Co nám v květnu dorazilo na sklad

Co nového na skladě
V tomto a minulém týdnu nám do skladu přijelo několik zajímavých novinek. Od vín na každodenní, případně "každovíkendové" pití až po vína určená k archivaci nebo k výjimečným okamžikům. Zde je jejich stručný přehled a pár komentářů.
 
Jako první je potřeba se zmínit o novém ročníku 2013 jednoho z našich nejpopulárnějších růžových vín z jižní Francie - Gris blanc 2013 z vinařstí Gerard Bertrand. Jedná se o růžové víno vyrobené z odrůdy Grenache Gris (šedá), tudíž narozdíl od vín z Grenache Noir (černá) jeho barva je velmi světle růžová. Na druhou stranu díky původu v Languedocu má víno bohatou ovocnou složku a je velmi snadno pitelné. Získá si vás svou ovocností a minerálností zároveň. Nicméně není to jediné víno z vinařstí Gerard Bertrand v tomto přehledu.
 
Jestliže předchozí bylo mladé, lehké růžové víno, pro druhou novinku platí přesný opak. Sice jsme stále ve stejném vinařství Gerard Bertrand , ale u vína Cigalus rosé. To je nejnovější přírůstek mezi vína biodynamicky řízené vinařské usedlosti Cigalus. Po Cigalus rouge a Cigalus blanc přichází toto statné a komplexní růžové víno založené na odrůdách Merlot, Syrah a lokální speciality Caladoc. Navíc první z těchto dvou odrůd krátce zrály na dubových sudech. To vše dělá z Cigalus rosé hodně speciální růžové víno, které jen těžko hledá porovnání. Navíc je baleno v exkluzivních dřevěných bedýnkách po 6kusech. Pokud si budete chtít dopřát celou kolekci tří vín ze Cigalus a pořídíte si po lahvi (či kartonu) Cigalus roséCigalus rouge a Cigalus blanc, přidáme vám ke každé této trojici jako bonus zdarma oceněné víno z Languedocu - Tautavel Grand Terroir.
 
I třetím tipem zůstaneme v Languedocu a u Gerard Bertrand. Nejen drahá a raritní vína získávají prestižní ocenění. I příjemná a dostupná vína mohou obdržet ocenění mezinárodních porot či prestižních novinářů - hodnotitelů. A to je i případ vína Corbiere Terroir 2011, které získalo 90 bodů od amerického novináře Roberta Parkera - asi největší osobnosti mezi vinařskými žurnalisty. Na dostupné víno z Languedocu to není špatný výkon:)
 
Dále se pak přesuneme do Bordeaux. Po delší době se do našeho sortimentu vrací bílé Chateau Baret 2010 Pessac Leognan. Víno z apelace ležící na jižním okraji samotného města Bordeaux. Tato oblast produkuje ta nejlepší suchá bílá vína v Bordeaux a pokud budeme považovat zde používanou kombinaci odrůd Sauvignon a Semillon za "plus minus" Sauvignon, můžeme Pessac Leognan postavit do přímé konkurence s víny z údolí Loiry či Nového Zelandu. Zdejší vína jsou plnější, zaoblenější, často zrají určitou dobu i na dubových sudech. Mají také výrazně delší potenciál k zrání než Sauvignony z Loiry či tzv. "Nového Světa." Pessac Leognan je celkově prestižní apelací vín, což se projevuje na cenové hladině. Na druhou stranu Chateau Baret 2010 Pessac Leognan patří k jedněm z vůbec nejdostupnějších vín této oblasti.
 
Pokud jsme navštívili Bordeaux, nemůžeme zapomenout na Burgundsko. Na závěr našeho přehledu jsme si nechali 2 špičková vína. Ta pocházejí z apelace, která do značné míry Burgundsko i definuje a jsou jeho výkladní skříní - Chassagne Montrachet. Vinařství Jouard je na první pohled malou usedlostí, ale 12 hektarů v Burgundsku, navíc v této apelaci rozhodně stojí za pozornost. Odrůdově je Burgundsko jednoduché - bílá vína Chardonnay, červená vína Pinot Noir (ano, existuje pár výjimek:). U Domaine Jouard to není jinak - Chassagne Montrachet blanc je komplexní a minerální. Chassagne Montrachet rouge je šťavnaté a plné Pinot Noir s hravou ovocností.