Chile a Argentina 2019 - Vina Errazuriz

V druhé polovině března 2019 jsme podnikli "vinařskou expedici" do Chile a Argentiny. Během necelých dvou týdnů jsme navšívili 5 vinařství: Vina Errazuriz, Caliterra, El Principal, Domaine Bousquet a Alpamanta. Toto jsou poznámky z prvně jmenovaného vinařství. Další budou následovat. Kompletní sortiment vinařství Errazuriz je zde.  
Chile Vina Errazuriz
Chile jako země
Chile je velmi specifická země v rámci latinské Ameriky a i v rámci celé zeměkoule. Paradoxně má hodně podobností a paralel s Českou republikou. Hlavním zvláštností, minimálně co se zeměpisu týče, je rozmanitost přírodních podmínek. To pramení z jednoduchého faktu – tvaru Chile. Je to země velmi úzká – maximálně dvě stě kilometrů od Pacifiku k Andám a velmi dlouhá – přes 4000 km. Proto na území Chile najdete nejsušší poušť světa – Atacamu, ale i oblast plnou ledovců a tučňáků.
Ekonomicky je Chile velmi stabilní a na poměry svého kontinentu i velmi bohatou zemí. Na žebříčku nejbohatších států jižní Ameriky (v přepočtu na hlavu) vystřídala již dávno Argentinu (k velké nelibosti této dřívější hvězdy jihoamerického kontinentu). Velikostí ekonomiky se samozřejmě nemůže rovnat Brazílii či Mexiku (díky stejnému jazyku často zařazováno logicky do Latinské Ameriky, i když je v Americe severní). Hlavní ekonomickou aktivitou či oborem jsou: těžba mědi a její zpracování, rybolov (hlavně losos – č.2 na světě po Norsku), ovoce a zelenina (Avokádo), rozsáhlé společnosti s přesahem do celého kontinentu (letecké společnosti, obchodní řetězce, energetika) a… víno.
Podobnost s Českou republikou Vina Errazuriz a Česká republika
Čistě subjektivně jsou si naše domovina a Chile v něčem podobné. Jednak vlajka. Barvy a částečně uspořádání je velmi podobné. Historie – Chile i dřívější Československo si prošlo obdobím diktatury, které pro obě země skončilo v prakticky stejný okamžik – v Chile byly svobodné volby v roce 1990. Nicméně hodnocení období Pinochetta je v Chile doposud různorodé a mnohé ekonomicky úspěšné reformy byly nastartovány právě za jeho diktatury. Což není případ naší země. Počet obyvatel – Chile je země zhruba podobné velikosti (obyvatel) jako my – aktuálně cca 18 milionů, tedy zhruba my plus Slovensko a ještě něco na víc. Ekonomicky je Chile lehce za námi – podle metodiky měření je to 15 versus 20 tis. USD na hlavu respektive 24 versus 33 tis. USD – v náš prospěch. Chile má stejně jako my dlouhé historické zkušenosti s velkými a výraznými sousedy – Argentinou, Brazílií. Naše ekvivalenty není nutné zmiňovat. Podobnost je paradoxně i v mentalitě. Oproti klasickému stereotypu, který vnímá Jihoameričany jako bonvivány, kteří neustále tančí, svádějí nějakou Esmeraldu, projíždějí se po svých latifundiích velikosti středních Čech nebo vášnivě fandí fotbalu. Ne že byste toto v Latinské Americe nenašli. Jen v Chile trochu hůře. Chilané jsou trochu „suchaři.“ A přiznejme si, že Češi dokud si nedají „lahvinku“ či pár piv také nejsou velcí baviči společnosti (čest výjimkám). Jsou zaměřeni na práci, výkon a výsledek. Je to jednak výsledek velmi striktní politiky státu, z našeho pohledu stále trochu policejního. A také velmi efektivně, ale také drsně nastavené ekonomiky a sociální politiky státu. Chile je do značné míry fungujícím ekonomickým experimentem opírajícím se o základní pravidla Spojených států – tedy minimální zásah státu do podnikání, velká volnost a flexibilita, velmi nízká byrokracie a téměř nulová korupce, ale také velmi nízká sociální podpora. Jednoduše – kdo se o sebe nepostará, nemá nic. Doslova a do písmene.
Chile vinařská Vina Errazuriz
Chile se pravidelně umisťuje na 6. nebo 7. místě v žebříčku největších producentů vína. Roční produkce je lehce nad 1 mld. litrů vína. Plocha vinic postupně roste, aktuálně je nad 130 tis. Hektarů (pro porovnání – Bordeaux má cca 112tis, ale Languedoc 400 tis. Hektarů vinic). Celkově však drtivá většina produkce chilských vín jde na export. O plochu vinic se dělí dle oficiálních údajů 8 tis. vinohradníků (pěstitelů hroznů), ale jen 339 vinařství lahvujících víno (porovnejte s množstvím vinařů jen ve Velkých Bílovicích). Průměrný producent vína v Chile je řádově větší než v Evropě. Vinařství s produkcí 3-5 miliónů lahví je bráno jako malé rodinné vinařství a je to vyřčeno bez sarkastického pousmání. Vinice se dělí do cca 14 vinařských oblastí – často označovaných jako údolí. Leží na sever a na jih od hlavního města Santiaga. V oblasti, která odpovídá cca ¼ „výšky“ chilského území. Tradičně nejdůležitější vinařské oblasti jsou Maipo, Colchagua a Curicó. Ty jsou vyhlášené pro svá mohutná červená vína, zvláště pak Cabernet sauvignon. Postupným trendem je zvýšená důležitost bílých odrůd a červených vín z odrůd, kterým více vyhovuje chladnější podnebí a postupné dozrávání – Syrah a Pinot Noir. Proto na důležitosti nabrala údolí Casablanca a Aconcagua. Druhá jmenovaná pak v části pobřeží – Costa pro výše uvedená vína, zatímco část více ve vnitrozemí – Costa, je vhodná pro Carmenere, Cabernet sauvignon i Merlot. Odrůdově Chile do značné míry bohatne. Červeným vínům stále dominuje Cabernet sauvignon a místní specialita – Carmenere, které se postupně oddělilo od na první pohled podobného Merlotu. Kromě něj do silné čtyřky patří ještě Syrah. Postupně se však více a více objevuje Pinot Noir či dalš odrůdy jako Sangiovese, Malbec, Cabernet franc, Petit Verdot či Grenache. V bílých vínech to byl dlouho jen „dvojblok“ Chardonnay a Sauvignon. Na významu však získává i Ryzlink, Pinot Grigio, Semillon a další.
Vina Errazuriz - 1870 Don Maximiano
Vinařský podnik rodiny Chadwicků (5. Generace pokračovatelů Dona Maximiana Errazuriz) patří mezi jedny s nejdelší tradicí v Chile. Rok 1870 znamenal začátek vinařských aktivit výše zmíněného zakladatele. Od počátku věděl, že chce vytvářet špičková vína, že vinařství nebude jen jeho koníčkem, ale jeho posláním a skutečným „businessem.“ Měl proto veškeré předpoklady. Vzal si dceru nejbohatšího Chilana své doby, jeho druhá manželka byla pro změnu dcerou guvernéra a jeho švagr a bratr se střídali na postech chilského prezidenta. Ideální podnikatelské prostředí k tomu, začít něco úplně nového a velkého. Zvoli si netradičně v roce 1870 údolí Aconcagua. Dnes hodinu a půl cesty autem po dálnici, tehdy cesta koňmo na několik dní. Nicméně si toto opuštěné údolí zamiloval na první pohled. A měl kliku. Toto údolí nejen krásně vypadá, ale má i perfektní podloží k tomu, aby zde vznikala špičková vína porovnatelná se světovou produkcí.
Vina Errazuriz - 2019
V březnu jsme po více jak 10 letech spolupráce s vinařství Errazuriz podnikli „inspekční“ cestu do Latinské Ameriky. A návštěva tohoto našeho hlavního dodavatele hrála významnou roli v itineráři našeho putování po tomto kontinentu. Už příjezd na vinařství Vina Errazuriz byl více jak symbolický. Osamocené pískové parkoviště určené pro speciální návštěvy, tři stožáry, na nich tři vlajky. Chilská, Errazuriz a… Česká. Celý vinařský komplex leží na úpatí údolí lemovaného vinicemi a nad nimi – překvapivě avokádem, další důležitou zemědělskou komoditou Chile. Uvítání proběhlo v historických prostorách starého vinařství, ke kterému se však musí projít zdejší zahradou. A protože v Chile je vše velké a v Errazuriz to platí dvojnásob, místní zahrady si nezadají francouzskými zámky, přinejmenším těmi menšími. Uvítací hala velikosti zastřešeného fotbalového hřiště skrývá historický vinný bar, spoustu fotografií vinic Errazuriz, model celého vinařství a pár stolečků. Prostě taková soukromá kavárna, velmi vzdušná. To nejdůležitější však leží pod tímto historickým dřevěným prostorem. Zde jsme produkci vína přeci jen blíže. Dlouhé chodby uschovávají v ideálních podmínkách stovky tisíc lahví vyšších řad ErrazurizMax reservy a Ikony. Zde čekají na ten správný moment, kdy si je někdo objedná, jsou naetiketovány a jdou (plují) do světa. Zároveň se zde ukrývá jedna z nejexkluzivnějších degustačních místností, v které jsem kdy byl a prostor, který nejde nazvat jinak než banka vín. Za dvojitým zámkem jsou zde uloženy / uvězněny ty nejprestižnější lahve vinařství od jejich prvního ročníků. Ať Vinedo Chadwick či Sena, která vznikají ve vlastních, butikových vinařstvích nebo zdejší legendy- Don Maximiano, KAI a La Cumbre. Tato vína vznikají ve speciálním vinařství – budově, která vznikla v roce 2010 a přežila bez úhony i zdejší velké zemětřesení. Vina Errazuriz
Celá budova nazvaná Don Maximiano je určena pro výrobu ikonických vín Errazuriz biodynamickou metodou. Minimální zásahy chemie na vinice a velmi šetrné zacházení s hrozny a vínem v samotném vinařství. Gravitace a blízkost od špičkových vinohradů poskytujících nejlepší hrozny je zde klíčová. Ultra moderní design vinařství je jen třešnička na dortu. Ale již byl opravdu čas na degustaci. Vina Errazuriz Don Maximiano
Klasická řada zdejších vín nazvaná Estate series zabírala jen krátkou část degustačního bloku. Ale protože se jedná o velmi důležitá vína v našem portfoliu, alespoň telegraficky. Sauvignon blanc dokazuje, že tato odrůda dává smysl i jinde než v údolí Loiry či Novém Zélandu, velmi evropský a příjemný styl. Chardonnay v podobném stylu, až se chce říci že nechilské, minerální, šťavnaté, takové, které baví nejen po prvním napití, ale i na konci lahve. Cabernet sauvignon je jeden z jistých poměrů ceny a kvality, často se blíží i vyšším řadám. Cabernet na jistotu. Merlot – náš nejprodávanější, lehce ovocný a hladký. Carmenere – chilský „must“ – odrůda, na které je Chile založené, kombinace ovocnosti a kořenitosti. Syrah – trochu opomíjená odrůda, která má v Chile a hlavně v Errazuriz obrovský potenciál, minerální, kořenité a elegantní. Pinot Noir – příjemný vstup do světa Rulandského modrého, plnější a přímočařejší než originál z Burgundska.
Degustace byla z velké části založená na střední a nejvyšší kategorii vín. Hned na začátek přišlo velké překvapení – Sauvignon blanc Max reserva. Hrozny pocházejí z části z oblasti Aconcagua Costa (dodává mineralitu, svěžest a citrusové tóny) a v menší míře z Casablancy (určitá zralost, plnost, nádech tropického ovoce). Výsledek je….ideální. Svěžest z Aconcagua, která může chvílema působit až trochu příkře, je zakulacena projevem hroznů z Casablancy, které dodaly na plnosti a líbivosti. Ale mineralita a svěží linka je stále dominantním projevem tohoto vína. Degustace Errazuriz
Následovala dvě vína, která jsou v Chile považována za jemnější. Pinot Noir Max reserva oproti základní verzi získala na plnosti, ale zároveň eleganci a určité jiskrnosti. Stále nejsme v Burgundsku, ale již klepeme na dveře v Beaune. A za zlomek burgundských cen. Syrah – odrůda, která tradičně v Chile vždy stojí až za Cabernetem, Carmenere i Merlotem. A neoprávněně. Jestli má v budoucnu něco v této vinařské zemi potenciál k růstu, tak je to… Pinot Noir a právě Syrah. Minerální projev, který balancuje na zralé ovocnosti, lehké kořenitosti a šťavnaté mineralitě. Navíc to stále není nejlepší Syrah, který toto vinařství produkuje.
Merlot Max reserva – pokud hledáte plný a zároveň elegantní Merlot v podání á la encyklopedie odrůd, tak toto je ten případ. Ne náhodou toto víno vyhrálo 2x Prague Wine Trophy v rámci své odrůdy. Carmenere – jeho kořenitější a aromaticky bohatší příbuzný. Dlouho dobu to byla odrůda v Chile zaměňována za Melot. Dodnes najdete vinařství kde Merlot je Carmenere a opačně. Ale ne tak v Errazuriz. Zdejší carmenere je jak ovocný pohár plný zralého ovoce s trochou kořenitosti. A tradičně, jak je v Errazuriz zvykem, nejedná se o víno, které zaujme jen prvním douškem a pak vás unudí nebo uspí, ale vínem, které vás dokáže provázet celý večer až třeba do momentu, kdy zjistíte, že jste vypili 2…3 lahve. Cabernet Max reserva
Cabernet Max reserva je pro nás od počátku nejdůležitější víno z Errazuriz. V roce 2008, jen pár měsíců po zahájení našich dovozů do ČR vyhrálo titul „Nejlepší Cabernet sauvignon na trhu v ČR“ a následně i „Nejlepší červené vín v ČR“ – což samozřejmě výrazně pomohlo startu těchto vín v tuzemsku. Aktuální ročník je seriózním pokračovatelem tohoto vína. Plné, šťavnaté vyjádření zralosti tmavého ovoce v kombinaci s tříslovinami, které nejsou nijak agresivní. Velký, komplexní cabernet, který je zároveň líbivý.
Speciality
Zvláštní, chcete-li speciální řadou vín, jsou v rámci Vina Errazruiz takzvané Speciality. Jedná se o nesourodou skupinu vín, které se každé tak trochu vymyká. Buď je sladké (late harvest) nebo je to cuvée či jou u něj použity přírodní – divoké kvasiny (wild ferment). My jsme měli možnost ochutnat dvě – Carmenere a Cabernet sauvignon. Jednalo se o tzv. Single vineyard vína, tedy z konkrétní parcely v údolí Aconcagua. První jmenované je ukázkou minerálního, kořenitého Carmenere. Nejedná se o variantu této odrůdy, kdy na vás ovocná naducanost „skáče“ z lahve. Je to seriózní víno, které postupně, ale relativně snadno, odhaluje své jednotlivé aromatické a chuťové vrstvy. Je znát, že hrozny pocházejí z vyšších poloh a dozrávaly postupně a hlavně později. Tóny elegance, svěžesti v kombinaci s pevnou, opět použijí výraz seriózní strukturou, z něj dělají Carmenere, ke kterému se budete chtít neustále vracet. Cabernet sauvignon je do značné míry podobného ražení. Jen tradiční odrůdovost z něj činí mohutné víno, připravené na jednu stranu k dlouhému ležení, na stranu druhou, je připraveno k okamžité konzumaci. To je výhoda velkých vín z Chile. Tradiční cabernetové vyjádření tmavých plodů zde samozřejmě nechybí.
Ikony La Cumbre
Vrcholem degustace i celého sortimentu Vina Errazuriz byly tři ikony respektive ikonická vína. La Cumbre, KAI a Don Maximiano. První jmenovaný, v překladu „vrchol“, reprezentuje čistý, vrcholný Syrah. Odrůdu, na kterou je v Chile a hlavně v Errazuriz dáván čím dál tím větší důraz a již dnes se ve významu řadí na třetí místo po Cabernet sauvignonu a Carmenere. Nicméně Syrah, který jsme dostali do skleničky, nebyl jen tak nějaký syrah… A to jsme měli prakticky přímé porovnání s nedávno ochutnanými syrahy ze severní části údolí Rhony – prapůvodní oblasti této odrůdy. Elegantní, neuvěřitelně hladké a dlouhé v chuti, která svou lehkou kořenitostí stále udržuje pocit, že chcete ochutnat další a další doušek. Na jednu stranu komplexní víno, na stranu druhou i šťavnaté a elegantní, kdy máte chuť vypít třeba celou láhev, aniž byste o tom museli zásadně přemýšlet. Podobný případ je u některých burgundských vín, kde jde „velikost“ vína v ruku v ruce s jeho pitelností. Zde je to případ vrcholného chilského Syrahu.
KAI – to je jiná váhová kategorie. Jestliže je předchozí víno – La Cumbre – mladým atletem připraveným vystartovat na závodní dráhu, KAI je profesorem, případně trenérem, abych zachoval sportovní terminologii. Jedná se o dominantní Carmenere s pár procenty Syrahu. Víno seriózní, mnohovrstevnaté. Oproti předchozímu La Cumbre, vám celý „příběh neodvypráví na první dobrou“, ale k jednotlivým vůním a chutím se musíte postupně propracovat. Ale je to práce hezká a dlouhá. Na jejím konci je ušlechtilé Carmenere, víno, které dokazuje důležitost této odrůdy pro Chile. Vůně tmavého, černého ovoce, mineralita kamenitého podloží, tóny černých lanýžů, asijského koření spolu s odlehčující linkou malin, jahod a ostružin. KAI
Don Maximiano – víno legenda pro Vina Errazuriz. Víno, které umístilo chilská vinařství na mapu těch nejlepších vín světa. V rámci tzv. Berlínské degustace a následujících ochutnávek po celém světě, kdy se porovnávala špičková chilská vína s tím nejlepším z Bordeaux a Toskánska, umístil se Don Maximiano na špičkových postech mezi hodnocenými vína a opakovaně i toto víno zvítězilo. A porazila vína jako Margaux, Mouton Rothschild či Sassicaia. Jedná se o mohutné, ale elegantní chilské víno s velkým podílem Cabernetu (cca 65%) a dálé menším podílem Malbecu, Cabernet franc, Petit verdot a Carmenere. Prostě mix Chile a Bordeaux. Při prvním doušku je zřejmé, že je před vámi velké víno. Pocitově jej možná umístíte do Bordeaux, ale překvapí vás již nyní pitelnost, zakulacené třísloviny. Pokud zvažujete starší ročník, zase vás příjemně zaskočí ovocná svěžest a barva, která nevykazuje známky stárnutí. To nemůže být z Bordeaux…A není. Je to špičkové chilské víno Don Maximiano. Don Maximiano
Zde najdetze kompletní sortiment vinařství Errazuriz. Martin Kozák - jednatel KUPMETO CZ