Červená vína

Červená vína
Červená vína se vyrábějí z modrých odrůd hroznů. Typické zabarvení vzniká tak, že barvivo obsažené ve šlupičkách vinných hroznů se uvolňuje do moštu (a následně z něho vzniklého vína). Tato barva totiž není uložena v samotném hroznu, ale pouze ve slupce. Tomuto procesu barvení budoucího vína se říká macerace.
Pokud to velmi zjednodušíme, lze maceraci přirovnat k namáčení čajového sáčku do hrnku s horkou vodou. Na druhou stranu z červených (respektive modrých) hroznů odrůd jako Cabernet sauvignon, Frankovka a dalších může vzniknout i víno růžové či dokonce bílé víno. Bílé víno, které vzniklo z takovýchto odrůd, nazýváme klaret. Ve zkratce jde tedy o to, zda vůbec a jak dlouho macerace probíhala. 
Typická pro červená vína je – na rozdíl od vín bílých – obecně delší doba kvašení při vyšší teplotě. Dalším rozdílem je také stupeň tzv. tříslovin a vyšší obsah resveratrolu, který funguje jako přírodní antioxidant a připisují se mu léčivé účinky. 
A která červená vína stojí za to ochutnat? Klasikou je Rulandské modré, Cabernet Sauvignon, Merlot, ale například také tzv. cuvée neboli víno vyrobené z několika různých odrůd, které jejich spojením nabývá nové chuti. 
Jak si červená vína vybírat:
Mohutná červená vína najdete z odrůd Malbec, Cabernet sauvignon, Tannat, Nebbiolo, Grenache, Sangiovese či Primitivo. Ty tradičně obsahují větší množství tříslovin, jsou velmi tmavá a mají často značný potenciál ke zrání. 
Jemnější červená vína spíše ovocnějšího charakteru najdeme z tuzemských odrůd jako je Modrý portugal či Frankovka, dále pak z francouzského Gamay či v italských vínech apelace Valpolicella
A jak je na tom Pinot Noir či Merlot? Tyto dvě odrůdy bývají někdy mylně považovány za ty "lehčí, ovocnější mezi červenými víny." Paradoxem je, že dvě nejdražší vína Francie jsou postaveny právě na těchto odrůdách (Château Petrus a Domaine Romanée-Conti). Merlot získal nálepku "lehčí" odrůdy zřejmě jen díky své časté symbióze s Cabernet sauvignonem ve vínech z Bordeaux. Vína této oblasti, která obsahují více Merlotu než Cabernetu jsou sice dříve pitelná, ale pořád se jedná o mohutná vína se spoustou tříslovin a značným potenciálem ke zrání. Pinot Noir - do značné míry král mezi červenými odrůdami a jeho mateřská oblast Burgundsko je považována za určitý vrchol mezi milovníky vína. Ano, vína z Pinot Noir (rulandské modré) vám při prvním doušku nezahltí chuťové pohárky závalem tříslovin tak, jak to umí Cabernet či Malbec. Ale zároveň tato odrůda dokáže vytvořit ty nejkomplexnější červená vína. Ta navíc mohou zrát desítky let. To rozhodně není projev lehkého ovocného červeného vína. 
Odrůda vína ovlivňuje výrazně charakter vína, ale vždy záleží na vinaři, na způsobu jakým víno vyrábí a jakými postupy. A samozřejmě i na vašich osobních preferencích, "nastavení" vašich chuťových pohárků. Nejdůležitější je však vždy jen jedna věc - aby a zda konkrétní víno chutná vám. Pokud ne, není nikdy důvod jej pít. Škála vína v dnešním vinném světě, je tak široká, že určitě najdete vína, která budou přesně vyhovovat vám.