Cenové hvězdy jižní Francie
vína z Rhony
Cairanne Les Travées Alain Jaume 2013
Côtes du Rhone Villages – Côtes du Rhone „Cairanne“ – a nyní pouze Cairanne AOC. To je vývoj označení vín z této jihofrancouzské vesnice v údolí Rhony. Ročník 2015 bude prvním, kdy zdejší vína byla povýšena do nejvyšší kategorie rhonských vín – Cru de Rhône. Tento „šlechtický stav“ byl zatím vyhrazen vínům jako je Gigondas, Vacqueyras, Lirac, Tavel či relativně nedávno Rasteau. A hlavně Châteauneuf-du-Pape. Zjednodušeně řečeno – jedná se o oficiální důkaz o špičkové kvalitě vína z Cairanne.
Vinaři z Cairanne si podali žádost o status Cru de Rhone již v roce 2008. Historie zdejší apelace se však datuje až do roku 1953 kdy se stala Côtes du Rhône a v roce Côtes du Rhône Villages v roce 1967. Apelace se rozkládá na 956 hektarech, v roce 2013 se zde vyrobilo přes 27 tisíc hektolitrů vína. 94% z nich bylo červené, 5% bílé a 1% rosé. Průměrný výnos je kolem 35 hektolitrů z hektarů a nejčastější používané odrůdy jsou Grenache, Syrah a Mourvedre – tradiční zdejší kombinace označovaná GSM.
Cairanne Nvinka mezi víny vinařství Alaina Jaume - Domaine Grand Veneur - zatím ještě Côtes du Rhône Cairanne "Les Travées". Od ročníku 2015 pak bude toto víno Cairanne AOC.Barva intenzivně granátová. Pěkné aromatické vyjádření tmavého ovoce, oliv a koření. Tříslovinová struktura je elegantní, dobře zakomponovaná do chutě vína díky zakulacené většinové odrůdě Grenache. Chuťové finále jde spíše cestou minerality než ovocnosti, s lehkým dotekem koření. Více o víně zde. .
Luberon - Grand Marrenon 2013  
 Grand Marrenon Výjimečný zástupce své apelace z jihu Francie. Předchozí ročníky získali mimo jiné ocenění "Coup de Coeur" v Guide Hachette nebo "Nejlepší francouzské červené víno v poměru cena kvalita v Německu." Jak již tradičně je u vín tohoto typu zvykem, tóny přezrálého ovoce a taniny se vzájemně ovlivňují a celek je doplněn zráním na nových baricích. V dochuti nalezneme stopy jemného provensálského koření. Odrůdy: 70% Syrah, 30% Grenache. Více o víně zde.
 Luberon rouge - Versant SUD
 Versant sud Novinka mezi víny z Luberon ukazující nový směr této kategorie vína. Temně rudá barva vín. Komplexní vůně černého ovoce. Chuť kombinuje svěží minerální strukturu a koncentrované třísloviny. Velké víno s dalším potencionálem ke zrání. 15% alkoholu. Víno nezrálo na dubových sudech. 80% Syrah, 20% Grenache. Více o víně zde.
 Ventoux Les Gélinottes - Alain Jaume 2014
 Ventoux Jeden z nejmladších zástupců rodiny vín Alain Jauma - Domaine Grand Veneur. Jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality v našem sortimentu. Granátová barva s lehkých nafialovělými odlesky. Vůně výrazná, projevy červeného ovoce. Chuť plná, ale jenmá a hebká. Charakter ovoce se projevuje až do konce. Více o víně zde.
 
Největší ochutnávka Châteauneuf-du-Pape v Praze 2016
Châteauneuf-du-Pape v Praze
 
 Akční nabídky na vína - www.VINOutlet.cz
Vinoutlet