Vinařství Sonberk

Sonberk - ročník 2013 i starší perly

Popis vinařství a vín Sonberk složený z osobní návštěvy v dubnu 2014 a zážitků s právě uvolněným ročníkem 2013. 
NOVINKA: řada Velký Sonberk v ročníku 2013 + u nás jako prvních s texty jednotlivých patronů
 
Sonberk
Je nepopiratelným faktem, že první pohled na vinařství Sonberk uchvátí snad každého (respektive 10 z 11 zubních lékařů:). Moderní, ale designově vyvážená budova zakomponovaná doslova doprostřed vinic. Zároveň architektura není samoúčelná, ale již od počátku byla tvořena s myšlenkou praktické výroby špičkových vín. Proto zde najdete „dvojitou“ střechu na sušení slámových vín, zapuštěné technologické patro pro maximální využití gravitace při příjmu hroznů atd. Ale to vše je zanedbatelné proti okamžiku, kdy se skleničkou Sonberku stojíte na terase Sonberku a díváte se směrem k nádrži Nové Mlýny. V tu chvíli máte pocit, že se zastavil čas. A jste rádi, že někomu stojí za to, aby i u nás postavil vinařství, které nejen že potěší chuťové pohárky svým vínem, ale i oko svou architekturou.  

Ale nepřijeli jsme na Sonberk jen obdivovat architekturu, ale také vína. Ta jsou celkově koncipována k delšímu zrání, jsou mohutná, plná a ideální k pití po 2-3 letech uvedení na trh. Odrůda, která zažívá obrovské vzedmutí popularity je Pálava. Vzhledem k tomu, že Sonberk leží prakticky v pálavském srdci Moravy, nemůže toto víno chybět ani v  jeho sortimentu. V řadě Stříbrný Sonberk najdeme elegantní polosuchou Pálavu 2013.  Sonberk je také vyhlášen svými velkými víny, která mají delší potenciál k zrání. Toho ukázkou je Pálava 2011 suchá z Velkého Sonberku. Je do značné míry mezi moravskými Pálavami výjimkou. Je suchá a tím více vystupuje jeji minerálnost a dlouhá dochuť. Pro ty, co ale přeci jen u Pálavy oceňují lehký zbytkový cukr, našel jsem na Sonberku řešení - Velký Sonberk Pálava 2013 0,5L výběr z hroznů. Víno, které si získá příznivce svou hladkostí a ovocností, ale na druhou stranu si u této Pálavy můžete být jistí, že jí pár let vyzrávání ještě pomůže.

Jestliže řada Velký Sonberk ukazuje maximum toho, co na Moravě rsp. Pálavě můžeme ochutnat a to v horizontu několika let, řada Stříbrný Sonberk je cestou ke špičkovým, ale příjemným a snadno pitelným vínů a to prakticky hned po nalahvování. Než se dostanu k tradičnímu Ryzlinku a Sauvignonu, musím zmínit dvě vína, od kterých jsem původně moc nečekal. První je růžový Merlot 2013.  Rosé jsou nyní na Moravě velmi oblíbená a častá. Na druhou stranu v cenové kategorii nad 200Kč poptávka po nich rychle klesá. Proto jsem i k tomuto růžovému Merlotu přistupoval s opatrností až odmítavostí. A pak jsem se napil... Ovocnost, elegance, délka a cosi, čemu říkám "samopicí" efekt. Ano, nebude to nejprodávanější růžové víno z Moravy. Ani nejprodávanější víno ze Soberku. Ale stojí za ochutnání.  Druhým "černým" koněm řady Stříbrný Sonberk je cuvée...Ano "směsky" mají na Moravě pověst jako mají. O to lepší vína to ve finále jsou, protože vinařství se snaží. A kombinace Rulandské šedé - Chardonnay 2013 patří k absolutní špičce toho, co na Moravě najdete. Je to typ vína, který zaujme prvním napitím, ale neomrzí se ani po delší době. Víno, které snese mezinárodní porovnání. Jediná jeho vada je, že v sortimentu Sonberk je jeho "velkých brácha"... Ale o tom až později. Cuvée Rulandské šedé+Chardonnay 2013 je prostě dalším důkazem, který se nám opakovaně na trase po vinicích jižní Moravy potvrzoval, že cuvée zde již A) chtějí vyrábět a za B) již umějí vyrábět. Sice všeobecná veřejnost hledající na etiketě odrůdu (a jen jednu) si ke kombinování odrůd teprve cestu hledá, to co dnes mnoho vinařů (včetně Sonberku) nabízí, stojí nejen za pozornost, ale prostě stojí za to.  Nazval bych to elegantním a snadným krokem do světa cuvée pro do té doby zapřisáhlého odmítače „směsek.“:)

Poslední dvě vína ze Stříbrného Sonberku jsou Sauvignon blanc 2013 a Ryzlink rýnský 2013.  Obě jsou to vína do té míry známa a ověřená, že není potřeba je sáhodlouze popisovat. Snad jen, že Sauvignon je momentálně nejpitelnějším zástupcem své odrůdy ze Sonberku. Jeho "velcí bratři" jsou fantastická vína, ale jejich pravý čas ještě přijde, nyní stále vyzrávají. Ale až ten čas přijde, budou to možná vůbec nejlepší Sauvignony na Moravě. A ryzlink? Ve stříbrném Sonberku je ovocný, svěží a lahodný - prvoplánovitě pitelný a do značné míry v protikladu k Ryzlinku z Velkého Sonberku

Sonberk Merlot rosé
Velký Sonberk je hra trochu jiné úrovně a dostáváme se zde na absolutní vrchol toho, co Morava nabízí. Nyní přicházejí na trh mladá vína ročníku 2013 - u Velkého Sonberku je to ale jen začátek cesty. Zdejší vína z této top řady mají před sebou běh na 3,5 a možná i více let. Takže tyto lahve můžete s klidným svědomím někde "zapomenout" a za pár let s k nim s nadšením vrátit. Začnu tím, čím je Sonberk vyhlášený – Ryzlink. Tato odrůda z řady Velkého Sonberku krásně dokazuje vývoj od svěžích citrusových tónů po ovocnou zralost. Pro milovníky tohoto typu doporučuji Ryzlink rýnský Velký Sonberk 2013 VOC. Pokud však Ryzlink očekáváte polosuchý, tak aby bohatou vůni zralých tónů doplnila i medová a zralá chuť se zakulacující sladkostí, má letos Sonberk odpověď - Ryzlink rýnský botrytický sběr 2013. A věřím, že po prvním napití dáte zapravdu Šimonu Pánkovi, který je patronem tohoto vína. O Pálavách jsem se zmínil již na začátku. Nyní k dvěma vínům, která jsou v Sonberku na úplném vrcholu. Ale jsou to také vína, která se těžko uchopí a pro moravské tradicionalisty jsou obě možná až rouháním:)  Začnu vínem, o kterém si osobně myslím, že je nejlepším bílým na Moravě (a dokážu si představit, kolik diskuzí tato moje věta vyvolá). Už proto, že se jedná o cuvée. A o víno, které moc ani jako moravské nechutná - Chardonnay + Rulandské šedé Velký Sonberk 2012Při prvním přivonění jsem byl v Burgundsku. První doušek naznačující zrání na dubových sudech – stále jsem byl v Burgundsku. Napití – plná chuť kombinující texturu a ovocnost chardonnay se zralostí rulandského šedého. Víno relativně mladé, v ročníku 2012 stále ještě trochu „nevycválané“, ale s větším „drivem“ než již srovnanější a méně výrazné v ročníku 2011. Pokud máte rádi velká bílá vína z Burgundska a Moravu…tak toto víno je přesným průsečíkem vašich preferencí… Je to víno, které snese přímé porovnání s francouzskými víny a je dost možné, že spousty z nich i porazí. Toto konstatování možná uslyšité od spousty moravských vinařů. Já, jako dovozce francouzských vín, mám zřejmě větší porovnání a i přes to, se tohoto konstatování nebojím.

A na závěr víno, od kterého bych to nečekal. Nicméně s ním jako dovozce zahraničních vín mám své zkušenosti. Ne jednou se naše francouzská a chilská vína s ním poměřila a musíme skromně přiznat, že toto moravské víno dokázalo i porazit ostřílené zástupce této ne-moravské odrůdy – Merlot Velký Sonberk 2012 . Víno, které pošlapává vše, co bylo řečeno o moravských červených vínech. Plnost, elegance, šťavnatost, absolutní absence zelených tónů. Textura, která dokazuje, že i Merlot z Moravy může mít na jedné straně plnost, výraznost a na druhé straně zároveň hladkost a eleganci. S trochou nadsázky (a jen malé) je to nejlepší červené víno na Moravě....Je ho málo, tomu odpovídá i cena.. Nehledejte v ní logiku, když je něco špičkové, neporotvnatelné a jeho toho málo, tradiční logika přestává fungovat.

Martin Kozák - jednatel Kupmeto CZ spol. s r.o.

Sonberk

Všechna vína SONBERK v našem sortimentu najdete zde. 

Aktuality ze světa moravských a světových vín najdete také na našem Facebooku.