Sotva jsme se vrátili z vinného veletrhu Wine Prague (recenze zde), přistála nám na stole ocenění našich vín z II. kola Prague Wine Trophy. Tentokráte máme hned dva championy (nejlepší víno své kategorie) a tak se jim budeme věnovat trochu podrobněji. Kompletní výsledky Prague Wine Trophy zde.

Nejlepší růžové víno Plocha
Côtes de Provence rosé - Domaine Houchart 2014

Jedná se o tradiční růžové víno tohoto regionu. Vůně s ovocnými a květinovými tóny. Prvotní lehkost chuti přechází přes ovocné tóny ke komplexnosti založené na minerálech a jemném koření v dochuti. Výtečně růžové víno. Grenache 30%, Cinsault 40%, Mourvedre 10%, Cabernet Sauvignon 10% a Syrah 10%. Díky kombinaci velmi příjemné ovocnosti a seriózní mineralitě vyhrálo soutěž všech růžových vín v Prague Wine Trophy 2015. Více o víně ZDE.

Jestliže něco symbolizuje vinařskou oblast Provence, jsou to rozhodně růžová vína. Ne, že by zdejší bílá a obzvláště červená vína nebyla hodna pozornosti, ba naopak. Ale Provence je pomyslnou Mekkou růžových vín. Na druhou stranu i zde platí - “není víno jako víno”. Existují přímočará, lehká, ovocná, světlá růžová vína, u kterých se projev čerstvých jahod střídá s letními květy. Ale v Provence můžeme ochutnat i sytá, výrazná vína plná kořenitosti, zralosti, tmavé barvy a lehkých tříslovin, která se svým projevem blíží Tavelu. Rozhodně je tedy z čeho vybírat a neplatí, že růžové víno je určeno jen pro letní horké dny. Svou škálou růžových vín nabízí Provence uplatnění po celý rok.

Provence jako vinařská oblast leží na jih od údolí řeky Rhôny a je jejím logickým pokračováním směrem k moři. Tradičními atributy těchto vín je ovocný charakter a pevné třísloviny. Obzvláště populární jsou místní růžová vína, ale i statná červená a příjemně svěží a aromatická bílá vína stojí za pozornost. Odrůdovou odlišností oproti údolí Rhony je použití Cabernet sauvignonu společně s tradičními odrůdami. Domaine Houchart je v současnosti majetkem rodiny J.Quiota. Vína tohoto vinařství měl v oblibě i Paul Cézanne, spolužák zakladatele - pana Houcharta.

I další růžová vína byla oceněna: QEF rosé 2013 získalo zlatou medaili a růžový Cabernet z Errazuriz stříbrnou. 
Rosé
chdnp
CHNDP
Châteauneuf-du-Pape Domaine Duclaux 2007

Než uvedeme výsledky letošního ročníku této kategorie, vrátíme se na chvíli do ročníku 2014. Tenkrát rsp. loni se nejlepším CHNDP vůbec stalo bílé CHNDP Vignobles de la Serriere z Chateau Beauchene. Na druhém místě (a prvním mezi červenými) pak naše Domaine Vieux Lazaret 2006 (stále skladem) a Domaine Duclaux 2006 se umístil těsně za nimi. Střih – letošní rokDomaine Vieux Lazaret obhájil svoje druhé místo a na první se probojoval Domaine Duclaux s novým ročníkem 2007. Stálost výsledků je ve vinařských soutěžích hodně vzácná. Pro informaci, loňský vítěz – bílé CHNDP získalo zlatou medaili. Oceněného Domaine Duclaux 2007 máme posledních 21 lahví!

Co je to Châteauneuf-du-Pape

Nejznámějším vínem celého údolí Rhôny je bezesporu Châteauneuf-du-Pape. Slávu získalo jako "papežské" víno - exkluzivní a nedostupný nápoj výhradně pro potřeby papežské stolce dočasně sídlícího v Avignonu (půl hodinky cesty od obce Châteauneuf-du-Pape). Kvalitu těchto vín stejně jako ostatních apelací v tomto regionu ovlivňuje několik faktorů. V prvé řadě je to snižování výnosů vinice, čímž je dosahováno větší "koncentrace" živin ve zbývajících hroznech. Toho je dosahováno buďto přirozeně používáním starých vinic - 40-70 let, ale v extrémních případech i více jak 100 let. Nebo odstřiháváním "hlav" hroznů přímo na vinici. Dalším klasickým znakem vín z této oblasti je kombinování více odrůd. I když naprostá většina francouzských kvalitních vín je tzv. cuvée, v případě vín z Côtes du Rhône míchání dosáhlo určité sofistikovanosti. Velký vliv na charakter vína a jeho kvalitu má tzv. "terroir" - často překládáno pouze jako podloží vinice. Ve skutečnosti se jedná o kombinaci vlivů půdního podloží, umístění a polohy vinice a přírodních podmínek na ní a v jejím bezprostředním okolí. Samozřejmě to vše v harmonii s přístupem a znalostmi vinaře a jeho filozofií tvorby vín a zacházení s ním.

CHNDP

Jak je to s odrůdami:

Châteauneuf-du-Pape - pro pěstování tohoto legendárního víno je povoleno 13 odrůd (i když celkově je někdy uváděno odrůd až 18). Ne všechny však mají v současných vínech stejné uplatnění a proporce a mnohé z nich se uvádějí jen ze statistických důvodů. Hlavní a stěžejní odrůdou je samozřejmě Grenache, dále pak Syrah následovaný Mourvedrem. Tato trojice také vytváří pomyslnou GSM, která tvoří 90% vín v Chateauneuf-du-Pape a v celém údolí Rhony (v jižní části). Další červené rsp. modré odrůdy jsou Cinsault, Counoise, Muscardin, Vaccarese, Picpoul Noir a Terret Noir. Bílé pak Bourboulenc, Clairette, Grenache bílá a Roussanne.