Novinky z Jižní Itálie

Montepulciano d´Abruzzo

Legenda praví, že vinaři z jihoitalského Abruzza tak záviděli svým toskánským kolegům jeho velká, mohutná a šťavnatá vína Vino Nobile di Montepulciano, že se rozhodli odrůdu, z které jsou vyrobena „ukrást.“ A protože si uvědomovali kvalitu tamějších vín, rovnou jej pojmenovali po mateřské obci – jednoduše Montepulciano. A protože byli hrdí patrioti – bylo to Montepulciano d´Abruzzo. Ale má to háček…Je to jen legenda. Ve skutečnosti je to odlišná odrůda, jedna z nejčastějších v celé Itálii, hlavně ve středu a na jihu. Paradoxní je, že v samotné obci, po které je pojmenovaná – Montepulciano, se vůbec nepěstuje.

Montepulciano

I když je tento příběh s největší pravděpodobností zcela smyšlený, pravda je, že Montepulciano se v Abruzzu více než dobře daří. Ano, nevznikají zde tak kultovní a drahá vína jako v domovském Toskánsku, ale zdejší vína mají o to zajímavější poměr ceny a kvality. Jsou charakteristická svou intenzivní rubínovou barvou a plnou vůní. Jsou to vína suchá, s ovocnou chutí a s harmonickými tříslovinami doplněnými strukturovaným tělem. Navíc si nesou jednu přidanou hodnotu navíc – oproti toskánském vzoru, je můžete pít prakticky ihned, ještě jako mladá.

Vinařství Caldora patří k jedněm z hlavních producentů vín v Abruzzu, na svých výběrových 200 hektrarech vinic pěstují Trebbiano, Chardonnay, Sangiovese či Motepulciano. Vína jsou sklízena ručně, což je jeden z faktorů umožňujících výrobu prémiových vín v tomto regionu. 

Puglia

Primitivo z Puglie

Apulie nebo-li Puglia je jihoitalský region. Obklopen ze ¾ mořským pobřežím, je nejméně hornatým regionem Itálie. Díky jižnímu umístění a celkovým přírodním podmínkám s nedostatkem přirozené vlhkosti se zde hrozny sklízejí atypicky již v srpnu. Zdejší vína jsou vyhlášená svou plností, šťavnatostí, vysokým obsahem alkoholu a subjektivním pocitem ovocné sladkosti. Můžeme zde narazit také na velmi staré vinné keře, srovnatelného stáří jako například v Châteauneuf-du-Pape, tedy i přes 100 let. Primitivo
Odrůda Primitivo
Aktuálně jedna z nejpopulárnějších odrůd Itálie je Primitivo. Má potenciál k výraznému dozrávání, dokonce z něj nalezneme vyrobená i sladká vína. Standardní suchá vína si získávají své fanoušky díky plnosti, vyššímu obsahu alkoholu, mohutného těla, intenzivní vůně švestek, čokolády a tabáku. Nově jsme do sortimentu zařadili tři vína používající tuto odrůdu - první čísté Primitivo, druhé v kombinaci se Sangiovese a třetí, do značné míry unikátní, kombinující Primitivo s dalšími dvěma lokálními italskými odrůdami (tzv. Autoktoními odrůdami)
Primitivo I Muri - Vigneti del Salento 
Víno z populární italské odrůdy Primitivo. Tmavá granátová barva s fialovými odlesky. Aroma ostružin, zavařeniny z lesního ovoce a lehké kořenitosti. V chuti sametové a vyvážené.
Primitivo / Sangiovese - Luccarelli  
Jihoitalské červené víno z odrůd Primitivo a Sangiovese plné granátové barvy, aroma ostružin a zavařeniny z lesního ovoce, v chuti sametové. Sangiovese dodává pevnost, třísloviny a strukturu. Primitivo šťavnatost, ovocnost a pocit sladkosti v dochuti. To vše s výtečným poměrem ceny a kvality. Primitivo / Sangiovese
Primitivo

Tre autoctoni

 
Červené jiho-italské víno, které kombinuje tři důležité odrůdy 3 italských regionů - Abbuzza, Puglie a Sicílie. Jedná se o Montepulciano, Primitivo a Nerello. Je do značné míry odpovědí na vína z globálních odrůd jako je cabernet , merlot apod. Je dokonalým mixem lokálních italských odrůd, každá dodává vínu své unikátní vlastnosti a výsledný mix je jejich synergií. Víno temně granátové barvy. Ve vůni nalezneme třešně, švestky, zralý černý rybíz a tabák. Chuť výtečně strukturovaná, s měkkými, ale přítomnými taniny. Doplněné o kořenitost, vanilku a čokoládu. Špičkový poměr ceny a kvality.  Tre autoctoni