Akční nabídka do pátku 7. listopadu - zadejte kód chianti v nákupním košíku (zde) a získejte -13% slevu na chianti.
Chianti

Chianti (výslovnost: kianty  nikoliv čianty apod.) je známé červené víno pocházející ze stejnojmenného regionu ve středním Toskánsku. Charakteristická je pro něj temně sytá červená barva a ovocné aroma, ve kterém nejčastěji ucítíte stopy třešní. Historicky a i v naší paměti jsou tato vína spojená se slámou obalenými lahvemi. Těm se kvůli jejich tvaru v Itálii říká fiasco. U nás bohužel toto označení nabývá na negativním významu. Nicméně moderní chianti jsou lahvována povětšinou již do standardních lahví.

Původní „recept“ na Chianti byl 70% Sangiovese, 15% Canaiolo a 15% bílé Malvásie. Takto se vyráběla tradiční, historické chianti v 19. století. První vymezení oblasti pro Chianti však vzniklo již na začátku 17. století. V 30. letech minulého století však byla vinařská mapa Chianti překreslena a vzniklo 7 podoblastí Chianti: Colli Aretini, Colli Fiorentini, Colline Pisane, Colli Senesi, Montalbano, Montespertoli, Rùfina a jako oddělená vlastní oblast Chianti Classico DOCG. Poslední jmenovaná je považována za „to pravé“ Chianti a vinaři z této oblasti jsou soustředěni v konzorciu, jehož členství prezentují na lahvích značkou černého kohouta. Další regiony jsou pojmenovány po hlavních obcích regionu – Colli Senesi tedy znamená ze svahů kolem Sieny. Colli Fiorentini ze svahů Florencie atd. 

Novodobé Chianti začalo vznikat na začátku 70.let, kdy vinaři snižovali podíl bílých hroznů v Chianti. Od roku 1995 je dokonce legální vyrobit toto víno jen s použitím odrůdy Sangiovese (paradoxně je zakořeněné, že Chianti se vždy vyrábělo jen z této odrůdy). Dnes, aby vinař mohl své víno nazývat Chianti, musí obsahovat alespoň 70% Sangiovese (u Chianti Classico je to 80%). Archivní či dlouho zrající Chianti (24 měsíců) může být označeno Riserva. Od ročníku 2010 je zavedená nová vrcholná kategorie – Gran selezione. Takto mohou být označena vína vyrobená přímo na vinařství (ne z kupovaných hroznů), zrajících 30 měsíců (celkově, nejen v sudu) a s obsahem alkoholu minimálně 13%.

Bibbiano
Bibbiano - to nejlepší z Chianto Classico
Kombinace tradičního zemědělství rsp. vinařství s historiií šlechtického rodu - to je důvod unikátního Genius Loci ve vinařství Bibbiano. Pokud Chianti, tak classico, pokud classico tak Bibbiano. Tenuta di Bibbiano leží v oblasti, kde se s pěstováním révy začalo již v jedenáctém století. Rodina Marzi Marrocchesi, která od roku 1865 toto vinařství vlastní, se s velkou zodpovědností a entuziasmem pustila do výroby špičkového vína a do dnešní doby předává své vinařské zkušenosti již několikátou generaci. Filozofie tohoto vinařství směřuje k cíli dlouhodobě vyrábět vysoce kvalitní Chianti Classico a ve své apelaci patřit k absolutní špičce. K tomuto cíli dospěli po dlouholeté a velmi precizní celoroční práci na vinici, každoroční výhradně ruční sklizní s precizní selekcí hroznů bezvýhradně šetrnou práci při výrobě samotného vína. Vinařství pracuje na 25 hektarech velmi kopcovitých, záviděníhodných vinic, které patří k absolutní špičce ve své apelaci. Zde se pěstují dvě hlavní červené odrůdy Sangiovese a Sangiovese Grosso a ve velmi malém podílu odrůdy Merlot a Colorino..
Chianti Classico - Bibbiano
Chianti classico Montornello
Chianti classico Gran selezione
Strozzi
Guiccardini Strozzi - Chianti od 15. pravnuček Mony Lisy
Vinařství Guicciardini Strozzi  - všichni známe obraz Mona Lisa zvaný La Joconde. Je to hlavní magnet pro návštěvu pařížského muzea Louvre. Již výrazně méně známý je fakt, že potomci ženy, která stále modelem tohoto portrétu, stále žijí v Toskánsku. Tato paní se jmenovala Lisa Gherardini. Když jí bylo 16 let, což bylo v roce 1495, vzala si syna obchodníka s hedvábím, o 19 let staršího Francesca di Bartolomeo del Giocondo, už dvojnásobného vdovce. Od jeho příjmení se také odvíjí francouzský název tohoto obrazu – La Joconde. Rodokmen rodiny Gherardini (nyní již Guicciardini) pokračoval dále, až došlo ke spojení s rodem Strozzi. Ten svého času sváděl boje o nadvládu nad Florencií a celým Toskánskem s dalším slavným rodem –Medici. A jak zástupci Strozziu říkají – „ale my jsme stále zde.“ Výčet významných předků současných majitelek by nebyl kompletní, kdybychom nezmínili Sira Winstona Churchilla – jejich pra-pra strýce… Nicméně tím se dostáváme k současným majitelkám vinařství – toskánským princeznám Natalii a Irině15. pravnučkám Mony Lisy, které řídí vinařství Fattoria Cusona a celé vinařské uskupení rodů Guicciardini Strozzi .
Chianti Colli Senesi - Guicciardini Strozzi - Titolato
I Mori
I Mori - vstup do světa Chianti
V raných 70. letech, kdy rolníci opouštěli venkov a směřovali do měst, se rodina Giannelli místo toho rozhodla opětovně rozvynout svou malou farmu I MORI, která se postupně vyvíjela od té doby. Farma se nachází na kopcích obklopující Florencii v oblasti Chianti a její hlavní plodinou je, přirozeně, vinná réva. Tato konkrétní oblast, v okolí starého hradu Malmantile, byla vždy známá pro své výtečné olivové oleje. Rok co rok byly vinice obnovovány s přesným výběrem nových keřů. Nový sklep na produkci vína. V roce 1997 koupila rodina Giannelli novou společnost, Podere Canneta, která se nachází v Montalcino, které produkuje kultovní Brunello di Montalcino, Rosso di Montalcino a Sant'Antimo. I zde došlo k rozšíření vinic, vybudování nového sklepa a zmodernizování celé produkce
Chianti DOCG - I Mori
Chianti DOCG Riserva - I Mori