Odrůdy vína

Lokální odrůdy vína
Tuzemské, lokální odrůdy
Odrůdu vína označit za ryze českou či moravskou je velmi obtížné. Snad jen některé zde vzniklé křížence odrůd. Ale v rámci střední Evropy můžeme najít spousty variant - odrud révy vinné, které jsou typické pro tento vinařský prostor. Odrůdy prostě něznají státní hranice, ale vyskytují se v oblastech, které mají něco společného. Hlavní odrůdy tradiční pro naši vinařskou zónu (ČR, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Německo a částečně i Švýcarsko, Alsasko, Lucembursko a Balkán):
Modré (červené) odrůdy:
Frankovka
Svatovavřinecké
Modrý portugal
Zweigeltrebe
André
Dornfelder
Rulandské modré (patří spíše ke globálním odrůdám)
Bílé odrůdy:
Veltlínské zelené
Ryzlink vlašský
Neuburské
Sylvánské zelené
Aurelius
Hibernal
Müller Thurgau
Kerner
Muškát moravský 
Pálava
Děvín
Veltlínské červené rané
Mnohé z těchto odrůd můžete nalézt i v jiných, než vyjmenovaných oblastech. Ale pro region střední Evropy jsou nejtradičnější. Naopak platí, že to nejsou všechny odrůdy zde pěstované.
Globální odrůdy vína
Globální odrůdy
Ještě před několika desítkami let se světovými trh s víny prakticky omezoval jen na Francii, Itálii, Španělsko, Německo a částečně Portugalsko (a to jen se svými portskými víny). Pak přišel nástup vín tzv. Nověho světa. Nejdříve vína z Kalifornie (posléze z dalších států USA), rychle po ní Chile, Austrálie, JAR a Argentina. Nový Zéland se svými sauvignony na sebe také nedal dlouho čekat. A před 20 lety se probudila střední Evropy. Rakousko, Maďarsko, Slovensko i Slovinsko se úspěšně dralo na světové vinné výsluní. Ale tím to nekončilo. Dnes můžete nalézt vína ze severní Afriky, Indie, Brazílie, Thajska a Číny. Za exotickými víny však nemusíte na druhý konec zeměkoule. Víno se totiž vyrábí (i když stále velmi málo) i v Polsku, Nizozemí, Belgii či Velké Británii
Každá země má svá specifika a odrůdy, které jsou pro ní více či méně tradiční. Ale čím více zemí a regionů na vinné mapě najdeme, tím častěji se opakují odrůdové stálice - ty, které jsou všeobecně známé a vinařům zaručují určitou pevnou půdu pod nohami. Sázka na všeobecně známou odrůdu však neznamená automaticky garantovanou kvalitu. Ne náhodou mnohá velmi špatná vína pocházejí z nejznámějších odrůd Cabernet sauvignon či Chardonnay. Ze stejných odrůd, kterým vděčíme za jedny z nejlepších vín vůbec. Zde stručný přehled globálních odrůd:
Modré (červené) globální odrůdy:
Cabernet sauvignon
Merlot
Syrah / Shiraz 
Pinot Noir (Rulandské modré)
Bílé globální odrůdy:
Chardonnay
Sauvignon blanc
Rulandské šedé (pinot gris, pinot grigio)
Pinot Noir (rulandské modré)
Ryzlink (rýnský, riesling)
Rulandské bílé (Pinot blanc)
Mezinárodní lokální odrůdy
Lokální mezinárodní odrůdy
Stejně jako má střední Evropy své tradiční odrůdy vína (viz výše) platí to i pro další vinařské země a oblasti. Navíc často platí, že se tyto odrůdy ve vínech kombinují a vína samotná jsou pojmenovávána po apelacích (regionech, vinicích, oblastech, odkud pocházejí hrozny) - tzv. apelační systém. Odrůd je více jak 1000, proto zde jen stručný seznam,
Zahraniční regionální odrůdy modré (červené):
Grenache
Mourvedre 
Carignan
Cabernet franc
Malbec
Carmenere
Pinot Meunier
Pinotage
Sangiovese
Nebbiolo
Barbera
Primitivo
Nero d´Avola
Tempranillo
Zahraničné regionální odrůdy bílé:
Grenache blanc
Marsanne
Rousanne
Chenin blanc
Semillon
Viognier
Cortese
Nascetta
Vermentino 
Macabeo
Glera