hloubavé milovníky vína, tak tento růžový Merlot je… přesný opak. Chcete slavit na grilovčce nebo zahradní party 100% úspěch? Toto víno je prostě sázkou na jistotu. Polosuchý, šťavnatý, ovocný, s krásnou barvou. Ženy od 16-90 let a povětšinou i muži (i když to nepřiznají) se na láhev tohoto moku vrhnou. Ne vždy potřebujeme experimentovat, někdy potřebujeme tyto růžové Merloty:) Vína z vinařství Gotberg
Ryzlink rýnský 2017 – pokračovatel vítězné 2016, která byla vrcholně oceněna Decanterem a stále jí máme skladem. Minerální, svěží, elegantní a za zajímavější cenu než vítěz z roku 2016. Ale za pozornost jistě stojí i 2016 ve verzi z Akátového sudu. Další „muss“ (jsme firma ze západočeských Sudet, tak se omlouvám německy nemluvícím:) je na Gotbergu…. Počkejte si…Pálava. Chcete jí suchou. Máte jí mít. Elegantní, aromatická, příjemná na pití. Nebo radši polosladkou Pálavu? Zde je, v klasické podobě jak jí vnímá většina milovníků této odrůdy.
I u dalších bílých odrůd na Gotbergu neuděláte chybu. Je to již jen na vašich preferencích. Zda spíše aromatický Tramín červený nebo Muškát moravský nebo klasické A-čkové odrůdy – Chardonnay a Sauvignon. U Chardonnay na Gotbergu osobně preferuji nebarikovou verzi. U Sauvignonu je trochu potíž s dostupností. My máme pár posledních lahví, vinařství česká na nový ročník.
A na závěr vína červená. Objektivně nejsem fanoušek moravských vín z modrých hroznů. Už z toho důvodu, že dovážím do ČR přes 800 druhů červeného vína z celého světa. Na druhou stranu nikdy nebudu tvrdit, že se na Moravě nedá vyrobit dobré červené víno. Lze to. Jen je ho málo. A proto jej dovážíme Nicméně zdejší Rulandské modré (či Pinot Noir chcete-li) patří k tomu výrazně lepšímu, co Morava nabízí. Nebudu tvrdit, že to přebije Burgundsko a že francouzští vinaři zaspali dobu. Ale pokud chcete elegantní, ale zároveň plné Rulandské modré, které je pitelné a stále technologicky čistě provedené, máte ho před sebou. Druhým degustovaným zástupcem byla Frankovka – tradiční červené víno jižní Moravy, lehce kořenité, ovocné, pitelné. K mému překvapení pozitivní reakce na něj měl i přítomný francouzský vinař. A to je zvyklý na vína ze Syrahu a Grenache.
Zde najdete celý sortiment vinařství Gotberg
Martin Kozák – jednatel KUPMETO CZ spol. s r.o.