Veltlínské zelené

Veltlínské zelené

Původ odrůdy: Je nejistý, pravděpodobně Dolní Rakousy, ale dle některých teorií také severní Itálie, oblast Valtelina, která evokuje název. Na základě genetiky je zde podobnost s Tramínem. Nejčastěji na něj narazíme v Rakousku (22.000 hektarů = 37% plochy vinic). Vyhlášený je rakouský Veltlín pochází z Wachau. U nás je však rovněž nejpěstovanější bílou odrůdou, zaujímá cca 18% plochy. Do Státní odrůdové knihy byla tato odrůda zapsána v roce 1941. Dříve se jí říkalo Bělošpičák, protože vrcholky letorostů jsou bíle plstnaté a také  Muškatel zelený – chuť bobulí některých klonů je slabě muškátová. Celkem je evidováno 25 názvů.

Vlastnosti Veltlínského zeleného: Jedná se o odrůdu raného rašení, dozrává v polovině října. Dává přednost příznivým polohám, na půdu není náročná. Je odolná proti mrazům, citlivá na plísně. Z toho také pramení její obliba mezi vinaři (vinohradníky).

Charakteristika vína: Barva závisí na technologii, ale za buket může půda. Svěží, ovocná chuť, někdy koření, lipový květ. Velmi kvalitní vína jsou v případě této odrůdy vyjímkou. Nevyzrálé je cítit po trávě, předčasně sklizené s nedostatečnou cukernatostí připomínán lák z kysaného zelí.

Další názvy a označení Veltlínské zeleného: Grüner, Grünmuskateller,Weissgipfler, Manhardsrebe, Mouhardsrebe, Grüner Veltliner, Zöldveltelini, Zöldveltelini, Zleni Veltinač, Veltlini, Muškátel zelený, Ryvola bílá, Veltliner, Weiser Veltliner, Veltliner vert, Zöld veltelini, Zöld muskotály, Ranfol bianco, Bělošpičák, Grüner Veltliner, Grüner Muskateler, Muškatel zelený, Ranfol bianco, Tarant bílý, Valtelin vert, Veltlinac zeleni, Weissgipfler, Zöld veltelini

Nastavit sestupně

16 položek

Nastavit sestupně

16 položek