František Mádl v roce 2016

František Mádl 2016
František Mádl 
Nenajdete tradičnějšího moravského vinaře v našem portfoliu než Františka Mádla. S jeho víny jsme obchodovali ještě dříve, než byla naše společnost vůbec založena. A protože už je tomu nějaký ten pátek, došlo i u tohoto vinařství ke změnám. V první řadě ke generační výměně. Po Františkovi převzal kormidlo syn David. Ale změna je to velmi plynulá. David je Františkovi jak vizuálně, tak gestikulací natolik podobný, že jste si pořád jistí tím, že jste u Mádlů. David Mádl
Druhá velká změna, i když ne tak nová je sídlo společnosti. Mádlové se už před několika lety přesunuli do Bílovického „Rodeo Bulváru“ nebo-li do sklepní ne-uličky, ale ulice. Hned vedle najdete jejich bratrance Stanislava Mádla a vinařství Bílkovi, o celých 50 metrů dál pak Františka Zapletala a Petra Skoupila. Jeden velko-bílovický vinný pilíř vedle druhého. A to by snad hned vedle měl stavět Vladimír Tetur. To zde už bude prakticky kompletní sestava.
Nicméně, jak je na jižní Moravě nyní zvykem, nové prostory vinařství Františka Mádla (respektive Hany Mádlové respektive Davida Mádla) jsou velmi moderní, designové a velké. Zaměstnanci zde zřejmě mají krokoměry, protože přecházet z jedné části haly do druhé musí být na konci dne menší maratón. Vše čisté, moderní, praktické. Západoevropský styl vinařství je zde prostě cítit. Evropo, ve vinařství jsme tě dohnali. Teď už jen ten zbytek státu…
Betonová vajíčka František Mádl Co u Mádlů nového. Naštěstí ne etikety. Ty s domečkem vždy byly, jsou a budou. Stejně tak Rulandské šedé v kabinetu a v pozdním sběru. Obě to vlajkové lodě vinařství. Novinkou jsou velká betonová „vajíčka“ nebo-li nádoby na výrobu vína. Jedná se o nový trend (vracející se ke kořenům, takové moderní vinné retro), kdy vinaři nahrazují sice moderní, praktické, ale přeci jen sterilní nerezové tanky za tyto betonové. Oproti historickým předchůdcům (které stále najdete na spoustě míst nejen na Moravě, ale hlavně ve Francii a Itálii), neovládá se teplota pomocí dodatečně přidané nerezové mříže-sítě uvnitř nádoby, ale díky desítky metrů dlouhé rouře, která je zabudovaná rovnou do pláště vajíčka. V čem je výhoda betonu. Hezky to vypadá. Ne vážně – efekt je v mikrooxidaci přes porézní beton, kdy víno může trochu „dýchat“, což u nerezu neprobíhá. Do značné míry je to jako u zrání v dřevěných sudech s tím, že zde nedochází k barikovému efektu.
Tak už víme, jak se jmenuje nová generace Mádlů, že domeček je stále na etiketách a že zde mají několik opravdu velkých Kinder vajíček. Ale nyní k vínům. Pro mne největším překvapením a asi nejzajímavějším vínem v poměru ceny a kvality celé letošní jihomoravské cesty bylo nové cuvée Beton (jak příznačný název). Jedná se o kombinaci Sauvignonu (85%) a Pálavy (15%). Jak název napovídá, víno zrálo v betonových nádobách – vajíčkách a to po dobu 4 měsíců. Podpořila se tím jak mineralita, svěžest i ovocnost celého vína a to ve skleničce perfektně zapadá do sebe. Není to velké víno, které si budete archivovat a rok po roce pozorovat jeho vývoj. Je to víno, které vás potěší nyní. Které vypijete na žízeň i si s ním můžete kroutit celý večer. Víno, které bez obav vezmete na návštěvu a možná jej otevřete i tchýni. Není totiž vůbec drahé. A to je jeho další velká přidaná hodnota. cuvée Beton
Moravské víno jen bílé a mladé – velmi častý stereotyp, který je potřeba rozbít. A jedním z těchto vín je Mádlova Frankovka v pozdním sběru z ročníku 2011. Plné, lehce kořenité vyzrálé víno. Primární ovocnost ustupuje a do popředí se dostává minerality, vyznění terroiru a ideálně zakomponované třísloviny. Kdyby všechna moravská červená vína měla tento charakter…bylo by líp.
František Mádl 2016 Dalším cenový tipem je u Mádlu Müller Thurgau. Ano slyšíte, tedy čtete správně. Ale pozor. Mají momentálně 3. Základní zemský classic. A pak jakostní 2014 a kabinetní 2015. Po informacích o těchto ročnících by všichni automaticky šáhli po kabinetu. A neudělali by chybu. Je to kulaté, ovocné a příjemné víno. Ale pak ochutnáte 2014. Normální běžnou jakostku za „pár korun“ a třeba zjistíte (jako my), že vás prostě baví víc. Že je šťavnatá, naducaná, s říznou ale příjemnou kyselinou a že si chcete ještě do skleničky dolít. A to je nejlepší ocenění vína.
A na závěr, z vyšších pater přívlastkových vín rodinu Mádlů můžeme doporučit Sauvignon. Elegantní, minerální, ale bez stále někdy moravsky – tradičních zelených tónů. Ideální kompromis mezi citrusovým ovoce, angreštem a lehkým nádechem exotiky.
Martin Kozák - Kupmeto CZ
Předchozí část: Zpráva o vinicích a vinařích na jižní Moravě 2016
Připravujeme: František Zapletal, Vladimir Tetur, Krásná hora, Sonberk, Tanzberg, Baloun a Volařík