Ryzlink
Ryzlink je králem vín. Tato odrůda pro bílé víno pěstovaná v celé střední Evropě, hlavně v Německu. Ale Ryzlink nebo riesling najdeme ve všech významných zemích světa od francouzských vín po Austrálii. Popularita ryzlinků pochází z Německa, kde se tradičně pěstoval již od středověku. Charekter těchto vín je velmi různorodý, od lehkých po velmi nazrálé a plné archivní ryzlink s velmi specifickou chutí a vůní.
Vína z odrůdy Ryzlink rýnský mají často zelenožlutou barvu a s přibývající zralostí se objevují postupné zlatavé odstíny, u bobulových výběrů či archivních vín až jantarově zlatavé.
Ryzlink dokáže nabídnout vína vynikají širokou škálou vůní podle půdního typu a ročníku. Vůně mohou být ovocné – broskev, nezralé jablko, citronová kůra, kdoule a u měkčích vín i meruňka, ananas. Mohou být i kořenité, minerální, zemité i kouřové. Při zrání vína se objevuje med, marcipán, mandle a hrozinky.
V chuti ryzlinkových vín hraje velkou úlohu kyselina a její zralost. Od břitké kyseliny v nezralých ročnících, přes příjemně říznou až po svěže zralou, která je nezbytnou součástí velkých vín výborných ročníků a současně oporou tvorby buketu a chuťových látek láhvové zralosti. Nejtypičtěji se „ryzlinkový fenomén“ projevuje ve zralých, suchých, kabinetních vínech. Ve vyšších stupních predikátních vín je postupně onen fenomén překrýván narůstajícím tělem vína, případně tóny zralosti vyprodukovanými ušlechtilou plísní. Taková vína jsou jistě neméně zajímavá a přinášejí jiný druh požitku. Zvláště v Německu můžeme narazit na archivní ryzlink staré více jak 30-40 let, které dokazují neuvěřitelný potenciál těchto vín a formu jakou se v průběhu let mohou přetváře.